Má pitie kávy vplyv na pevnosť a zdravie vašich kostí?

KOSTI, PEVNÁ ŠTRUKTÚRA TELA

Kostrový systém je druh štruktúry, ku ktorej sú pripojené svaly a šľachy. Nesie celé telo a chráni orgány. Aby sme si udržali zdravie, snažíme sa chrániť svoje kosti. Matky nám odmalička hovorili, aby sme pili mlieko. Mlieko obsahuje vápnik. Podporuje štruktúru, pevnosť a zdravie našich kostí.

Zdá sa, že viac ako mlieko teraz v dospelosti pijeme kávu. Na raňajky si nedáme šupku s mliekom, ale šálku kávy. Tento čierny nápoj sme si obľúbili a mnohí z nás bez neho ani nezačínajú deň. Jepreto pochopiteľné, že sa vykonávajúfarmakologické štúdie o vplyve kávy na naše kosti.

KOFEÍN VERZUS VÁPNIK

Pitie kávy sa v mnohých štúdiách považuje za negatívny faktor pri budovaní kostí. Boli zhromaždené údaje o vplyve kofeínu na zníženie množstva vápnika v tele. Toto zistenie malo viesť k predpokladu, že kosti s nedostatkom vápnika sú tenšie a krehkejšie. Výskumníci preto pripisujú pitiu kávy zvýšenú lámavosť a osteoporózu kostí.

Pragmatickejší pohľad na tieto prebiehajúce štúdie poskytla v roku 2017 Dr. Connie M. Weaver. Jej vyšetrenie nepotvrdilo negatívny vplyv kávy na zdravie kostí. Súhlasí však s tvrdením, že príjem kávy podporuje vylučovanie vápnika močom. Ako uviedla v NYTimes.com.

S KÁVOU A STRAVOU BOHATOU NA VÁPNIK

Ako je známe, konzumácia kávy je spojená s častejším močením. Okrempovzbudzujúcich účinkov má kofeín na naše telo aj močopudný účinok. Močením sa z tela vyplavujú látky. Tak tie zbytočné alebo škodlivé, ako aj, bohužiaľ, tie pozitívne, ako napríklad spomínaný vápnik. Je preto logické, že pitie kávy zvyšuje vyplavovanie vápnika. Dá sa však ľahko doplniť.

Ak vám záleží na vašom zdraví, mali by ste si dopriať vyváženú stravu s dostatkom vápnika. Preto sa nemusíte obávať rednutia kostí z nedostatku vápnika po pití kávy. Naopak, nový výskum poukazuje na pozitívne účinky kávy na zdravé kosti.

KOFEÍN, HLAVNÁ ZLOŽKA KÁVY

Hlavnou látkou v káve je kofeín. Žiadna iná látka v káve, či už hovoríme o rastline, zrnku alebo nápoji,nemá také výrazné účinky. Vedecký výskum účinkov kofeínu na človeka je rozporuplný. Keďže každý človek je jedinečný , je jedinečná aj jeho schopnosť absorbovať kofeín. Z tohto dôvodu sa pri výskume spotreby kofeínu používa skôr údaj na obyvateľa ako na hmotnosť jednotlivca.

Požitý kofeín sa v telemetabolizuje. Tráviace enzýmy premieňajú každú molekulu kofeínu. Výsledkom týchto rozkladných procesov v našom tele je premena kofeínu na množstvo nových látok. Je ich približne 25 a nazývajú sa metabolity.

VPLYV KOFEÍNU NA HUSTOTU KOSTÍ

Vnajnovšej štúdii sa analyzovalvplyv kofeínu na hustotu kostí navzorke 564 ľudí z Hongkongu . Hlbšia analýza identifikovala 3 metabolity kofeínu, ktoré sú spojené so zvýšením minerálnej hustoty kostí.

Zdroj: Yin-Pan Chau, Philip CM Au, Gloria HY Li, Chor-Wing Sing, Vincent KF Cheng, Kathryn CB Tan, Annie WC Kung, Ching-Lung Cheung, Metabolome of coffee consumption and its association with bone mineral density: TheHong Kong Osteoporosis Study, Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism , Volume 105, Issue 3, March 2020, Pages e619 - e627, https://doi.org/10.1210/clinem/dgz210

VÝSLEDKY ŠTÚDIÍ

Tieto štúdie ukazujú, že pitie kávy nemá pri správnom životnom štýle negatívny vplyv na zdravie kostí. Naopak, prispieva k hustejším, a teda pevnejším kostiam. Na zistenie, do akej miery môže káva pomôcť posilniť naše kosti, si však budeme musieť počkať na ďalší výskum.

Odporúčané produkty7