Kde získať viac informácií o káve

UKRYTÉ V KÁVE

Odhaľovanie tajomstiev kávy sa stalo životným poslaním mnohých ľudí na celom svete. Výskum v oblasti kvalitnej kávy vzbudzuje záujem čoraz väčšieho počtu nadšencov kávy. Kaviarne ako symbolmoderného životného štýlu vznikajú jedna za druhou nielen v mestách, ale aj na dedinách. Ich dosah a popularita nadobúda obrovské rozmery. Súčasnes ponukou skvelej kávy sa po svete šíria nové informácie, ktoré takmer magicky priťahujú záujem ľudí o kvalitnú kávu.

Keďže čítate tieto riadky, predpokladáme, že ste káve prepadli aj vy. Túžite po ďalších zážitkoch zprípravy apopíjania kávy. Dychtivo vyhľadávate nové pražené kávy, aby ste zistili, že káva, ktorú si kúpite, bude chutiť trochu inak ako tá, ktorú ste mali minulý týždeň doma na poličke. Pri každom dúšku kávy premýšľate nad otázkami prečo a ako. Prečo je kyslá káva sladšia, keď sa pridá mlieko? Ako je možné, žechutí ako černice, a aký vplyv má navýslednú extrakciu tampónovanie ?

KDE ZÍSKAŤ OVERENÉ INFORMÁCIE O KÁVE?

Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať k informáciám a vzdelaniu o vybraných kávach, je prostredníctvom zdrojov dostupných na internete. Stačí zadať otázku do vyhľadávača a ten nájde odpoveď. Niektoré odpovede však nemusia byť presné alebo úplne správne. To môže spôsobiť, že vyhľadávanie bude mätúce a odradí vás od ďalšieho skúmania netušených vlastností kávy. Zamerajte sa na webové stránky organizácií a spoločností, ktoré pracujú s kávou. To znamená predovšetkým webové stránky kaviarní apražiarní. Práve tu, na našom blogu, nájdete odpovede na otázky o káve od semienka až po šálku.

Vaše znalosti o káve rozšíria postrehy a tipy odborníkov na ich webových stránkach. Určite si obľúbite tweety a videá na YouTube Jamesa Hoffmana alebo informáciami nabitý blog Scotta Rao. Odporúčame tiež sledovať názory Matta Pergera a Tima Wendelboea. Niektoré z nich vás oslovia natoľko, že si kúpite ich knihy. Myslíme si napríklad, že Príručka profesionálneho baristu od Scotta Raoa patrí na nočný stolík každého baristu, nielen profesionálneho baristu.

Ak hľadáte českých autorov, nebojte sa, Česi sú tiež veľmi úspešné a prínosné osobnosti vo svete kávy. Prvou dámou českej kávovej scény je známa Petra Veselá, ktorá sa so svojím manželom Gwilymom Daviesom pravidelne objavuje v porote baristických súťaží. Ak sa zaujímate o kávu ,určite navštívte stránku , kde sa tieto súťaže konajú.Možno zistíte, že vás súťaženie v príprave kávy oslovilo natoľko, že budete chcieť predviesť svoje schopnosti porotcom. Ako jeden z najobľúbenejších zdrojov informácií o kávovom priemysle je oceňovaný časopis Standart. Tento česko-slovenský štvrťročník si môžete predplatiť alebo zakúpiť samostatne vo svojej obľúbenej kaviarni. Na svojich 130 stranách ponúka zaujímavé články od odborníkov naprieč kontinentmi.

AKADEMICKÝ PRÍSTUP

Diskutujete so svojím baristom o novinkách a názoroch zo sveta kávy, máte už v knižnici celú poličku venovanú knihám o káve a chcete mať svoje vedomosti potvrdené uznávaným dokumentom? Preskúmajte školenia, ktoré ponúka najprofesionálnejšia organizácia vo svete kávy, Specialty Coffee Association. Pod ich záštitou a garanciou sa konajú kurzy odborníkov z v rôznych krajinách sveta. SCA dbá na kvalitu vzdelávania, ktoré poskytuje. Preto kurzy, ktoré sponzoruje, môžu viesť len školitelia, ktorí sú AST , t. j.autorizovaní školitelia SCA. Školenia SCA majú prepracovaný systém prenosu vedomostí v kávovom priemysle a vo všetkých jeho odvetviach.

PROGRAMY ODBORNEJ PRÍPRAVY

Ak chcete získať kvalifikáciu, môžete si vybrať z troch programov odbornej prípravy v rámci vzdelávania SCA. Okrem vzdelávania v oblastikávových zručností sú študentom k dispozícii programy Trvalá udržateľnosť kávy aKávoví technici. Z týchto programov, z ktorých každý je rozdelený do troch modulov, môžete vystúpiť ako certifikovaný učiteľ ostatných študentov alebo odborník s uznávanou kvalifikáciou. Či už v oblasti technológie kávy aleboudržateľnosti kávy. Najčastejšie absolvovaným programom je ten, ktorý poskytuje vzdelanie v oblasti zručností pri manipulácii s kávou v celom procese jej spracovania.

Program Coffee Skills a jeho úrovne a moduly

MODULOVÉ VZDELÁVANIE

Úvod do študijného programuCoffee Skills a jeho prvý modul jeÚvod do kávy. Jeho cieľom je predstaviť komplexný pohľad na kávu od zrna až po šálku. Po absolvovaní tohto modulu má študent prvotné potrebné informácie a môže sa rozhodnúť o špecifikácii svojho ďalšieho vzdelávania vtomto programe .

Ďalšie moduly sa zameriavajú na konkrétne fázy celkového spracovania kávy a študent si vyberá lekcie v týchto moduloch podľa svojej kariéry alebo osobného záujmu. Dôležitý je bodovací systém za absolvovanie jednotlivých lekcií. Funguje podobne ako kreditový systém na vysokej škole. Uznávaný diplom v tomto študijnom programe získate, ak získ ate100 bodov. Body sa získavajú za absolvovanie každej úrovne v piatich tematických moduloch: Baristické zručnosti, Varenie, Zelená káva, Praženie, Senzorické zručnosti. V rámci týchto modulov si vyberáte lekcie na jednotlivých úrovniach.

Na získanie diplomu nemusíte študovať všetky moduly alebo dosiahnuť najvyššiu úroveň. Tento program môžete študovať aj bez toho, aby ste nakoniec absolvovali skúšku a získali diplom. Záležíteda len na vás, či máte záujem zdokonaliť sa v baristických zručnostiach, získať profesionálne vedomosti o pražení kávy, pochopiť senzorické vnímanie kávy, oboznámiť sa s celkovou koncepciou zelenej kávy, jej pestovaním, spracovaním až po distribúciu do pražiarní alebo analyzovať extrakčné profily a spoznať celý rad techník prípravy filtrovanej kávy.

VZDELÁVANIE V SLÚCHADLÁCH

Podcasty sú obľúbeným spôsobom získavania informácií v rôznych oblastiach. Je to veľmi príjemný a prirodzený spôsob vzdelávania prostredníctvom počúvania rozhovorov odborníkov alebo názorov ľudí špecializovaných na určitú oblasť. Vplyv podcastov využíva na informovanie verejnosti aj SCA a okrem počúvania podcastov v jej réžii vás môžu zaujímať aj tieto :I Brew My Own Coffee, Keys to the Shop, Tim Wendelboe Podcast, Stone creek coffee, The Coffee Podcast alebo možno Coffee Jobs Podcast. Niektoré české kaviarne, napríklad cc v Liberci, sa tiež pustili do podcastingu. Rozhovory s osobnosťami českej kávovej scény si môžete vypočuť v podcaste Na Jedno Kafe.

KÁVOVÉ KURZY

Aj my môžeme prispieť k rozšíreniu vášho portfólia znalostí o káve. Ponúkame vám kurzy filtrovanej kávy alebo espressa, prípadne vás naučíme latte art. Ukážeme vám, ako pražiť kávu. Na spoznávanie chutí a vôní pre vás pripravíme cupping alebo zorganizujeme individuálny kurz podľa toho, čo sa chcete o káve dozvedieť.