Káva v tehotenstve - ako bezpečná je?

KOFEÍN A TEHOTENSTVO

Pre mnohých ľudí má kofeín priaznivé účinky. Prináša viac energie, lepšie sa po ňom sústredíte a niekedy dokonca zabraňuje migrénam. Kofeín sa používa aj v zdravotníctve ako doplnok k liekom. Kofeín však môže u niektorých ľudí spôsobiť aj negatívne vedľajšie účinky, ktoré môžu predstavovať väčšie riziko počas tehotenstva.

POTENCIÁLNE VÝHODY PITIA KÁVY

Zdravotný výskum ukázal, že kofeín stimuluje mozog a centrálny nervový systém. Práve tieto faktory spôsobujú, že sa cítite ospalí a pomáhajú vám lepšie sa sústrediť. Kofeín môže byť účinný aj pri liečbe bolesti hlavy v kombinácii s liekmi proti bolesti. Káva je tiež zdrojom antioxidantov. Ide o prospešné zlúčeniny, ktoré môžu chrániť vaše bunky pred poškodením, znižovať zápal a odvracať chronické ochorenia.

RIZIKÁ PITIA KÁVY V TEHOTENSTVE

Tehotné ženy metabolizujú kofeín oveľa pomalšie. Tehotným ženám trvá vylučovanie kofeínu z tela 1,5 až 3,5-krát dlhšie. Okrem toho kofeín prechádza placentou a dostáva sa do krvného obehu dieťaťa, čo vyvoláva obavy, že kofeín môže ovplyvniť zdravie dieťaťa.

Niektoré výskumy však naznačujú, že aj nízky príjem kofeínu môže viesť k nízkej pôrodnej hmotnosti detí. V jednej štúdii sa napríklad zistilo, že nízky príjem 50 až 149 mg kofeínu denne počas tehotenstva bol spojený s o 13 % vyšším rizikom nízkej pôrodnej hmotnosti. Je však potrebný ďalší výskum.

Riziko potratu, nízkej pôrodnej hmotnosti a iných nepriaznivých účinkov v dôsledku vyššieho príjmu kofeínu počas tehotenstva zostáva do značnej miery nejasné. Medzi ďalšie negatívne vedľajšie účinky kofeínu patrí vysoký krvný tlak, zrýchlený tep, zvýšená úzkosť, závraty, nepokoj, bolesti brucha a hnačka.

KOFEÍN V TEHOTENSTVE

Americká akadémia pôrodníkov a gynekológov ( ACOG) uvádza, že mierne množstvo kofeínu - menej ako 200 mg denne - nie je spojené so zvýšeným rizikom potratu alebo predčasného pôrodu. V závislosti od druhu a spôsobu prípravy to zodpovedá približne 1 - 2 šálkam (240 - 580 ml) kávy alebo približne 2 - 4 šálkam (240 - 960 ml) čaju denne.

Kofeín sa nachádza aj v energetických nápojoch, ktoré by ste mali úplne vylúčiť. Okrem kofeínu energetické nápoje zvyčajne obsahujú veľké množstvo pridaných cukrov alebo umelých sladidiel. Okrem toho by ste sa počas tehotenstva mali vyhýbať niektorým bylinným čajom, najmä tým z čakanky alebo sladkého drievka.

KOFEÍNOVÉ NÁPOJE A KÁVA BEZ KOFEÍNU V TEHOTENSTVE

Do celkového denného príjmu kofeínu započítajte kávu, ale aj všetky ostatné zdroje kofeínu. Potom zvážte zníženie príjmu kofeínu, napríklad používaním kávy bez kofeínu. Nepodceňujte však ani výber kávy bez kofeínu. Na trhu nájdete množstvo bezkofeínových káv pre tehotné ženy, ktoré sa líšia spôsobom dekofeinizácie. To znamená spôsob odstránenia kofeínu. Najvhodnejšia je káva bez kofeínu tzv. vodnou metódou alebo inovatívnou a prírodnou metódou s použitím cukrovej trstiny.

Iné metódy pravdepodobne vášmu telu uškodia viac, ako keby ste si dali klasickú kávu s kofeínom. Na druhej strane, ak obmedzíte príjem kofeínu z iných zdrojov, môžete si kávu s kofeínom dopriať v malej miere. Príjem kofeínu z akéhokoľvek zdroja vždy konzultujte so svojím lekárom.

BEZPEČNÉ ČAJE PRE TEHOTENSTVO :

  • Ginger
  • Mäta pieporná
  • Citrón

Rovnako ako pri iných rastlinných liekoch je dobré sa pred pitím bylinných čajov v tehotenstve poradiť so svojím lekárom.

Zistite, koľko kofeínu môže obsahovať váš obľúbený nápoj:

  • Káva: 60-200 (240 ml)
  • Espresso: 30-50 mg (30 ml)
  • Energetické nápoje: 50-160 mg (240 ml)
  • Čaj: 20-120 mg (240 ml)
  • Nealkoholické pivo: 30-60 mg (355 ml)
  • Kakao: 3-32 mg (240 ml)
  • Káva bez kofeínu: 2-4 mg (240 ml)

Upozorňujeme, že kofeín sa nachádza aj v niektorých potravinách. Napríklad čokoláda môže obsahovať 1-35 mg kofeínu na 28 gramov. Tmavá čokoláda má zvyčajne vyššiu koncentráciu kofeínu. Okrem toho niektoré lieky, napríklad lieky proti bolesti, môžu obsahovať kofeín a kofeín sa často pridáva do doplnkov stravy, ako sú tabletky na chudnutie a predtréningové zmesi. Ak máte obavy o obsah kofeínu v strave, určite sa poraďte so svojím lekárom.

UCHOVÁVAJTE SI TO. JE KÁVA VHODNÁ PRE TEHOTNÉ ŽENY?

Kofeín má veľa výhod. Bolo preukázané, že zvyšuje hladinu energie, zlepšuje koncentráciu a dokonca zmierňuje bolesti hlavy. Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že kofeín je počas tehotenstva bezpečný, ak je jeho denná dávka obmedzená na 200 mg alebo menej. Ak sa však konzumuje vo vysokom množstve počas tehotenstva, môže predstavovať riziko, napríklad zvýšené riziko potratu a nízkej pôrodnej hmotnosti. Ak sa bez kávy nezaobídete a chýba vám jej lahodná chuť, určite vy skúšajtebezkofeínovú verziu.

Odporúčané produkty5