Akú kávu pijú ľudia na svete

KÁVA V STREDNEJ A ZÁPADNEJ EURÓPE

Obsah kávových lístkov v strednej a západnej Európe je často zmesou toho, čo nájdete na severe a juhu. Espresso, cappuccino a dokonca aj filtrovaná káva sú zvyčajne v ponuke, ale existujú aj výnimky a nápoje, ktoré nájdete len v týchto krajinách. Dokonca aj vo Veľkej Británii, krajine, kde sa pije najmä čaj, nie je spotreba kávy nízka, ale v domácnostiach väčšinou nájdete instantnú kávu.

RAKÚSKO A VIEDENSKÁ KÁVA

Kávová kultúra má v Rakúsku, konkrétne vo Viedni, dlhú históriu a len máloktorý návštevník si nevychutná viedenskú kávu s tradičným Sacherovým koláčom. Tá má niekoľko podôb. Vponuke nájdete napríklad Melange, čo je espresso s teplým mliekom a mliečnou penou na povrchu, alebo Eispänner. Ten sa pripravuje podobne ako Melange, ale namiesto mlieka sa používa šľahačka. Einspänner sa zvyčajne podáva vo vysokom pohári a môže sa posypať práškovým cukrom alebo kakaovým práškom. Tradične sa nemieša a káva by sa mala pomaly popíjať na šľahačke.

Môžete sa stretnúť aj s kávou Fiaker, ktorá je podobná Einspänner. Podáva sa však v menšom pohári a okrem toho sa do tejto kávy pridáva Kirschwasser, t. j. čerešňové víno, ktoré sa niekedy nahrádza rumom. Zdroj: tasteatlas.com

ÍRSKA KÁVA V ÍRSKU A VO SVETE

Írska káva sa už nevyskytuje len v Írsku, má milovníkov po celom svete, najmä v USA, ale na jej pôvod by sa nemalo zabúdať. Základom kávy je filtrovaná káva pripravená napríklad vo french presse alebo moka kanvici. Káva sa dopĺňa hnedým cukrom, írskou whiskey a smotanou, ktorú treba doma vyšľahať a naliať na lyžičku.

CAFÉ AU LAIT - KLASIKA FRANCÚZSKYCH KAVIARNÍ

Skutočnosť, že v západnej Európe nájdete kávy pripravené z espressa aj filtrovanej kávy, potvrdzuje aj francúzska kávacafé au lait, čo je káva, správne pripravená vo french presse, zaliata teplým mliekom. Môžete však nájsť aj café au lait pripravené z espressa. Je však dôležité poznamenať, že café au lait na rozdiel od talianskeho caffé latte nemá mliečnu penu.

cafe au lait - zdroj: muratidobrasil.com

KULTÚRA KÁVY V JUŽNEJ EURÓPE

Kávová kultúra v krajinách južnej Európy je založená najmä naespresse, ktoré má svoje korene v Taliansku. Taliani milujú espresso a len tak sa rýchlo porozprávať s priateľom. Tradícia pitia kávy je v Taliansku dlhá. Caffe Greco je najstaršia kaviareň v Ríme, založená v roku 1760. Espresso bolo vynájdené v Taliansku. Je to jedinečná kombinácia kávovaru, mlynčeka, nastavenia stroja a ľudského faktora. V Taliansku pražia kávu veľmi tmavú. Káva má potom spálenú chuť, ale práve to Taliani milujú.

Kávu na báze espressa nájdeme aj vo väčšine ďalších juhoeurópskych krajín, ako je Grécko, Španielsko a Portugalsko.

GRÉCKE ĽADOVÉ FRAPPÉ

Frappé už nie je len grécka záležitosť, ale vďaka vplyvu kaviarenských reťazcov ho nájdete po celom svete. Mylná predstava, s ktorou sa často stretávame, je, že Frappé sa vyrába s mliekom. Nie je to pravda. Správne grécke Frappé jelen instantná káva, voda a ľad. Ak do Frappé pridáte mlieko, nápoj sa nazýva frapógalo.

Frappé však nie je jediný grécky kávový nápoj. Často sa v Grécku stretnete aj s nápojmi Espresso freddo alebo Freddo cappuccino. Ako už názov napovedá, ide o nápoj na báze espressa. Espresso freddo pozostáva len z ľadu a dvojitého espressa, ktoré sa podľa preferencií sladí. Aby sa cukor lepšie rozpustil, je lepšie naliať ho do šálky, v ktorej sa espresso extrahuje. Potom sa espresso nechá chvíľu vychladnúť a potom sa zmieša s ľadom. Freddo cappuccino je tiež doplnené jemnou mliečnou penou.

Grécke frapé - zdroj herbsandflour.com

ŠPANIELSKA KÁVA SLADKÁ AKO MED

V Španielsku sa tiež stretnete hneď s niekoľkými tradičnými kávovými nápojmi. Jedným z nich jecafé con miel. Ide o espresso pripravené s našľahaným mliekom a medom, ktoré môžete doplniť korením, ako je kardamón, škorica alebo dokonca zázvor. Druhý nápoj ,Café bombón, je tiež sladký . Tento pochádza z Valencie. Najprv sa do malého pohára naleje kondenzované mlieko, na ktoré sa naleje espresso. Kvôli rôznej hustote sa tekutiny nemiešajú hneď.

SEVERNÁ EURÓPA A FILTROVANÁ KÁVA

Krátke dni a dlhé noci, ktoré časť roka prevládajú v škandinávskych krajinách, si vyžadujú veľa kávy, a tak niet divu, že Fíni, Švédi a Islanďania obsadili prvé tri miesta v rebríčku množstva vypitej kávy na osobu. Vďaka vplyvu južných krajín sa aj v týchto krajinách ľahko stretnete s espressom alebo cappuccinom a stálicou je tu filtrovaná káva, ktorá sa kedysi varila najmä priamo v kanvici a nazývala sa coccaffe. Dôvodom, prečo sa v Škandinávii pije filtrovaná káva, je aj to, že ľudia sú tu zvyknutí brať si so sebou na túry veľa kávy v termoske, čo s cappuccinom jednoducho nemôžete urobiť.

Kaffeost je filtrovaná káva so sušeným syrom juustoleipä. Táto kombinácia sa vám pravdepodobne zdá zvláštna, ale všetci na severe tento nápoj milujú. Zdroj: tasteatlas.com

VÝCHODNÁ EURÓPA A KÁVA

Východoeurópske krajiny, až na niekoľko výnimiek ako Estónsko, v rebríčku spotreby kávy nevynikajú. Káva sa tu väčšinou pije s mliekom alebo vo forme espressa rozšíreného o vodu. Nápoj, ktorý vyzerá ako český "turek", sa vyskytuje aj v Poľsku a Bulharsku.

Jedinečný kávový nápoj možno nájsť v Rusku. Nazýva sa RAF a podobá sa na café latte. Od neho sa však líši v niekoľkých ohľadoch. Do základu espressa sa pridáva vanilkový cukor alebo sirup a namiesto mlieka sa používa smotana. Celý nápoj sa potom vyšľahá dohromady. RAF môžete nájsť aj s alkoholom alebo medom.

Raf sa tiež niekedy posype škoricou alebo ochutí levanduľou. Zdroj: tasteatlas.com

AFRIKA AKO VÝROBCA KÁVY, NIE AKO SPOTREBITEĽ

Teraz narážam na menší paradox. Hoci veľká časť kávy pochádza z afrických krajín, jej spotreba miestnymi obyvateľmi nie je až taká veľká. Možno preto, že káva je tu vnímaná ako niečo spotrebné. Aj napriek tomu sa však dajú nájsť nápoje, ktoré majú pôvod v niektorej z afrických krajín.

MAZAGRAN - ALŽÍRSKA KÁVA, AKO JU POZNÁTE

KávaMazagran svoj pôvod v Alžírsku a jej názov pochádza z alžírskeho prístavného mesta. Je to studená filtrovaná káva podávaná na ľade vo vysokom pohári s plátkom citróna a kvapkou citrónovej šťavy. Nápoj sa môže aj sladiť. A už viete, že káva z Alžírska nie je vždy to, čo my v Českej republike poznáme ako alžírsku kávu, teda kávu s vaječným likérom a šľahačkou.

Mazagrand nájdete aj v Portugalsku, ale v tomto prípade je nápoj obohatený o mätu a rum.

Mazagran s plátkom citróna. Zdroj: crema.fi

KÁVOVÁ KULTÚRA V ARABSKU

Z histórie je zrejmé, že zvyk piť praženú kávu vznikol na Arabskom polostrove. Traduje sa, že istý etiópsky pastier nechal svoje kozy pásť sa vedľa kávovníkov so zrelými plodmi. O nejaký čas neskôr si všimol, že jeho kozy majú nezvyčajné množstvo energie. Preto sám ochutnal bobule a pocítil energiu na vlastnej koži. A tak pravdepodobne vznikla káva.

Slovo "káva" sa vanglickom jazyku prvýkrát objavilo v roku 1582 a pochádza z holandského slova koffie, ktoré bolo zase prevzaté z osmanského tureckého kahve, ktoré bolo odvodené z arabského slova pre kávu alebo pre varenie - qahwa.

ARABSKÉ KÁVOVÉ RITUÁLY

Podávanie arabskej kávy bolo v arabských spoločnostiach po stáročia dôležitým aspektom pohostinnosti. Považuje sa za obradný akt štedrosti a tradične sa káva pripravuje pred hosťami podľa presných pokynov. Káva sa začína výberom kávových zŕn, ktoré sa zľahka pražia na plytkej panvici nad malým ohňom. Potom sa vložia do medenej misky a pomelú sa medenou paličkou.

Pomletá káva sa potom vloží do veľkej medenej kanvice na kávu. Pridá sa voda a káva sa varí nad ohňom. Keď sa začne variť, preleje sa z veľkej kanvice do menšej kanvice a potom do malých šálok. Najdôležitejší alebo najstarší hostia sa obsluhujú ako prví. Zvykom je vypiť aspoň jednu až tri šálky. Do arabskej kávy sa pridávajú aj rôzne koreniny, ako napríklad kardamón alebo škorica.

RÔZNE DRUHY ARABSKEJ KÁVY

Postup varenia väčšiny arabských káv je podobný, ale štýl kanvice sa líši. Turci používajú ezve alebo ibrik, Saudi používajúdallah a Etiópčania jebena. Podobnosť spočíva v tom, že mletá káva sa zmieša so studenou vodou a varí sa v otvorenom hrnci.

OBĽÚBENÉ KÁVOVÉ NÁPOJE V STREDNEJ A JUŽNEJ ÁZII

Keďže veľkú časť strednej Ázie tvorí Čína, kde sa s obľubou pijú najmä rôzne sypané čaje, nenájdete tu veľké množstvo miestnych kávových nápojov. Priemerný Číňan vypije len 3 šálky kávy ročne. A tak sa presuniem trochu južnejšie, do Indie.

FILTROVANÁ KÁVA V INDICKOM ŠTÝLE

Indická filtrovaná káva používa filter s vlastným dizajnom. Tento filter sa skladá z dvoch komôr. V hornej s perforovaným dnom sa uchováva mletá káva a zo spodnej pomaly odkvapkáva uvarená káva. Výsledkom tejto techniky varenia je káva s bohatou chuťou a plným telom, do ktorej sa zvyčajne pridáva mlieko a cukor.

Tradične sa podáva v kovovej šálke s podšálkou. Niekedy sa kombinácia kávy a teplého mlieka priebežne prelieva z jednej nádoby do druhej, až kým sa neodvzdušní a nespení. Zdroj: Food52

AKO SA PIJE KÁVA VO VÝCHODNEJ ÁZII

Vovýchodnej Ázii a krajinách ako Vietnam, Japonsko a Indonézia nájdete množstvokávových nápojov vrátane slávnej kávy dalgona. Predstavím vám teda aspoň niektoré z nich.

VIETNAMSKÁ KÁVA

Aj vo väčšine vietnamských kaviarní v Českej republike si môžete vychutnať tradičnú vietnamskú kávu, ale viete, ako ju pripraviť? Vietnamská káva sa pripravuje pomocou kovového filtra nazývaného phin a vyrába sa zo zŕn kávyrobusta, pretože práve tento druh kávovníka rastie vo Vietname v hojnom počte. Robusta je sama o sebe horkejšia ako arabica a praží sa tmavá, preto sa filtrovaná káva mieša sosladkým kondenzovaným mliekom, ktoré sa vo vlhkom a teplom podnebí nemôže pokaziť tak rýchlo ako bežné mlieko.

Vietnamskú kávu možno nájsť aj v ľadovej forme alebo vo verzii s jogurtom, ktorý sa používa aj vo forme mrazených kociek namiesto ľadu.

Vietnamská káva na odkvapkávači Phin

INDONÉZSKA KÁVA

Jednou z najznámejších káv, ktoré môžete ochutnať v Indonézii, je najdrahšia káva na svete,káva civet. Na Jáve si môžete dať kávu, do ktorej sa hneď po uvarení vhodí horúce uhlie. Prídavok dreveného uhlia má prinášať zdravotné výhody. V regióne Aceh na Sumatre si kávu vychutnávajú nezvyčajným spôsobom, keď sa káva obracia na tanieri hore nohami. Káva sa potom pije pomocou slamky, ktorá sa prevlečie medzi pohárom a tanierom.

K spôsobu podávania kávy Kopi Terbalik sa viaže legenda o tom, že v minulosti muži pili kávu a potom išli pracovať na more, po návrate mohli piť ešte čistú kávu. Zdroj.

FLAT WHITE, KÁVOVÝ NÁPOJ Z AUSTRÁLIE

O Flat White ste pravdepodobne počuli. V posledných rokoch ho nájdete prakticky v každom nápojovom lístku kaviarne. Popularitu si získal najmä u kávičkárov, ktorí majú radi kávu s mliekom, ale chcú mať v nápoji výraznejšiu chuť kávy. Základom kávy Flat White jedvojité espresso s dvojnásobným množstvom našľahaného mlieka. Káva Flat White by sa preto mala správne podávať v šálke s objemom 140 až 160 ml.

AKO SA PIJE KÁVA V SEVERNEJ AMERIKE

Okrem Európy majú na konzumáciu kávy veľký vplyv aj rôzne kaviarenské reťazce. Takmer v každej americkej domácnosti však nájdete kávovary na prekapávanú kávu, ako napríklad Moccamaster. Američania často pijú kávu čisto čiernu alebo si ju dopĺňajú smotanou a sladia sirupmi.

Jeden z nápojov, ktorý má svoj pôvod v USA, sa nazýva Red Eye. Je to espresso, ale namiesto vody je rozšírené filtrovanou kávou. Možno vám je jasné, že dávka kofeínu v tomto nápoji nie je malá.

MEXIKO A CAFÉ DE OLA

Ak sa vyberiete do Mexika, určite nevynecháte kaviareň Café de Ola. Spôsob prípravy tejto kávy údajne vznikol počas revolúcie, keď ženy podávali tento nápoj vojakom, aby ich prebudil a dodal im energiu. Táto tmavá pražená káva sa tradične podáva z hlinenej nádoby (olla znamená hrniec) a filtruje sa cez jemné sitko. Potom sapodáva s piloncillom, nerafinovaným hnedým cukrom, ktorý má dymovú a karamelovú chuť. Ku káve Caffé de Olla môžete dostať aj škoricovú tyčinku, ktorá zvýrazní jej chuť.