Kávové rituály a spoločenské tradície

Na svete snáď neexistuje nápoj, ktorý by lepšie odrážal spoločenské tradície ako káva. V niektorých kultúrach je príprava kávy takmer magickým rituálom. Poďme to preskúmať!

Kávové rituály na celom svete

Pitie kávy sa stalo zvykom takmer na celom svete. V priebehu času si rôzne národy vytvorili vlastné kávové rituály a tradície. Spôsob, akým pristupujú ku konzumácii kávy, odráža kultúrne zvyklosti konkrétneho národa. Láska ku káve, ktorá prekračuje hranice, premenila konzumáciu kávy na zážitok.

Africké kávové obrady

Pretože káva je tu doma. Vo východnej Afrike má káva svoj pôvod a ľudia, ktorí tu žijú, sú s ňoukultúrne spojení. História krajiny, miestne tradície a náboženstvo sú prepojené s kávou. Ak chceme preskúmať kávové rituály, musíme začať tu.

Kávový obrad v Etiópii je miestnymi známy ako "jebena buna". Považuje sa za najdôležitejšiu spoločenskú udalosť dňa. Tradičné domácnosti túto udalosť opakujú 2 - 3-krát denne, pričom si na pitie kávy nájdu čas. Tento spoločenský kontakt s vôňou kávy trvá 2 hodiny alebo aj viac. Ako prebieha kávový obrad?

Etiópsky kávový obrad

 • je umenie a vedie ho skúsená hostiteľka, mladá žena alebo matriarcha domu.
 • Tradičný je aj odev: biele bavlnené šaty s farebnými vyšívanými ozdobami.
 • Rodina a hostia sú prítomní a rozprávajú sa na rôzne témy.
 • obrad sa začína pražením kávy na "menkeshkesh" - panvici s dlhou rukoväťou
 • tmavá pražená káva sa naleje do misky z trstiny "meshrefet", aby sa ochladila
 • Hostia si vychutnávajú vôňu kávy doplnenú kvetinovou výzdobou a dymiacim kadidlom.
 • káva potom pokračuje varením vody na kávu v keramickej nádobe "jebena"
 • Medzitým sa pražená káva rozdrví paličkou "zenezena" v hmoždiare "mukechta".
 • na pomletú kávu v miske sa najprv naleje horúca voda, aby sa vytvorila kaša
  mokrý lúh sa naleje späť do kanvice s horúcou vodou
 • nalievanie sa opakuje, kým sa všetka káva z misky nedostane do kanvice
 • kanvica s kávou sa vráti na oheň
 • horúca kanvica s kávou sa potom odloží do "kofmobelee jebana" a pripravia sa šálky na kávu, do ktorých sa káva naleje z výšky niekoľkých centimetrov
 • do kanvice sa pridá viac vody a opäť sa položí na oheň, aby sa káva, aj keď slabšia, pripravila
 • ku káve sa tradične podáva popcorn alebo chlieb

Kávový obrad v Etiópii je dôležitým vyjadrením kultúrnej identity a náboženstva národa. Je dôležitou súčasťou miestneho života. Počas obradu sa prejavuje úcta k hostiteľovi, úcta k tradíciám a vďačnosť za ponúknutú šálku kávy.

Tradičné pitie kávy ako spoločenského nápoja

V čom sú kávové rituály v rôznych krajinách podobné, je koncept pitia kávy ako spoločenského aktu. Samozrejme, kávu si môžete dať aj sami, ale v každom prípade tradícia pitia kávy vychádza zo zdieľania chvíle s druhou osobou. Preto je zvykom podávať ku káve obľúbené jedlo.

Kávové tradície v rôznych kultúrach

Spôsob podávania a prípravy kávy sa u jednotlivých národov líši. Najčastejšie sa káva spája s mliečnymi výrobkami, sladkosťami a pečivom. Švédska Fika je založená na káve s niečím sladkým, zvyčajne napríklad "kanelbullar": škoricové slimáky. V Mexiku je typické podávanie "café de olla", kávy uvarenej so škoricou a hnedým cukrom. Mexická škoricová káva sa často podáva s "concha" (sladké pečivo z kysnutého cesta s cukrovým zdobením). Brazílčania pijú čiernu kávu varenú s cukrom a podávanú v pekárňach. Tie fungujú aj ako kaviarne.

Napríklad v Malajzii sa kaviarne nazývajú "kopitiam". Fungujú ako celodenné podniky a miesta stretnutí. Čierna káva sa tu pripravuje cez látkový filter a podávajú sa k nej jedlá, ako napríklad Kaya toast (maslový toast s kokosovo-pandánovým džemom). Vietnamská káva sa tradične pripravuje pomocou prekapávača "phin" a do šálky sa pridáva kondenzované mlieko.

Káva v Turecku: príprava ako rituál

"Sladké jedlo, sladké reči. Vážna debata patrí k šálke kávy." To sú turecké príslovia. Čo sa týka prípravy kávy, platia obidve, keďže typickým štýlom je pitie silnej kávy silne osladenej. Prvé kávové rituály mimo Etiópie a okolia sa vykonávali v horských oblastiach Jemenu. Tam súfijskí mystici pili kávu na navodenie duchovných stavov.

Koncom 16. storočia začali vznikať prvé kaviarne v Istanbule na popíjanie v bežnom živote pozemských bytostí. Pravá turecká káva sa vždy podáva s pohárom vody a niečím sladkým, ideálne s tureckými cukríkmi"lokum". Samotná príprava kávy je tradičný rituál niekoľkonásobného spenenia kávy v džezve nad ohňom alebo pieskom.

Tradičné podávanie kávy v Taliansku

V Taliansku sa úprimná úcta ku káve prejavuje už od 16. storočia, keď sa Benátky stali takou bránou kávy do života obyvateľov Európy. Prvá kaviareň v Európe, Caffé Florian na námestí San Marco, funguje od roku 1720. Práve tu vzniklatradícia pitia kávy ako espressa. Následne vznikli mliečne kávové nápoje s charakteristickými talianskymi názvami: cappuccino, espresso macchiato a iné.

Z túžby priniesť rýchlu prípravu vysoko koncentrovanej kávy do talianskych domácností sa zrodila ikonická kanvica Moka. Tradičné podávanie kávy v Taliansku sa líši podľa dennej doby. Prvá káva dňa sa zvyčajne podáva s mliekom a sladkým pečivom. Zvyčajne sa pripravuje v kanvici Moka. Taliani si však nikdy neobjednávajú mliečnu kávu po 11. hodine, pretože tento čas a popoludní patrí espressu.

Juhovýchodne od San Marina sa nachádza región Marche, kde sa podáva "caffé anisette" espresso s príchuťou anízu. Na Sicílii je tradičná "caffé d'u parrinu" alebo káva spríchuťou klinčekov, škorice a kakaa. Bez ohľadu na regionálnu variantu je káva súčasťou každodenného života Talianov.

Káva v Japonsku ako kultúrny nápoj

Možno si myslíte, že v Japonsku je oveľa populárnejšie pitie čaju, ale káva je tiež miestnym kultúrnym nápojom, a to už od 17. storočia. Vtedy kávu do Nagasaki priniesli Holanďania. Koncom 19. storočia Tsurukichi Nishimura otvoril prvú kaviareň v Japonsku. Tradičnou prípravou je filtrovaná káva, ktorá sa popíja po malých dúškoch. Ide o koncept "vychutnávania", vychutnávania kávy s pozornosťou venovanou jej vôni a chuti.

Preto neprekvapí, že záujem Japoncov je o kávy s výnimočnými chuťovými profilmi. Rovnako ako o drahé kávy, ako napríklad Jamaica Blue Mountain a ďalšie vysoko cenené kávy sveta. Medzi technikami prípravy filtrovanej kávy víťazí sifón - vákuová kanvica, ktorej príprava je sama o sebe menším rituálom.

Každý kávový rituál potrebuje výber zrnkovej kávy.

Odporúčané produkty12