História kávy v Keni

Otroctvo

V prvej polovici 20. storočia osídlili túto krajinu britskí a európski farmári, ktorí zbohatli na pestovaní kávy na chrbtoch kenských robotníkov. V 30. rokoch 20. storočia sa moc farmárov stala veľmi silnou. Viac ako 1 milión príslušníkov kmeňa Kikuyu, ktorí sa nachádzali v ich krajine, malo teraz podľa Európanov na pôdu skutočné nároky. Na ochranu svojich záujmov im bohatí Európania zakázali pestovať kávu, zaviedli daň z chatrče a platili im čoraz menej. Kikujovia boli nútení opustiť svoju pôdu a odísť do miest, aby prežili. Toto právne zotročovanie obyvateľstva pokračovalo až do roku 1960, keď sa britská vláda vzdala kontroly. Napriek krviprelievaniu a otroctvu kenská káva prekvitala a patrí medzi najlepšie šálky na svete.

Najchudobnejší poľnohospodári na svete

Všetka káva pestovaná v Keni je arabica, ktorá sa pestuje na bohatej sopečnej pôde nachádzajúcej sa na vysočine krajiny. V súčasnosti je v produkcii kávy zamestnaných približne 250 000 Keňanov. Väčšinu produkcie tvoria drobní pestovatelia, ktorí sú členmi družstiev, ktoré spracúvajú vlastnú kávu. Napriek jedinečnosti kenskej kávy patria kenskí pestovatelia kávy stále medzi najchudobnejších na svete. Vroku 2001 by farmár, ktorý dopestoval 1 007 kg úrody, zarobil za svoju prácu len 20,14 libier; tá istá káva je v špecializovaných obchodoch k dispozícii za 10 USD za libru.

Ruiru 11

Nedávno kenskí poľnohospodári predstavili hybridnú rastlinu Ruiru 11, ktorá vyvolala obavy medzi pravými milovníkmi kenskej kávy. Môže totiž postrádať tradičné vlastnosti kenskej kávy, ktoré milovníci kávy milujú. Kenya Coffee Board sa snaží propagovať Ruiru 11 ako zlepšenie pre farmárov, ale ich úsilie zatieňujú fámy, že chutí ako menej kvalitná káva z inej krajiny. Kto má pravdu, ukáže až čas.

Prečo je kenská káva vyhľadávaná

Keňská káva má jasnú kyslosť a veľkú sladkosť so suchou, vínnou príchuťou. Skutočne dobrá kenská káva má aj chuť a vôňu čiernych ríbezlí. Niektoré z najlepšie hodnotených káv na svete pochádzajú z Kene a ako výberová káva si pri poháriku získava obdiv . Keňa dosahuje túto úroveň kvality vďaka vládnemu programu, ktorý ponúka farmárom odmeny za produkciu kvalitnejšej kávy. Táto politika vedie k neustálemu zlepšovaniu a stálej kvalite šálky kávy. Každá dávka kávy v Keni, či už pochádza z veľkej farmy alebo malého družstva, musí prejsť prísnym testovaním kvality, ktoré vykonáva Coffee Board of Kenya.