Migréna a kofeín alebo pomáha káva proti migréne?

PITIE KÁVY A ZDRAVIE

Obľúbenými témami, o ktorých sa diskutuje v súvislosti s kávou, sú jej účinky na naše zdravie. Kofeín v podobe šálky voňavej kávy si doprajeme takmer každý deň. Táto skutočnosť nás núti zamyslieť sa nad tým, aké účinky má každodenná konzumácia kávy na fungovanie nášho tela a mysle? História kávovníka siaha do dávnej minulosti. Prvé kávovníky boli objavené pravdepodobne pred rokom 850 n. l. aodvtedy jepitie kávy súčasťou nášho života.

Vzhľadom na popularitu tohto historického nápoja v dnešnom svete sa uvedomelí konzumenti kávy zamýšľajú aj nad jeho správnou konzumáciou. To znamená, kedy, ako a koľko kávy piť. Kofeín je najdôležitejšou a zároveň najznámejšou zložkou kávy, ďalej káva obsahuje oleje, proteíny, triesloviny, kyselinu chlorogenovú a mnoho ďalšieho. Vzhľadom na množstvo chemických zlúčenín v káve teda môžeme očakávať, že konzumácia kávy bude mať určitý vplyv na naše fungovanie. Konkrétne si povieme, či káva ovplyvňuje vznik migrény alebo nám môže pomôcť proti bolestiam hlavy.

JE KÁVA VHODNÁ PRI BOLESTIACH HLAVY?

O negatívnych účinkoch kávy na človeka sa len špekuluje. negatívne účinky kávy sú spôsobené jej nadmernou a neuváženou konzumáciou. Vedecké poznatky a nové výskumy nám ukazujú, že káva je pri rozumnom užívaní veľmi prospešná pre zdravie. Napríklad pitie kávy:

  • znižuje riziko srdcového infarktu ,
  • zabraňuje vzniku cukrovky ,
  • podporuje zdravie vašich kostí,
  • je tiež spojená s možnosťou použitia pri liečbe rakoviny .

Pre toľko zdravotných výhod môžeme predpokladať aj jeho úspech v boji proti migréne.

ČO POMÁHA PRI MIGRÉNE?

V prípade, že vás bolí hlava, zvyčajne siahnete po ružovom záchrannom Ibalgine alebo inom ibuproféne v prášku, ako som to urobila ja. Z príbalových letákov a obalov liekov proti bolesti hlavy môžeme vyčítať presné zloženie lieku. Vo všeobecnosti sa lieky proti bolesti rozdeľujú do dvoch skupín: lieky účinné v mieste bolesti a lieky, ktoré pôsobia komplexne na CNS (centrálny nervový systém).

Lieky s ibuprofénom patria do prvej skupiny, t. j. blokujú signály bolesti z miesta bolesti. Naopak, lieky s paracetamolom znižujú intenzitu signálov bolesti centrálne. V liekoch proti migréne sa účinok paracetamolučasto kombinuje s kofeínom. Na druhej strane lekári neodporúčajú piť kávu a kolové nápojeproti migréne. Je teda kofeín vhodný pri migréne alebo nie?

ZASTAVUJE ALEBO PODPORUJE KÁVA MIGRÉNU?

Opäť sa teda vraciam k svojej pôvodnej myšlienke, že konzumácia kávy, a teda aj kofeínu, je vhodná, ale v určitej miere. Dôležité je uvedomiť si, že každý človek metabolizuje kofeín inak, a preto na neho pôsobí iným spôsobom. To, čo je pre jedného človeka pozitívne, môže byť pre iného škodlivé. Pri pití kávy si uvedomte jej účinky a reakcie svojho tela. Potom môžete lepšie odhadnúť svoju osobnú a správnu dávku kávy.

BOLESTI HLAVY SPÔSOBENÉ KOFEÍNOM A KÁVOU

Hlavným problémom pri hľadaní vinníkov migrény je, že stále neexistuje jasná odpoveď na otázku, čo migrénu spôsobuje. Ak sa zamyslíme nad kombináciou kofeínu v liekoch proti bolesti, nemala by mať káva teoreticky negatívny vplyv na vznik migrény? Vliekoch proti bolesti sa používa iba kofeín, pretože lepšie pôsobí na pokožku. Nie je to teda primárne ten, ktorý znižuje bolesť.

Tak ako môže pomôcť liekom zastaviť nepríjemné pocity spojené s migrénou, môže tiež prispieť k vzniku bolesti. Podľaštúdie sa pravdepodobnosť vzniku migrény zvyšuje pri konzumácii 3 a viac kofeínových nápojov denne. U ľudí, ktorí zvyčajne nekonzumovali kofeín, bola hranica dvoch káv ešte nižšia.

SPRÁVNA DENNÁ DÁVKA KÁVY PRI MIGRÉNE?

Všeobecnesa uvádza, že v priemere 3 šálky kávy počas dňa sú pre človeka tak akurát. Samozrejme, sohľadom na jedinečnosť vášho tela to môže byť len jedna šálka kávy pre vás. Alebo naopak, dobre spracovávate kofeín a zdravá dávka kávy môže byť vo vašom prípade 5 káv denne. Ak však trpíte bolesťami hlavy, naozaj si musíte dávať pozor na denný príjem kofeínu. Nielen v káve, ale aj v iných nápojoch, ako sú čaj, kolové nápoje alebo energetické nápoje.

Potom je tu paradox, že si môžete strážiť denný príjem kofeínu tým, že úplne vynecháte kávu. Opäť môžete pociťovať bolesť hlavy, s ktorou môže nejakým spôsobom súvisieť kofeín (aj keď ste ho nemali). Typickým príkladom je takzvaná"víkendová migréna". Bolesť hlavy sa môže objaviť v dňoch, keď úplne prestanete užívať kofeín. Napríklad cez víkend po pracovnom týždni, keď pijete jednu kávu za druhou. Je to v podstateabstinenčný príznak , keď si vaše telo práve zvyklo na kofeínový doping a zrazu ho nemá dostatok.

Kofeín v káve má tiež schopnosť byť antagonistom adenozínového receptora A2A. Adenozín prostredníctvom tohto receptora stimuluje produkciu NO (oxidu dusnatého), ktorý je zodpovedný za vazodilatáciu (rozšírenie ciev). Okrem funkcie vazodilatátora môže kofeín zvyšovať cerebrovaskulárnu rezistenciu a znižovať cerebrálny prietok krvi (CBF), čo sa považuje za užitočné pri liečbe migrény.

ČO SPÔSOBUJE MIGRÉNU

Zanajčastejšie príčiny migrény sa považujegenetická predispozícia (najčastejšie sa prenáša z matky na dcéru ),stres, nedostatok alebo príliš veľa spánku a cvičenia. Migrény často súvis ia shormonálnymi zmenami počas menštruácie. Okrem toho príliš veľa hluku, svetla, hladu alebo smädu. Fajčiari, hypoglykemici a ľudia po úrazoch hlavy sú náchylnejší na migrény . Niektorélieky a antikoncepcia môžu byť v určitých prípadoch príčinou migrény . Migrénu môže vyvolať aj bolesť chrbta azmeny barometrického tlaku.

KOFEÍN, DEPRESIA A MIGRÉNA

U tých z nás, ktorí často trpia migrénami, je vyšší výskyt depresiespojený s bolesťou a precitlivenosťou na rôzne podnety (akoby samotná migréna nestačila ). Totoriziko je až 2-krát vyššie ako u ľudí, ktorí migrénou netrpia. Tento vzťah platí aj opačne, t. j. že ľudia s depresiou sú náchylnejší na migrény. Pitie kávy a vlastnosti jej najvýznamnejšej a najdiskutovanejšej látky, kofeínu, ovplyvňujú našu náladu a stavy úzkosti a depresie.

Pri hľadaníodpovede na otázku, ako káva ovplyvňuje depresívne stavy, musíme brať do úvahy aj množstvo kávy, ktoré konzumujeme. Správne dávkovanie kofeínu vzhľadom na nastavenie nášho tela, našu toleranciu na kofeín a dennú dobu, kedy si kávu doprajeme ,pomáha podporovať dobrú náladu. Už len vôňa čerstvo uvarenej kávy vyčarí úsmev na tvári každého milovníka kávy . Na mňa takto pôsobí aj zvuk mlynčeka. Vypijete kávu a okrem toho, že si vychutnáte jej skvelú chuť a vôňu, získate novú energiu. Ste svieži, aktívni a šťastní.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY KOFEÍNU

Dôsledkom nadmerného pitia kávy je nepríjemné zvýšenie aktivity nášho tela. Stávame sa roztržitými a nepozornými. Zrýchli sa nám tep a dýchanie. Stávame sa nesústredení a emocionálne nestabilní. Neprimerané množstvo kofeínu v tele premení nerozumného konzumenta kávy na neurotického pesimistu, ktorý už pripomína čivavu so širokými očami. Často, dokonca ako ona, "šteká" na ľudí okolo seba namiesto toho, aby pokojne hľadala konštruktívne riešenie problému. Tieto nežiaduce účinky kofeínu môžeme minimalizovať používaním CBD oleja.

Nadmerná konzumácia kávy alebo dlhodobá únava, ktorú umelo potláčate doplnením kofeínu, sú predpokladom na vyvolanie úzkosti a depresie. Máte nedostatok spánku a príliš veľa kofeínu? Strácate sústredenie? Ak áno, zamyslite sa nad množstvom kofeínu, ktoré prijímate, a pokúste sa ho znížiť na optimálnu dávku. Nezabudnite, že kofeín je stimulant. Je to prirodzená pomoc v mnohých zdravotných smeroch, ale pri nesprávnom používaní sa mení na drogu s negatívnymi účinkami na naše fyzické a duševné zdravie.

MÔŽE KOFEÍN OVPLYVNIŤ MIGRÉNU?

Ako vidno , existujemnoho príčin vzniku migrény. Káva a kofeín môžu niektoré z nich ovplyvniť. Pozitívne, ale aj negatívne, ak sa používa nesprávne. Nezabúdajte pri pití kávy na jej špecifickú vlastnosť, ktorá nás núti častejšie behať na toaletu. Hoci je káva sama o sebe tekutina, má močopudné vlastnosti. Preto sa môže stať, že zvýšené vylučovanie po káve vaše telo dehydruje .To zvyšuje pravdepodobnosť vzniku migrény.

Spôsob, akým kofeín zaháňa únavu, sa stáva nevhodným najmä neskôr počas dňa. Keďže nedostatočný spánok podporuje vznik bolesti hlavy, odporúča sa dopriať si kávu v súlade s cirkadiánnym rytmom. Nepite kávu pred spaním, ale myslite na to, že kofeín bude vo vašom tele pôsobiť ešte niekoľko hodín po vypití kávy. Poslednú dennú kávu si dajte približne 4-6 hodín pred zaspávaním. To poskytne kofeínu dostatok času na to, aby jeho účinky nenarušili váš pokojný spánok. Káva večer spôsobí, že zaspíte a váš spánok nebude kvalitný.

Odporúčané produkty8