Je pitie kávy prospešné alebo škodlivé

Odborníci v 16. storočí tvrdili, že káva podporuje mimomanželský sex. V 17. storočí pre zmenu tvrdili, že káva môže liečiť alkoholizmus, ale vedie k impotencii. Neskôr sa objavili tvrdenia, že káva vedie k slepote a zhoršuje rast a známky v škole. Ako je to teda s kávou? Je dobrá alebo zlá?

Tieto a ďalšie omyly o káve vznikli okrem iného aj v dôsledku nedostatočného zohľadnenia iných faktorov, ktoré ovplyvnili predchádzajúce štúdie, ako napríklad fajčenie a pitie alkoholu. Zatiaľ čo nové štúdie vyberajú do výskumu osoby, ktoré žijú zdravým životným štýlom. Utýchto ľudí sa potom dokazuje, že pitie kávy má významný zdravotný prínos. Takto vysvetľuje chyby pôvodného výskumu kávy doktorka farmácie Margit Slimáková vo svojej knihe "Veľmi osobná kniha o zdraví".

Diskusie o káve a zdraví sú častou témou, keďže káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. Ľudia kávu jednoducho milujú a aj jej schopnosť prebudiť nás z ospalosti je viac ako často užitočná. V káve sa nachádzajú tisíce chemických zlúčenín, ktoré prijímame pitím kávy. Nové štúdie zamerané na účinky kávy prichádzajú s úžasnými prínosmi kávy na naše zdravie.

Negatívne účinky kávy boli zaznamenané v špecifických prípadoch, napríklad u ľudí s hypertenziou alebo žalúdočnými problémami. Káva nie je vhodná v kombinácii s fajčením. Väčšie množstvá kávy nie sú vhodné ani pre dojčiace matky alebo tehotné ženy. Pre všeobecne zdravého jedinca je vhodné dodržiavať určité pravidlá pitia kávy, aby mala skutočne pozitívny prínos.

AKO PIŤ KÁVU ZDRAVO?

Zdravé pitie kávy sa začína dobrými ingredienciami. Kvalitné kávy sú označované ako výberová káva. Komoditným kávam, t. j. kávam, ktoré nedosiahli kvalitatívnu hranicu výberových káv, chýba starostlivosť, akú majú výberové kávy. Môže napríklad obsahovať množstvo chybných zŕn alebo plesne spôsobené zlým zaobchádzaním. Kvalitné zrná, ktoré boli šetrne pražené, sú základom zdravej šálky kávy.

Šetrne pražená káva môže potešiť nielen svojou skvelou chuťou a vôňou. Praženie spôsobuje chemické reakcie v každom zrne. Nadmerné praženie má za následok spálenú kávu a vytvára v zrnách zlúčeniny, ktoré nie sú zlučiteľné so zdravým pitím kávy.

Kvalitné a šetrne pražené kávové zrná si zaslúžia aj správnu prípravu kávy. Či už máte radi espresso alebo filtrovanú kávu, správne postupy prípravy kávy sú dôležité na získanie takých zlúčenín kávy, ktoré sú nielen chutné, ale aj pre nás prospešné. Existuje mnoho spôsobov, ako kávu správne pripraviť. Náš český koncept tureckej kávy je však najmenej vhodný.

Ak máte v ruke šálku dobrej čiernej kávy, jej účinok na vaše zdravie je daný aj časom, kedy ju pijete. Prirodzene nás ovplyvňujú naše biorytmy bez toho, aby sme si to veľmi uvedomovali. Tak ako rastliny, zvieratá aj my ľudia máme svoju schopnosť rozpoznávať čas. Alebo skôr vnútorné nastavenia pre pravidelný chod organizmu, takzvané cirkadiánne rytmy. Naše telo funguje špecifickým spôsobom a príjem kávy by mal tieto funkcie rešpektovať.

Keď už viete, akú kávu a kedy piť, je mimoriadne dôležité vedieť, aká je vaša denná dávka kávy. Koľko kávy by ste mali vypiť, závisí od mnohých faktorov. Predovšetkým od vašej genetickej výbavy a schopnosti metabolizovať kofeín. Zároveň berte do úvahy, že telo si môže na kofeín zvyknúť. Protizávislosti od kávy bojujte občasným kávovým pôstom.

PRIAZNIVÉ ÚČINKY KÁVY

Okrem zahnania rannej únavy alebo intenzívneho prílevu energie na prácu a sústredenie počas dňa má pitie kávy množstvo výhod pre zdravie človeka. Všetky tieto pozitívne účinky kávy zatiaľ nepoznáme. V mnohých prípadoch tiež stále nie je úplne jasné, prečo má káva na náš organizmus takýto účinok.

V každom prípade je vedecky dokázané, že káva má preventívny účinok a znižuje riziko...

  • mŕtvica
  • infarktu
  • rakoviny prostaty a pečene.

Jej významný vplyv na kardiovaskulárny systém a preventívne protirakovinové účinky podporuje aj značné množstvo antioxidantov, ktoré káva obsahuje. Zistilo sa tiež, žepomáha chrániť pred tvorbou žlčových kameňov.

Spôsob, akým kofeín pôsobí na náš organizmus , má vplyv nastres. Pomáha korigovať vstrebávanie kortizolu v tele, a tým pomáha vyrovnávať hyperaktívnu os HPA. Pri zodpovednom prístupe k pitiu kávy môže mať káva pozitívny vplyv na depresiu a zlepšiť náladu.

Medzi ďalšie výhody kávy patria jej priaznivé účinky na pokožku a zvýšenie športového výkonu. Kombinácia týchto a nepochybne aj mnohých ďalších zatiaľ nepreukázaných zdravotných prínosov kávy robí zo šálky kávy elixír zdravia. Ak vezmeme do úvahy, že kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšími smrteľnými chorobami a že káva by mohla byť prevenciou proti nim a proti rakovine, máme v našej šálke nápoj, ktorý predlžuje život.

Pitie kávy by nám mohlo nielen pomôcť predĺžiť život, ale kávaby mohla zlepšiť aj starobu. Častými chorobami v neskoršom veku sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Vplyvom kofeínu na neurotransmitery v mozgu v prípade Alzheimerovej choroby a jeho vplyvom na produkciu dopamínu, ktorého nízka hladina by bola šancou pre vznik Parkinsonovej choroby, sa zdá, že káva je veľkým bojovníkom proti týmto dvom nepríjemným "pánom".

ŠKODLIVOSŤ PITIA KÁVY S MLIEKOM

Káva s mliekom ako cappuccino

Čerstvo uvarená čierna káva by teda mohla byť nenahraditeľným nápojom pre zdravie a dlhovekosť, ale čo sa stane po tom, čo do kávy niečo pridáme? Káva s mliekom je medzi kávičkármi veľmi obľúbená. Ľudia kombináciu kávy a mlieka jednoducho milujú. Baristi pripravujú jedno cappuccino a latte za druhým.

Kávové nápoje s mliekom sú nielen chutné, ale pridaním mlieka do kávy tlmíte nástup kofeínu, ktorý sa potom uvoľňuje postupne počas dlhšieho obdobia. Za to sú zodpovedné tukové častice v mlieku, takže efekt postupného uvoľňovania kofeínu môžete dosiahnuť aj pridaním ďalšej tukovej zložky. Príkladom takéhoto nápoja je "nepriestrelná káva",ktorá sa stala fenoménom.

Záleží vám na štíhlej línii? Šálka kávy vám môže pomôcť schudnúť. Ak si do kávy pridáte mlieko a cukor, tento účinok kávy minimálne eliminujete. Ak si kávu jednoducho musíte osladiť, skúste vymeniť biely cukor za iný zdravší spôsob sladenia kávy.