Koľko kofeínu obsahuje vaša šálka kávy?

ČO OVPLYVŇUJE MNOŽSTVO KOFEÍNU V KÁVE

Kávové nápoje sa od seba líšia nielen obsahom kofeínu, ale aj množstvom kofeínu v samotnom kávovom zrne, ktoré sa líši v závislosti od druhu kávy. Čo teda určuje, koľko kofeínu bude vaša káva obsahovať?

Obsah kofeínu v káve ovplyvňuje:

  • druh kávy
  • spôsob prípravy
  • veľkosť porcie

DRUHY KÁVY A OBSAH KOFEÍNU

C8H10N4O2 alebo kofeín sa nachádza v každej kávovníku. Takzvané kávy bez kofeínu sú kávy, z ktorých bol kofeín odstránený špecifickým technologickým postupom. Najznámejšie druhy kávy arabica a robusta. Líšia sa od seba nielen chuťou, ale aj a najmä obsahom kofeínu.

KávaRobusta má približne dva až trikrát viac kofeínu ako káva Arabica. Jednotlivé odrody sa líšia, aj keď v malých rozdieloch, aj obsahom kofeínu. Napríklad v zrnách obľúbenej kávovej odrody Mundo Novo nájdeme 1,11 % kofeínu, v Typica 1,05 % a v Catuai 1,34 % kofeínu.

MNOŽSTVO KOFEÍNU PODĽA DRUHU KÁVY

Pri príprave kávy sa na extrakciu zložiek z mletej kávy používa horúca voda. Medzi nimi je , samozrejme, ajkofeín. Množstvo kofeínu v káve ovplyvňuje teplota vody, hrubosť mletia, dávka kávy a čas extrakcie. Objem kávy v šálke a čas extrakcie sú najdôležitejšími faktormi z hľadiska konečného obsahu kofeínu v káve.

O káve espresso sa hovorí, že je to malá, ale silná káva. Napriek tomu sila espressa spočíva predovšetkým v koncentrácii chutí a aróm, nie v množstve kofeínu. Ten sa nestihne úplne vyextrahovať počas doby prípravy espressa v kávovare, ktorá je približne 25 až 30 sekúnd. Aspoň nie tak, ako napríklad pri filtrovanej káve.

Rovnakým spôsobom funguje extrakcia kofeínu aj pri ešte menšom kávovom nápoji, ristrette. Takáto káva má ešte menší obsah kofeínu ako espresso.

KOFEÍN A VEĽKOSŤ ŠÁLKY

Množstvo kofeínu v espressevšak určuje aj jeho veľkosť - v tomto prípade lepšie povedané malosť alebo malý objem nápoja. Ako sme už spomenuli, množstvo kofeínu v šálke kávy najviac ovplyvňuje čas extrakcie a objem kávy.

Ak by sme si dali plnú šálku espressa (ako sme zvyknutí napríklad priprelievanejkáve ), množstvo kofeínu by bolo úplne iné. Podobne by sa líšil aj pomer sily kofeínu, ak by sme merali obsah kofeínu v šálke plnej ristretta a v šálke plnej espressa.

MNOŽSTVO KOFEÍNU A SPÔSOB PRÍPRAVY KÁVY

Množstvo kofeínu v káve pri použití rôznych alternatívnych spôsobov prípravy kávy sa porovnávalo vnemeckej štúdii. Spomedzi bežných druhov kávy by pri predpoklade rovnakého výsledného objemu nápoja najviac kofeínu obsahoval kávový nápoj ristretto.

Ale... kto by vypil šálku so 6 ristrettami naraz? Preto máme ešte jedno porovnanie. Tentoraz bez rovnakého objemu nápoja. Kávy sú zoradené podľa obsahu kofeínu v typickom objeme každého druhu kávy.

KOFEÍN A ČAS EXTRAKCIE

Kofeín sa zároveň počasprípravy kávy nerovnomerne extrahuje v čase. V prvých sekundách možno pozorovať výrazne vyššie percento výťažku tohto alkaloidu. Vprvej minúte sa z kávy extrahuje až 90 % kofeínu.

Potom výťažok kofeínu opäť klesá a stále sa uvoľňuje do kávy, ale v nízkom percente. Môžeme preto predpokladať, že naše espresso bude mať výťažnosť kofeínu približne 75 - 80 %. Káva z french pressu však bude obsahovať viac kofeínu po prvej minúte lúhovania.

TMAVÉ PRAŽENIE KÁVY = SILNEJŠIA KÁVA?

Jedným z mojich obľúbených mýtov o káve je súvislosť medzi pražením a množstvom kofeínu v káve. Je pravda, že počas praženia prebiehajú v zrnách určité chemické reakcie. Ale dlhšie praženie nesúvisí s vyšším obsahom kofeínu v káve .

JE KOFEÍN DOBRÝ?

Teraz môžete mať aspoň približný odhad toho, koľko kofeínu každý deň z kávy dostanete. Ak chcete sledovať svoj denný príjem kofeínu, nezabudnite, žetento "životabudič" nie je len v káve. Nájdete ho aj včaji, kolových nápojoch alebo vo vašich obľúbených energetických nápojoch. Je tiež bežnou zložkou kozmetických výrobkov a liekov, napríklad proti migréne.

Kofeín je dobrý sluha, ale zlý pán. Pomôže priúnave, rozprúdi vám krv a pomôže vám lepšie sa sústrediť v práci. Ak s pitím kávy prekročíte svoj osobný limit, kofeín môže mať na vás aj negatívne účinky. Všeobecne sa odporúča ako denný príjem kávy približne 3 šálky (myslené ako približne 250 ml filtrovanej kávy). Predovšetkým však sledujte svoje vlastné schopnosti metabolizovať kofeín a podľa toho sa prispôsobte.

SMRTEĽNÁ DÁVKA KOFEÍNU

Ak sú 3 šálky kávy v priemere tak akurát, kde je maximálna hranica? Alebo koľko kávy by už ohrozilo váš život? V minulosti bolo zaznamenaných viacero úmrtí spojených s predávkovaním kofeínom, ktoré viedlo napríklad k zlyhaniu srdca.

V súvislosti spríjmom kofeínu vydal Európsky úrad pre bezpečnosť potravín stanovisko, podľa ktorého môže jedna dávka kofeínu obsahovať až 200 mg alebo 3 g na kg telesnej hmotnosti (pre dospelého človeka s hmotnosťou približne 70 kg) .Odporúčal bezpečný denný príjem kofeínu do 400 mg. (4)

Prekročenie tohto limitu nemusí byť pre vás nevyhnutne smrteľné, avšak pri takýchto koncentráciách saúčinky kofeínu môžu výrazne prejaviť. Okrem nevoľnosti, závratov, paniky a nervozity môžu v špecifických prípadoch viesť až k život ohrozujúcim následkom.