Prekapávaná káva vs. infúzna káva

ČO JE TO PREKAPÁVANÁ KÁVA

Prekapávaná káva je káva, ktorá sa pripravuje zalievaním horúcou vodou. Voda potom gravitačne prúdi cez pomleté kávové zrná do nádoby. Môžeme sem zaradiť kávovary na prekapávanú kávu , ako súMoccamaster alebo Wilfa, ale aj Chemex, Kalita, Hario V60.

Ak navštívite kaviareň v zahraničí, môžete sa stretnúť aj s pojmom "pour over". Týka sa to všetkých prípravkov, ktoré sa pripravujú ručne. Ide teda o všetky uvedené druhy kávy okrem filtrovanej kávy alebo dávkového varenia pripravovaného v kávovaroch na prekapávanú kávu.

ČO JE INFÚZNA KÁVA

Presne to hovorí aj jeho názov. Ide o kávu, ktorá sa na dobu extrakcie ponorí do horúcej alebo dokonca studenej vody. Pri tejto kategórii prípravy je dôležité zohľadniť viac ako len to, ako sa voda naleje na mletú kávu, ale aj to, ako dlho sa káva vo vode namáča.

AKÉ METÓDY PRÍPRAVY KÁVY VYLÚHUJÚ KÁVU?

Prvým jecupping, ktorým sahodnotí kvalita kávy. Káva na cupping sa pripravuje podobne ako slávny český turek. Mletá káva sa zaleje 95 °C horúcou vodou a nechá sa 3 minúty extrahovať. Kôrka sapotom rozbije pomocoulyžice na lopatky. Počas procesu chladenia sa chuť kávy mení a barista alebo pražiar ochutnáva kávu v rôznych fázach extrakcie, aby čo najlepšie pocítil chuťové rozdiely.

KLASICKÝ SPÔSOB LÚHOVANIA NAZÝVANÝ FRENCH PRESS

Príprava kávy vofrench presse satiež považuje za proces lúhovania , pri ktorom sa nahrubo zomletá káva nasype do nádoby a potom sa zaleje horúcou vodou s teplotou 96-92 °C. Je len na vás, či vodu nalejete naraz alebo po častiach a ako dlho ju necháte extrahovať, receptov na french press kávu je veľa. Extrakciu môžete ovplyvniť miešaním počas extrakcie. Kávová kôra vytvorená na povrchu sa často prelomí približne 1 minútu pred koncom extrakcie. Extrahovanú kávu nakoniec stlačte a podávajte približne po 3-5 minútach (závisí od receptu).

VARENIE STUDENEJ KÁVY ALEBO STUDENEJ KÁVY

Ak vás zmienka o varení za studena zmiatla, dovoľte mi, aby som vám to hneď vysvetlil. Cold brew káva je tiež klasický cold brew, t. j. káva macerovaná za studena. Dokonca aj cold brew má rôzne recepty. Hrubo mletú kávu však nechajte lúhovať najmenej 12 hodín, najviac 24 hodín.

Nezabudnite vyskúšať rôzne časy lúhovania, pretože chuť kávy sa mení s časom extrakcie, aby ste našli ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Ďalším skvelým tipom je pripraviť kávu vo french presse, nemusíte ju nijako zložito zalievať a po niekoľkých hodinách ju jednoducho stlačíte.

PRÍPRAVA KÁVY NA CESTÁCH POMOCOU TWIST PRESSU ALEBO AEROPRESSU

Twist Press je tiežjedným zo spôsobov prípravy kávy lúhovaním . Skladá sa z dvoch častí. Spodná sa používa na prípravu kávy. Je to časť, do ktorej nasypete mletú kávu a zalejete ju horúcou vodou. Kávu necháte 2 minúty lúhovať, potom ju hornou časťou stlačíte a prefiltrujete do šálky. V tlačiarni Twist Press si môžete vybrať z dvoch možností filtrov -papierového alebo kovového. Ak vaša voľba padne na papier, očakávajte, že výsledná šálka kávy bude čistejšia a ľahšia, viac v štýle kávy z prelievaných kávovarov. S kovovým filtrom dosiahnete šálku s výraznou chuťou. Káva pripravená cez kovový filter sa často používa do kávových nápojov alebo mliečnych nápojov.

Podobne ako Twist Press funguje aj príprava kávy v káv ovareAeroPress alebo Delter Coffee Press. Veľmi jednoducho povedané: navlhčíte filter, nasypete doň kávu, necháte ju extrahovať a potom stlačíte. Existuje mnoho rôznych spôsobov prípravy kávy, takže je čo objavovať.

SPOLOČNÁ PRÍPRAVA PREKAPÁVANEJ A INFÚZNEJ KÁVY V ŠIKOVNOM DRIPPERI

Áno, niečo také existuje a ponúka to metóda prípravy Clever Dripper. Prípravu začnete ako pri iných dripperoch preliatím vody cez papierový filter, aby sa vo výslednej šálke kávy odstránila chuť papierového filtra. Papierové filtre Moccamaster sú kompatibilné so zariadením Smart . Potom nasypte požadované množstvo mletej kávy, ktorá by mala byť stredne alebo hrubo zomletá, podľa toho, aké množstvo kávy chcete pripraviť. Kapacita kávovaru Clever Dripper je 530 ml, takže s ním môžete ľahko pripraviť dve šálky kávy naraz.A teraz o kúzle jeho prípravy. Na mletú kávu sa naleje horúca voda s teplotou96-92 °C, ale nikam sa nedostane, ako ste zvyknutí napríklad pri kávovaroch Kalita alebo Hario V60. Inteligentný varič je totiž vybavený patentovaným ventilom, ktorý zabraňuje prietoku vody. Kávu teda extrahujete do drippera Clever Dripper a po uplynutí času, počas ktorého chcete kávu extrahovať, ho položíte na čajník alebo hrnček a ventil umiestnený v spodnej časti drippera sa automaticky otvorí .

PREČO BY STE MALI MILOVAŤ PREKAPÁVANÚ KÁVU

Chuť. Bezpochyby prvý dôvod, prečo je prekapávaná káva skvelá. Kvapkanie je užitočné na zvýraznenie komplexnosti kávy. Tento spôsob prípravy má tendenciu zvýrazniť jemné chute a vône. Skutočnosť, že voda dokáže včas extrahovať kávové oleje a rozpustné látky, umožňuje aj väčšiu čistotu chuti.

V závislosti od chuti, ktorú chcete zvýrazniť, môžu rôzne príslušenstvá na prekapávanú kávu odhaliť rôzne vlastnosti, dokonca aj v tej istej káve. KávovarV60 je napríklad vhodný na zvýraznenie kyslosti, ovocnosti a kvetinových tónov, pričom cez tenký filter stále prepúšťa pomerne veľké množstvo kávových olejov, čím vytvára komplexnejšie telo kávy. KávovarChemex s hrubým filtračným papierom zachováva viac olejov zo zŕn, čím poskytuje intenzívnu a komplexnú kávu .Kávovar Kalita s plochým dnom a tromi otvormi v spodnej časti má tendenciu pozastaviť odkvapkávanie, čo vedie k jemnejšej káve s hlbšou sladkosťou. Káva pripravená vprekapávačoch má zvyčajne vyvážený chuťový profil a zaoblené telo a kyslosť.

DRIP COFFEES

Mlynčeky na kávu a baristi sú stále len ľudia a niekedy jednoducho robia chyby. Bežnými problémami, ktoré ovplyvňujú prekapávanú kávu, sú zlá technika filtrácie a teplotná nestabilita.

NEROVNOMERNÉ ROZLOŽENIE KÁVOVEJ USADENINY

Nerovnomerné rozloženie kávovej usadeniny napríklad spôsobuje, že voda preteká len cez určité časti kávového lôžka. Výsledkom je nadmerná ťažba v niektorých oblastiach a malá alebo žiadna ťažba v iných. Kónický tvar dripperov, ako je V60 alebo Chemex, sťažuje rovnomerné rozmiestnenie kávovej usadeniny. Výsledkom môže byť nevyvážená filtrácia a káva s nežiaducou chuťou.

TEPLOTNÁ NESTABILITA

Ďalším problémom môže byť aj nestabilita teploty, či už vody alebo kvapkajúceho príslušenstva. Môže to byť spôsobené jeho tvarom, materiálom alebo veľkosťou. Pretože ako pravdepodobne viete, model V60 je na trhu dostupný v kovovom, plastovom a keramickomvyhotovení . Plastová V60 je síce lacnejšia a tiež nie je tak ľahko rozbitná ako keramická verzia. Má však lepší materiál. Keramika lepšie vedie teplo. Kovová verzia rieši oba problémy.

RADOSTI A STRASTI VARENEJ KÁVY

Nie vždy sa to dá povedať, ale pri väčšine metód infúzie kávy je táto metóda jednoduchšia ako metóda prekapávania. Aj preto sa tieto metódy často odporúčajú začiatočníkom. Je to preto, že nie je potrebné pozorne sledovať proces od začiatku do konca.

Všeobecne platí, že lúhovaním sa získava hustejšia káva s výraznejším profilom. Ak nepreferujete plnšie kávy, ale ste začiatočník a netrúfate si použiť niektorú z metód prekapávania, môžete pripraviť kávu vo väčšom pomere, t. j. použiť viac vody. Ale nepreháňajte to, aby ste nestratili chuťový potenciál kávy a neskončili s niečím, čo má len farbu kávy, ale nechutí ako káva.

Najznámejším prístrojom na prípravu prekapávanej kávy je už spomínaný French Press, ktorý má svojich priaznivcov pre jednoduchú prípravu, ale aj odporcov, pretože im káva z French Pressu nechutí. Často však nie je na vine French Press, ale nesprávny postup prípravy. Správny spôsob prípravy kávy French Press spočíva v použití nahrubo zomletej kávy, ktorá sa potom varí dlhšie, maximálne však 5 minút. Jemné mletie prípravu práve neurýchľuje. Väčšina bežných french pressov je vyrobená s kovovými filtrami, ktoré nezachytávajú kávové oleje a usadeniny tak účinne, čo vedie k zvýšenému vnímaniu horkosti a špecifickej textúry kávy french press. Ak dávate prednosť čistej káve, vyberte si jednu z metód prekapávania cez papierový filter alebo prípravu v Aeropresse alebo Delter Coffee Press. Papierový filter zachytí aj tie najjemnejšie častice.

Hlavnou chybou, ktorej sa mnohí ľudia dopúšťajú pri príprave kávy vo french presse, je, že kávu po chvíli vyžmýkajú, ale neprecedia ju. Ak naraz uvaríte viac kávy, nalejete ju do šálky a zvyšok necháte vo french presse, káva potom nebude mať dobrú chuť, pretože sa vlastne ešte len čiastočne extrahuje. Dôležité je aj časté čistenie kovového filtra. Ucpaná kávová usadenina môže byť tiež dôvodom, prečo vaša káva nechutí tak dobre.

Hlavnou chybou, ktorú robí veľa ľudí pri príprave kávy vo french presse, je, že kávu stlačia, ale po chvíli ju necedia. Ak naraz uvaríte viac kávy, nalejete ju do šálky a zvyšok necháte vo french presse, káva potom nebude mať dobrú chuť, pretože sa vlastne ešte len čiastočne extrahuje. Dôležité je aj časté čistenie kovového filtra. Ucpaná kávová usadenina môže byť tiež dôvodom, prečo vaša káva nechutí tak dobre.

PREKAPÁVANÁ KÁVA VS. INFÚZNA KÁVA? ČO JE LEPŠIE?

Jedno je zaujímavé svojou čistotou, komplexnosťou chutí a zvýraznenou kyslosťou, zatiaľ čo druhé ponúkabohatú a výraznú chuť s plným telom.

A potom sú tu metódy, ktoré kombinujú niektoré z oboch metód, aby sa vytvorila šálka kávy s čistou, ale výraznou chuťou. Znamená to však, že jeden je lepší ako druhý? Mali by sa kávy s kyslým chuťovým profilom variť len v kávovare V60? Odpoveďou na obe otázky bude nie. Všetko je to o osobných preferenciách a nájdení spôsobu, ktorý vám vyhovuje.