Dobrá kaviareň a ako ju rozpoznať [príručka pre zákazníkov]

Povedomie o dobrej a kvalitnej gastronómii sa medzi českou verejnosťou zvyšuje. Gastronómia je zaujímavá a zábavná. Česi sa učia variť, objavujú nové chute a vyhľadávajú kvalitné produkty. Zdeněk Pohlreich je pravdepodobne najznámejším ambasádorom kvalitnej gastronómie v tejto krajine. Jeho populárne relácie, ako napríklad Áno, šéfe! naučili Čechov jesť, variť a vyberať si dobré jedlo z kvalitných reštaurácií. Rovnako by sme mali chcieť dobrú kávu v dobrej kaviarni.

NÁJSŤ DOBRÚ KAVIAREŇ

Určite ste si už našli svoje obľúbené miesto s dobrou kávou vo vašom okolí. Ako si však vybrať kaviareň, ktorú chcete navštíviť bez strachu zo sklamania, napríklad na výlete, na dovolenke alebo na služobnej ceste, jednoducho niekde, kde to nepoznáte? Možno vás napadne opýtať sa miestnych obyvateľov alebo tých, ktorí už takéto miesto navštívili. V dnešnej dobe si tieto informácie ľahko nájdete na internete, takže si už môžete vybrať konkrétne kaviarne, ktoré chcete navštíviťna ceste.

RECENZIE ZÁKAZNÍKOV NA INTERNETE

Mobilné aplikácie a webové stránky, ktoré sa zameriavajú na zdieľanie skúseností z návštev stravovacích zariadení nielen v Českej republike, ale aj na celom svete, vám môžu pomôcť získať predstavu o tom, aká by mohla byť vaša návšteva takejto kaviarne. Najznámejší je vyhľadávač Tripadvisor. Zadáte, v akom meste chcete navštíviť kaviareň alebo reštauráciu, a aplikácia vám okamžite ponúkne zoznam najobľúbenejších podnikov v danej lokalite. Poradie obľúbenosti však nemusí nevyhnutne znamenať kvalitu produktu a služby podniku. Zvyčajne sa na portálitripadvisor najlepšie umiestňujú podniky, ktoré sú svojoukvalitou akobypriemerné.

Podobne ako v prípade recenzií v službe Google a recenzií na Facebooku sú recenzentmi všetci tí, ktorí dané miesto navštívili, ale pokojne môžete zahrnúť aj tých, ktorí ho nenavštívili. Hodnotenie gastropodnikov v týchto porovnávačoch obľúbenosti sa určuje na základe priemernej spokojnosti všetkých. Napríklad kaviareň s najnižšími cenami nápojov a najväčšou porciou šľahačky na dezerty môže byť najlepšou kaviarňou v danej lokalite. Nepoznáte hneď, že káva sa bez cukru nedá piť a zákusky sú plné umelých stabilizátorov.

RECENZIE ZAMERANÉ NA KVALITU

Kvalitnú recenziu vám poskytne kvalitný recenzent, teda človek, ktorý sa vyzná v kvalite kaviarenských služieb. O radu, kam ísť, môžete požiadaťodborníkov alebo znalých fanúšikov dobrej kávy na internete naadrese . Väčšinu z nich nájdete na sociálnych sieťach, napríklad v skupine Vášniví milovníci kávy na Facebooku .

KAM ÍSŤ NA KÁVU V ČESKEJ REPUBLIKE

Azda najväčším sprievodcom po českej kávovej scéne jeGastromapa Lukáša Hejlíka. Je dostupná online, aj ako mobilná aplikácia, alebo si ju môžete kúpiť ako tlačenú knihu. Lukáš Hejlík počas svojich ciest po Českej republike navštívil toľko kaviarní, koľko ich stihol za svoj život navštíviť. Vo svojej gastromape predstavuje tie, ktoré ho naozaj zaujali a mali by vám pri ich návšteve vyčariť úsmev na tvári.

KAM NA KÁVU V EURÓPE

Vprípade, že sa vydáte hľadať dobré kaviarne do zahraničia, pomôže vámEuropean Coffee Trip. Tento projekt českej výroby vás bude sprevádzať na vašich cestách po európskych mestách a poradí vám, kam musíte ísť na kávu.


NEBOJTE SA OPÝTAŤ

Keď chcete na vlastnú päsť objaviť miesta s dobrou kávou, okrem vzhľadu kaviarne sa pozrite aj na veci, ktoré vám napovedia, či si tam vôbec máte objednať kávu. Skúste trochu nazrieťza oponu. Takto môžete odhadnúť, aký majú miestni obyvatelia vzťah ku káve. Na čo by ste sa teda mali zamerať?

Prvým znakom, ktorý si všimnete hneď po vstupe, je samotná káva. Niektoré kaviarne majú logo pražiarne viditeľne umiestnené na vonkajšej strane kaviarne, takže už z diaľky vidíte, či môžete očakávať kvalitný výber kávy. Ak nejde o kaviareň zameranú len na jednu pražiareň, nebojte sa hneď po privítaní spýtať personálu, akú kávu majú.

KEĎ PERSONÁL POZNÁ SVOJU KÁVU

Získajte odpoveď "máme dobrú kávu" hneď, aby ste vedeli, na čom ste. Pýtajte sa na pražiareň, ale aj na pôvod a spôsob spracovania. Dobrá kaviareň má dobrú kávu a pozná ju. Je na svoju kávu hrdá. Nie je to pre ňu nevyhnutná surovina, ale hlavný produkt. Dobrý barista vie, prečo, ako a s čím pracuje. Preto dokáže hneď odpovedať na vašu otázku a predstaviť vám kávu na mlynčeku. To vo vás vzbudzuje dôveru v kvalitu výsledku a môže vás motivovať k okamžitej objednávke.

Ak sa obsluha kaviarne zasekne na tom, čo má odpovedať, a jediné, čo vie, je, že má kávu, zrnkovú v trochu lepšej verzii "máme túto... arabiku a je zmiešaná... s touto... no, s touto inou... robustou", potom si radšej dajte limonádu alebo choďte o dom ďalej. Barista, ktorý nevie, s akou kávou pracuje, s ňou pravdepodobne nevie pracovať ani sa o ňu starať. Výsledkom bude pravdepodobne spálená a nekvalitná káva, pokiaľ je jej v šálke veľa. Takto sa predáva typický český "pool", akési "preso", ktoré nemá s kvalitnou kávou nič spoločné. No možno len porcelánová šálka.

CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY DOBREJ KAVIARNE

Dobrá káva vzniká pod rukami skúseného baristu zkvalitných kávových zŕn pražených z vybraných druhov káv, správnymi postupmi prípravy a s pomocou vhodnej kávovej technológie. Tento proces, rovnako ako celé podnikanie s kávou, je úzko spojený shygienou. Čistota je kľúčom k posúdeniu toho, ako veľmi sa personál kaviarne stará o svoju prácu, kávu, a teda aj o vás, svojich hostí.

ČISTÝ KÁVOVAR

Keď hovoríme o čistote kaviarne ako o známke kvalitnej kávy, neumytie riadu zo stola po predchádzajúcom zákazníkovi, ktorý pred chvíľou odišiel, nie je prehreškom na čistote, a teda ani na kvalite kávy. Tento prevádzkový neporiadok je pochopiteľný, najmä v čase špičky, a personál kaviarne ho v okamihu napraví. Zamerajte sa skôr načistotu počas procesu prípravy kávy - teda pozrite sa nakávovar. Dva najčastejšie príznaky nehygienicky pripravenej, a teda nekvalitnej kávy sú:

  • špinavá parná tryska na kávovare
  • mokrá handrička použitá nad kávovarom, ktorá zasychá na čistých šálkach

Dobre vyškolený barista vždy po našľahaní mliekautrie parnú trysku a udržiava ju čistú po celý deň. Je si totiž dobre vedomý hygienických zásad a zdraviu nebezpečných následkov z usadenín starého mlieka na tryske. Tie isté zásady mu nedovoľujú rozotierať použité špinavé utierky na čisté šálky určené na prípravu kávy pre hostí.

PROFESIONÁLNE POMÔCKY

Okrem kávovaru barista udržiava čistotu a používa ďalšie pomôcky na prípravu kávy. Skúste si všimnúť, či miestny barista napracovnej ploche dokonca tamper a podložku na utláčanie kávy, alebo či si kávu v páke zvláštne utláča nejakou plastovou náhradou na rohu baru. Profesionálny barista bude na svoju prácu vždy potrebovať profesionálne nástroje. Ak ich nepotrebuje, ani jeho výsledná káva nebude profesionálnym produktom, za ktorý chcete zaplatiť.

ČO SI DÁVAJÚ MIESTNI OBYVATELIA

Nakoniec vám pri rozhodovaní pomôže nielen pohľad na kaviareň a personál, ale aj na hostí. Pozrite sa, čo majú na stole. Vidíte latte v pohári, ktorého polovicu tvorí suchá mliečna pena a spodná časť hrá všetkými farbami vďaka ochuteniu kávy rôznymi farebnými sirupmi? To asi nie je tá správna kaviareň pre "znalca" kávy,ako ste vy. Ale ak vidíte krásne cappuccino s mikropenou a najlepšie zdobené technikou latte art, máte vyhraté a môžete si objednať.