Káva bez kofeínu: Melta, Caro alebo bez kofeínu

Je podvečer v pracovný deň a vy máte chuť na kávu. Na druhý deň ráno chcete skoro vstávať a viete, že ak si ju dáte teraz, nebudete mať dobrý spánok. Alebo možno čakáte dieťa alebo dojčíte a nechcete si dopriať zbytočný kofeín. Aké sú niektoré alternatívy kávy bez kofeínu? Čo ponúkajú kaviarne a čo si môžete kúpiť a pripraviť doma? Tento článok vám odpovie na túto otázku.


Boom kávy bez kofeínu

V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o zdravom životnom štýle, správnom stravovaní a hygiene spánku. Okrem alkoholu a fajčenia sa v tejto súvislosti často spomína aj káva a kofeín. Z nášho blogu však už vieme, že káva v primeranom množstve a v správnom den nom čase nielenžezdraviu neškodí, ale naopak ,pomáha.

Molekula kofeínu | harvard.edu

Samozrejme, primeraná hladina je individuálna a je ľahké a ľahké ju prekročiť. Mnohí z nás tiež nemôžu piť kávu zo zdravotných dôvodov. Či už ide o vysoký krvný tlak, epilepsiu alebo v úvode spomínané tehotenstvo.

Preto existujú alternatívy, či už v podobe tradičných kávových nápojov, ako je melta, alebo klasickej zrnkovej kávy bez kofeínu, ako je espresso alebo cappuccino.


Čo je melta?

Melta vznikla v druhých vojnových rokoch ako náhrada za chýbajúcu kávu. Je to prášok vyrobený z praženého koreňa čakanky, obilia a cukrovej repy. Po zaliatí horúcou vodou sa vôňou aj chuťou približuje káve. Pre tých, ktorí chcú dobre spať, majú vysoký krvný tlak alebo dojčia, má jednu veľkú výhodu - neobsahuje kofeín.

Ľudia teda moltu odjakživa považujú za náhradu kávy. Dnes však vieme, že má niečo navyše. Obsahuje inulín, polysacharid, ktorý má mnoho zdravotných výhod. Má nízku kalorickú hodnotu, probiotické účinky, posilňuje črevnú mikroflóru, a tým aj imunitný systém. Molta sa dá kúpiť v prášku alebo vo vreckách.


Čo je to Caro?

Caro je rozpustný nápoj vyrábaný spoločnosťou Nestlé. Je veľmi podobný výrobku Melta, ale neobsahuje červenú repu. Vyrába sa výlučne zpražených obilnín a čakanky. Časť jačmeňa použitého na výrobu je naklíčená, podobne ako pri varenípiva. To dodáva výslednému nápoju príjemnú a prirodzenú sladkosť.


Iné alternatívy

Medzi ďalšie alternatívy kávy bez kofeínu, ktoré stoja za zmienku, patrí klasická čakanka (pražený a mletý koreň čakanky), ktorá je známa už stovky rokov. Okrem iného existuje aj špaldová káva, ražná káva a káva z pražených koreňov púpavy, často v rôznych kombináciách.

Káva bez kofeínu

Green plantation káva bez kofeínu

Zelená káva, t. j. kávové zrná pred pražením, sa v súčasnosti dekofeinizuje tromi základnými spôsobmi:

  1. švajčiarskou vodnou metódou
  2. metóda EA - s použitím rozpúšťadla z cukrovej trstiny
  3. dekofeinizácia pomocou oxidu uhličitého

Ďalšie spracovanie, t. j. balenie, praženie a predaj kávy sa prakticky nelíši od tradičného. A to isté platí aj pre prípravu - bezkofeínovú kávu si môžete namlieť doma a pripraviť ju na filter, espresso, do kávovaru alebo french pressu.

Proces odstraňovania kofeínu

Aké alternatívy ponúkajú české kaviarne?

Tým sa dostávame k tomu, čo ponúkajú kaviarne v našom regióne, ak sa nechcete nadopovať kofeínom. Urobili sme malý prieskum a oslovili sme priamo asi desiatku z nich - predovšetkým tých, ktorí sa vezú na tretej kávovej vlne spolu s nami a pre ktorých je výberová káva štartovacou čiarou.

V hlavnej úlohe chai latte

Na moje osobné prekvapenie viaceré kaviarne (najmä tie v menších mestách) spomenuli, že dopyt po káve bez kofeínu je taký minimálny, že sa ju takmer neoplatí zaradiť do ponuky. Najčastejšou náhradou kávy bez kofeínu v odpovediach bolo chai latte. Obsahuje síce kofeín, ale v porovnaní s kávou je to zanedbateľné množstvo - asi pätina. Ďalším prekvapením bola bio špaldová káva s čakankou ponúkaná na všetky spôsoby ako klasická. Nie je to pravá káva, ale som si istá, že špaldová flat white môže byť skvelou alternatívou.

Latte art na chai latte | cajovebedynky.cz

Bezkofeínový shot pre každú rodinu

Dve pražské kaviarne spomenuli, že si môžete dať bezkofeínový shot do akejkoľvek kávy v ich ponuke. Pochopiteľne, je to spôsobené väčšou kúpnou silou vo veľkomeste. Vo všeobecnosti, keď kaviarne ponúkajú skutočnú bezkofeínovú kávu, ľudia si ju najčastejšie dávajú pripraviť s mliekom - cappuccino alebo caffè latte. Medzi ďalšími nápojmi viaceré kaviarne, s ktorými sa uskutočnili rozhovory, uviedli horúcu čokoládu a kakao, najmä v zimných mesiacoch.

Káva v noci?

Ak si nemôžete alebo nechcete dopriať kávu s kofeínom, zvážte pri najbližšej návšteve kaviarne alternatívy bez kofeínu. Chai latte alebo filtrovaná káva bez kofeínu vás môžu prekvapiť. A navyšesa vám bude dobrespať .


Často kladené otázky

  • Akým procesom dekofeinizácie prešla bezkofeínová káva Spa Coffee?

Naša bezkofeínová káva prešla procesom bezkofeínovej úpravy EA (etylacetát). Tento proces sa nazýva aj "bezkofeínová káva z cukrovej trstiny" a niekoľko ďalších termínov.

  • Nie je etylacetát jedovatý?

Samotný etylacetát nie je niečo, čo by ste mali alebo chceli konzumovať. Samotné rozpúšťadlo však z kávy odchádza spolu s kofeínom, navyše jeho toxicita je veľmi nízka.