Ako káva chráni pred problémami so žlčovými kameňmi

ŽLČNÍKOVÉ KAMENE AKO CHOROBA NAŠEJ DOBY

Život v civilizovanom svete je spojený s neuveriteľným množstvom výhod. To je jedna strana mince. Druhý sa však vyznačuje zdraviu škodlivým životným štýlom. Priemyselne spracované potraviny, život v strese a málo pohybu - tieto faktory spoločne podporujú obezitu ľudstva. Stáva sa hlavnou príčinou chorôb a úmrtí.

Nesprávny životný štýl, vek a najmä strava s vysokým obsahom cholesterolu sú typickou príčinou nielen obezity, ale aj žlčových kameňov. Tie sa potom môžu stať nepríjemným a veľmi bolestivým problémom - žlčníkovou kolikou.

TRÁVIACA FUNKCIA ŽLČNÍKA

Žlčníkové kamene sa tvoria v našom vnútri, v žlčníku. Tento orgán sa nachádza pod pečeňou a je s ňou spojený. Žlčník má zvyčajne za úlohu uskladňovať žlč vytvorenú v pečeni.

Žlč sa v našom tele tvorí pri procese trávenia. Zo žlčníka prechádza žlčovodom do tenkého čreva, kde aktivuje tráviace enzýmy na vstrebávanie tukov a v nich rozpustných vitamínov. Hlavnou zložkou žlče jecholesterol a hormón cholecystokinín riadi, kedy sa má žlč vylúčiť do čriev.

AKO SA TVORIA ŽLČNÍKOVÉ KAMENE

Pohyb zvyšuje vylučovanie žlče z pečene a žlčníka do čriev. K tomu prispieva aj pestrá strava bohatá na vlákninu. Tým sa zabráni hromadeniu žlče buď v žlčovode, alebo priamo v žlčníku, čo by mohlo viesť k vzniku žlčových kameňov.

Keď spíme, náš žlčník spí. Preto ak si pred spaním doprajeme ťažké a objemné jedlo, nedostatočné množstvo žlče ovplyvní nielen správne trávenie takejto večere. V spiacom žlčníku sa žlč iba hromadí, nie je posielaná ďalej na trávenie, a tak sa stáva najčastejšou príčinou vzniku žlčových kameňov.

TYPY ŽLČOVÝCH KAMEŇOV

Existujúdva typy žlčových kameňov -pigmentové a cholesterické. Pigmentové žlčové kamene nie sú tak časté ako cholesterické žlčové kamene. Vznikajú z bilirubínu a vápnika v dôsledku ochorenia pečene.

Cholesterolové žlčové kamene sú okrem nezdravého životného štýlu spôsobené napríkladcukrovkou. Výrazne vyššie riziko vzniku cholesterolových žlčových kameňov je spojené shormónmi estrogénom a progesterónom, takže ženy a najmä ženy po 40. roku života sú v tomto ohľade vystavené vyššiemu riziku . Vnašej krajine trpí týmto problémom až 40 % žien starších ako 40 rokov.

PROBLÉM SO ŽLČOVÝMI KAMEŇMI

Žlčové kamene sa tvoria priebežne a počas života ich vylučujeme z tela stolicou, bez toho, aby sme si to uvedomovali. Problém nastáva, keďsa vytvoria kamene väčších rozmerov.Takéto kamene nedokážuprejsť žlčovodom do čreva.

Vtedysa objavujú bolestivé záchvaty žlčníkovej koliky, ktoré môžu trvať niekoľko hodín. Žlčník a jeho dráhy, ktorými veľký kameň preniká, sa poškodia a reagujú kontrakciou. Ak je kameň príliš veľký, môže upchať žlčovod a spôsobiť infekciu žlčníka, žltačku a dokonca rakovinu žlčníka.

LIEČBA PROBLÉMOV SO ŽLČNÍKOM

V miernejších prípadoch žlčníkovej koliky pomôže diéta s obmedzením mastných jedál a pitie bylinkového čaju. V ťažkom stave sa ochorenie nedá liečiť bez chirurgického zákroku, pri ktorom sa kamene počas operácie odstránia z tela .

Podľa štúdie vedcov z Kodanskej univerzity jeprevenciou týchto žlčníkových problémov okrempitia kávy aj zdravý životný štýl. Do výskumu zahrnuli 114 200 ľudí a skúmali vplyv konzumácie kávy na riziko vzniku žlčníkových kameňov, ako aj dva špecifické typy génov, ich vplyv na pitie kávy a riziko vzniku ochorenia.

ŠÁLKA KÁVY PRE ZDRAVIE

Príjem jednej šálky kávy denne bol spojený s o 3 % nižším rizikom ochorenia. Konzumácia ďalšej šálky kávy denne znížila riziko tohto ochorenia až o 11 %. U účastníkov sa tiež zisťovala ich genetická predispozícia v súvislosti s metabolizmom kofeínu a rizikom vzniku žlčových kameňov.

U ľudí s rýchlym metabolizmom kávy, t. j. u ľudí s genotypom s alelou CYP1A2*1A, sa znížila ich schopnosť dobre spracovať kofeín, a teda aj pitie väčšieho množstva kávy znížilo riziko vzniku žlčových kameňov. Vdôsledku toho sa ukázalo, že vysoká konzumácia kávy pravdepodobne chráni pred žlčníkovými kameňmi (1).

ČIERNA VS. BIELA KÁVA

Ochranný účinok na žlčník má najmä čierna káva. Kofeín v ňom má stimulačné účinky nielen na náš mozog, ale aj na ostatné orgány v tele. Podporuje trávenie a stimuluje vylučovanie žlče. To podporuje priechodnosť žlčovodu a vylučovanie malých kameňov v stolici.

Naopak, pri konzumácii kávy s mliekom alebo smotanou je možný nepodporný účinok, pokiaľ ide o prevenciu vzniku žlčových kameňov. Mlieko, smotana alebo šľahačkatotiž obsahujú veľa tuku, ktorý opäť negatívne ovplyvňuje funkciu žlčníka a podporuje tvorbu kameňov.

Zdroje

  1. Nordestgaard, AT, Stender, S, Nordestgaard, BG, Tybjærg-Hansen, A (Rigshospitalet; Herlev and Gentofte Hospital; Frederiksberg and Bispebjerg Hospital; University of Copenhagen, Kodaň, Dánsko). Príjem kávy chráni pred symptomatickou žlčníkovou chorobou v celkovej populácii: mendelovská randomizačná štúdia. J Intern Med 2020; 287: 42- 53.

Odporúčané produkty6