Latte art a džbány na mlieko. Ktorý z nich sa vám najlepšie kreslí?

Aký je správny džbán na mlieko?

Ak ste sa dostali až k tomuto článku, ale stále tápete v technike šľahania mlieka a základoch výroby latte art, nepomôže vám ani tá najlepšia kanvička na mlieko. Najprv musíte pochopiť princípy správania sa mlieka pri šľahaní a nalievaní a precvičiť si nalievanie mlieka do kávy. Preto si pokojne prečítajte články na o základoch baristickej práce s mliekom.

Čítajte ďalej, aby ste mali základy teórie a praxe. Teraz si musíte vybrať správne nástroje. Čo určuje túto správnosť alebo vhodnosť kanvičky na mlieko na latte art? Sú to:

  • Materiál,
  • tvar rukoväte,
  • ostrosť zobáčika.

Materiál zohráva úlohu: džbány na mlieko z nehrdzavejúcej ocele

Kvalita kanvičky na mlieko sa začína dobrým materiálom, z ktorého je vyrobená. Najvhodnejším sa ukázala byť dobre spracovaná nehrdzavejúca oceľ. Tieto džbány na mlieko z nehrdzavejúcej ocele môžu byť rôznofarebné, leštené, s potlačou,... jednoducho zdobené akýmkoľvek spôsobom. Čajník je každodenným partnerom baristu, takže je jasné, že chcete nielen funkčný, ale aj pekný kúsok z tejto kvalitnej nehrdzavejúcej ocele.

Uchopiť čajník - za rukoväť?

Výber podľa vzhľadu je výsledkom individuálneho vkusu každého z nás. Čo sa týka praktických vlastností materiálu, dobrá nerezová kanvica sa od nevhodnej líši predovšetkým hrúbkounerezovej ocele. A potom kvalitou spojov - niektoré čajníky sa tak veľmi inšpirujú van Goghom, že strácajú aj "ucho".

Vtedy sa vám môže stať, že nakoniec budete s hluchou konvičkou (teda bez oka) kresliť naozaj dobre! Naschvál niekedy skúste nedržať čajník za ucho, ale pod ním.

Možno zistíte, že práve toto je ten správny úchop, ktorý vám uľahčí manipuláciu s kanvicou a kreslenie lepšieho latte artu. Zmena úchopu kanvice môže niekedy urobiť zázraky. A nemusíte odtrhávať výstupky z kanvíc, máme ich takto pripravené už z výroby.

Počuli ste o tom? Predávame aj baristické náradie Hustle

Pod vedením svetoznámeho baristu Matta Pergera patria výrobky tejto značky medzi špičkové kávové doplnky na trhu. Matt samozrejme poslal do sveta aj nerezové čajníky a postaral sa o to, aby vydržali tisíce krásnych latte art.

Čajník z ocele ľahký ako pierko

Nesťažujte sa na prácu s ťažkou čajovou kanvicou. Pošlite ju do dôchodku, možno na zalievanie kvetov. Získate takú, ktorá - hoci je tiež vyrobená z ocele - je ľahká a tak príjemne sa s ňou manipuluje. Myslím, že ma nikdy neprestane baviť čapovanie s tenkostennými nerezovými kanvičkami od Barista Space. Voľnejšie zápästie znamená aj pohodlnejšiu líniu mlieka pri tvorbe Latte Art. No a to je asi tak všetko.

Všetky sú z nehrdzavejúcej ocele, a predsa sú všetky iné. Napríklad teflónovou úpravou alebo pevnosťou materiálu.

Uprednostňujete kreslenie rosetta latte art?

Spoločným znakom všetkých rosettov v káve je tenká kľukatá čiara mlieka, ktorú nakoniec pretne prúd zhora. Rýchly alebo pomalý kolísavý pohyb odlišuje klasický tvar rosetty latte art od pomalej rosetty. Táto technika sa veľmi často používa pri kreslení zložitejších a komplikovanejších vzorov.

Na tieto tenké línie, ako aj na detailné kreslenie mlieka je užitočné mať presný nástroj - čajník. Požadovanúpresnosť zabezpečí rovný a ostrý zobáčik. Preto sa poobzerajte po sortimente baristických kanvičiek a vyberte si takú, ktorá má čo najostrejší uhol zobáčika. Opäť musím vyzdvihnúť čajníky Barista Space, ktoré sú ideálne na detailné kreslenie.

ⓘMaléa veľké. Ostré a široké.

Čím väčší objem kanvičky, tým plochejší zobáčik. Nie je náhoda, že baristom sa lepšie darí vytvárať presné tvary latte art s menšími kanvičkami.

Vyhovuje vám viac tulipánový latte art?

Srdiečko z mlieka na povrchu kávy a viacero srdiečok uložených za sebou v latte art tvare nazývanom tulipán sa vytvára trochu iným spôsobom ako rozeta. Na postupné vtiahnutie mliečnych škvŕn do povrchu je príjemnejšiakonvička s o niečo širším uhlom v zobáčiku. Aj tu však musí byť spracovanie kanvičky presne rovné. Lacné verzie "latte art" kanvičiek môžu mať skosený tvar zobáčika. Tým sa skreslí aj váš mliečny tulipán. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte.

Zaujímavým počinom kávu milujúcich dizajnérov z Barista & co boli unikátne čajníky so skoseným vrchom. Atypický tvar púta pozornosť a v praxi sa osvedčil pre lepšiu kontrolu pri umiestňovaní mlieka do hladiny kávy - vytváranie latte artu. A Barista Space nezostal pozadu a prišiel so svojou novou super konvičkou vo verzii 2.0 a tiež so zošikmeným vrchom.

Úprava horného okraja kanvičky môže znamenať aj takéto baristické UX skosenie. Zdroj obrázku: Mária Štefániková, PhD: Spa Coffee

Ktorý čajník latte art sa kreslí sám?

Pokrok nezastavíme, a tak nie je prekvapením, že aj čajníky sa čoskoro budú kresliť do kávy. Teda s pomocou robota, mechanickej ruky alebo niečoho podobného. Prvé prototypy "baristobotov" sa už objavili v Ázii.

Ľudský barista je pre dobrú kaviareň stále nevyhnutný a verím, že ešte dlho bude. Preto sa nebojte investovať do poriadneho latte art vybavenia. Zaobstarajte si čajníky, s ktorými si môžete pripraviť veľa krásnych cappuccin.