Návod na štíhlu postavu: 3 šálky kávy denne [štúdia]

Časopis Journal of Nutrition prišiel s novou štúdiou o vplyve správneho pitia kávy na zníženie telesného tuku u žien. Výskum vyvoláva vzrušenie medzi všetkými milovníčkami kávy, ktoré túžia po štíhlom páse. Príjemnejší návod "ako schudnúť" snáď ani neexistuje.


Výskum sa začal zberom údajov z NHANES (National Healtr and Nutrition Examination Survey), Národného prieskumu zdravia a výživy. Tento prieskum uskutočnilo vUSA CDC (Centers for Disease Control and Prevention). Cieľom štúdie bolo preskúmať vzťahmedzi konzumáciou kávy a hromadením telesného tuku.

PRESNÉ METRIKY

Nazabezpečenie validného výskumu sa nameranie telesného tuku použila spoľahlivá metóda DXA, teda denzitometria. Pri tejto metóde je osoba vystavená slabému röntgenovému žiareniu. Do telesných tkanív preniká žiarenie dvoch energetických úrovní a meria sa rozdielna absorpcia tohto röntgenového žiarenia. Táto metóda je najúčinnejšia na získanie údajov o množstve a rozložení tuku v tele. Napríklad známa jednoduchá metóda merania pomeru telesného tuku, nazývaná BMI, by nespĺňala požiadavky na presnosť, pretože pracuje s údajmi o výške a hmotnosti človeka bez toho, aby rozlišovala, či ide o hmotnosť tukového alebo iného (napr. svalového) tkaniva. Štúdia by potom nebola relevantná.

KÁVA AKO BOJOVNÍK PROTI OBEZITE

Nadváha sa stala problémom celosvetových rozmerov. Celosvetovo sa počet obéznych ľudí na planéte od roku 1975 takmer strojnásobil. Podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia ) bolo v roku 2016 na svete viac ako 650 miliónov obéznych ľudí. Hlavnou príčinou obezity jenerovnováha medzi príjmom a výdajom energie.

Jednoducho povedané, jeme veľa tukov a cukrov. A málo sa hýbeme. Necvičíme, všade jazdíme autom a mnohí z nás majú sedavé zamestnanie s minimálnym pohybom. To všetko sa podpisuje na našej postave a zdraví.

3x denne šálka kávy

Motiváciou na získanie údajov o potenciáli kávy v boji proti nadváhe bol najmä vplyv obezity na zdravie. To sa aj podarilo. Výsledok štúdie odhalil, žeženy vo veku od 20 do 44 rokov, ktorédenne vypijú 2-3 šálky kávy , majúmenej telesného tuku, najmä v oblasti brucha, ako tie, ktoré kávu príliš neobľubujú. U žien nad 45 rokov sa tento účinok prejavil pri pití 4 šálok kávy denne. Ako priemernú šálku kávy si predstavte šálku kávy s objemom približne 230 ml.

Celkovo bolo priemerné percento celkového telesného tuku o 2,8 % nižšie u žien všetkých vekových kategórií, ktoré denne vypili dve alebo tri šálky kávy.

Ak si chcete svoju zoštíhľujúcu šálku kávy vziať naozaj všade so sebou, odporúčame vám kávovarTwist Press, ktorý si môžete vziať všade so sebou.

ŠÁLKA TEKUTÉHO ZDRAVIA

Vkáve sa nachádza viac ako1 000 bioaktívnych látok, napríklad najznámejšia z nich -kofeín. O niektorých ich zdravotných prínosoch už vieme. Mierna konzumácia kávy (približne šálka denne), znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Káva má tiež protizápalové účinky. Mnohé ďalšie účinky kávy na naše zdravie ešte len budú objavené. Táto štúdia ukázala, že káva pomáha v boji proti obezite. Teda len užien. Zaujímavé je, že u mužov sa takýto účinok kávy nepreukázal alebo sa preukázal len v nepatrnej, takmer zanedbateľnej miere.

Najlepšia káva pre zdravie je čierna káva bez pridaného mlieka alebo cukru (najmä ak chcete pomocou kávy schudnúť). K tomu vám počas celého dňa pomôže kávovar Mocca Master alebo iný automatický kávovar na prekapávanú kávu.

AKO VÁM MÔŽE KÁVA POMÔCŤ SCHUDNÚŤ?

Táto štúdia potvrdzuje pozitívny vplyv kávy na odbúravanie tukov v tele. Teraz musíme zistiť, čo presne podporuje túto reakciu. Je všeobecne známe, že kofeín pozitívny vplyv na ľudský organizmus. v súvislosti s chudnutím pomáha kofeín tým, že zvyšuje telesnú teplotu a zrýchľujemetabolizmus. To môže pomôcť regulovať energetickú rovnováhu. Zrýchleným spaľovaním zabraňuje novému priberaniu na váhe. Dr. Lee Smith, jeden z autorov štúdie, je nadšený, že výskum naznačil prítomnosť bioaktívnych látok v káve, ktoré by okrem kofeínu mohli tvoriť liek na obezitu.

Dr. Lee Smith, ktorý je súčasťou Anglia Ruskin University a zároveň hlavným autorom štúdie, povedal :"Náš výskum naznačuje, že v káve môžu byť aj iné bioaktívne zlúčeniny ako kofeín, ktoré regulujú hmotnosť a ktoré by sa potenciálne mohli použiť ako zlúčeniny proti obezite.

Dr. Lee Smith tiež uvádza, že káva alebo jej aktívne zložky môžu byť v budúcnosti začlenené do stratégií zdravého stravovania, aby sa zabránilo nárastu obezity vo svete.

Štúdia sa však uskutočnila v určitom časovom období, preto treba brať do úvahy jej nedostatky. Dr. Lee Smith sa však domnieva, že existuje veľká pravdepodobnosť, že káva znižuje celkový obsah telesného tuku.

Na celom svete sa ročne spotrebuje približne7 miliónov ton kávy.

KÁVA JE LEN POMOCNÍKOM

Zatiaľ sa v káve (ani inde) nenašli žiadne účinné látky, ktoré by sa samy postarali o želaný úbytok telesného tuku. Stále je na nás, ako sa k tomuto civilizačnému problému postavíme. Káva nám v tom môže len pomôcť. Ak spojíme pravidelné pitie kávy s rozumným stravovaním, zdravým pohybom apozitívnym myslením s minimalizáciou stresu, zdravie ohrozujúca obezita by mohla postupne zmiznúť. V tomto boji môže pomôcť aj kúpeľná káva. Príďte k nám do Luhačovíc! V kúpeľoch si oddýchnete a upokojíte myseľ, vodou z nápojov zmyjete stres a v rámci pohybových aktivít sa prejdete po kolonáde. Prechádzku zakončíte v našej pražiarni, ako inak. Zapojíme vás do jednej z vašich pravidelných káv na chudnutie.

Zdroj: Chao Cao, Qinran Liu, Mohammad Abufaraj, Yunan Han, Tianlin Xu, Thomas Waldhoer, Shahrokh F Shariat, Shengxu Li, Lin Yang, Lee Smith, Regular coffee consumption is associated with lower regional adiposity as measured by DXA among American women, The Journal of Nutrition,, nxaa121, https://doi.org/10.1093/jn/nxaa121

Skutočne káva s citrónom podporuje chudnutie?

Zázračný nápoj, ktorý topí kilá? Je pridanie citróna do kávy tajomstvom chudnutia? Odpoveď je jednoduchá. Nie! Vymáčknutie citróna do vašej obľúbenej šálky vám nepomôže zmestiť sa do menších džínsov. Vcitrónovej šťave nie je nič, čo by spaľovalo tuk.

Ako tento trik vznikol?

S najväčšou pravdepodobnosťou je to kvôli tvrdeniam o citróne a vode. Pitie pohára vody s citrónom sa často spája s metódami chudnutia. Nie je to však kvôli zázračnej sile citrónov.

Ide skôr o naplnenie žalúdka nápojom s nulovým obsahom kalórií.

Voda vám totiž dodá pocit plnosti, čím pomáha potláčať signály hladu. Káva má podobný účinok na potlačenie chuti do jedla a zároveň zrýchľuje metabolizmus.

Existujú nejaké riziká pridávania citrónu do kávy?

Citrónová šťava môže spôsobiť pálenie záhy. Kvôli vysokému obsahu kyselinycitrónovej. Okrem toho môže táto kyselina poškodiť aj zubnú sklovinu.

Citrónová šťava obsahuje minerálne látky, ako je vápnik horčík a zinok. Pridaním týchto minerálov do kávy strácajú svoju účinnosť. Kofeín sa viaže na tieto chemické látky a zabraňuje ich vstrebávaniu. Káva teda v podstate zbavuje citrónovú šťavu časti jej užitočnosti.

Má citrón v káve nejaké výhody?

Citróny majú dobré výživové vlastnosti. Slúžia ako solídny zdroj vitamínu C. Kyselina citrónová obsiahnutá v citróne môže tiež pomôcť pri trávení a znížiť pravdepodobnosť vzniku obličkových kameňov. Citróny sú skvelé ovocie, ale pokiaľ ide o chudnutie, nie sú zázračné.

Poznáte mazagran?

Mazagran je európsky kávový nápoj vyrobený z citróna a cukru. Pôvodne pochádza z Alžírska, ale v súčasnosti je populárny najmä v Portugalsku. Je to v podstate druh kávovej limonády, ktorá kombinuje citrusovú kyslosť s výraznou chuťou espressa.

Budete potrebovať:

  1. Potrebujete: Espresso
  2. Citrón
  3. Cukor alebo med
  4. Ľad

Postup:

Naplňte pohár ľadom. Do espressa alebo doppia pridajte lyžičku cukru alebo si doma pripravte jeden z našich domácich sirupov. Espresso nalejte na ľad a vytlačte doň čerstvú citrónovú šťavu z približne polovice citróna .

Pre výraznejšiu chuť kávy použite kávové kocky ľadu!

Odporúčané produkty2