Moccamaster oslavuje neuveriteľných 55 rokov

Poznáte nejakú spoločnosť, ktorá vyrába prakticky identický výrobok už viac ako polstoročie a predala viac ako 10 miliónov kusov? Nebude ich veľa, však? V každom prípade, jeden takýto výrobok sa volá Moccamaster a všetci ste sa s ním stretli v kaviarňach.


moccamaster

Odkiaľ sa Moccamaster vzal?

Holandskú spoločnosť Technivorm založil v roku 1964 Gerard Clement Smit, vyštudovaný strojný inžinier. Spočiatku spoločnosť vyrábala regály, police alebo rebríky na priemyselné použitie.

Približne po dvoch rokoch však Gerard Smit vynašiel mlynček na kávu KM1 s jedinečným systémom rozptylu tepla. Ten zabraňoval spáleniu kávy počas mletia - v tom čase to bolo revolučné riešenie. Jeho nápad kúpila a mlynček začala vyrábať spoločnosť Douwe Egberts.

Prvý Moccamaster | sprudge.com

Čo poviete na kávovar?

Dobová fotografia výrobku | moccamaster.eu

A práve do spoločnosti Douwe Egberts bol Gerard Smit pozvaný, aby sa pokúsil vyvinúť kvalitný kávovar na prekapávanú kávu. Rozhodol sa vytvoriť najlepší kávovar, ktorý by pripravoval ešte lepšiu kávu a vydržal zákazníkovi celý život. A tak sa v roku 1968 zrodil kávovar Moccamaster, ktorého sa v prvých rokoch podarilo predať približne 150 000 kusov v celej Európe.

Moccamaster KB 741

V roku 1976 prišla spoločnosť Technivorm s novým ikonickým nadčasovým dizajnom nového modelu Moccamaster KB 741. A vďaka tomu, aké úspešné boli prvé roky spoločnosti Technivorm s modelom Moccamaster, sa Gerard Smit a jeho tím rozhodli sústrediť len na vývoj a výrobu modelu Moccamaster a všetko ostatné nechali za sebou.

Moccamaster KBG Select

"Chcem pripravovať tú najlepšiu šálku kávy s prístrojom, ktorý vydrží celý život. Moccamaster by mal byť posledný kávovar, ktorý si kedy kúpite." - Gerard Clement Smit

Technivorm po 55 rokoch

Ručná výroba kávovarov Moccamaster | moccamaster.eu

Šesťčlenný tím spoločnosti Technivorm sa v nasledujúcich rokoch rozrástol na približne 150 zamestnancov. Celková filozofia spoločnosti však zostala prakticky rovnaká - ručná výroba najodolnejších a dizajnovo najvydarenejších kávovarov, ktoré budú "posledné, aké si kedy v živote kúpite ".

Moccamaster v súčasnosti

Dnešný Moccamaster KBG Select (alebo tiež 741) sa od pôvodného modelu líši minimálne. Stále má sklenenú kanvicu, ktorá sa môže, ale nemusí ohrievať priamo na povrchu kávovaru. Je k dispozícii v mnohých farbách a stále patrí k najodolnejším a najlepším odkvapkávačom na trhu.

Je podporovaný aj samotným výrobcom, ktorý naň poskytuje 5-ročnú záruku. Jedným dychom však hovorí, že pri každodennom používaní vám Moccamaster vydrží 20 rokov a viac.

Moccamaster KBGT

Ďalším typom Moccamasteru, ktorý Technivorm vyrába, je KBGT. Je veľmi podobný predchádzajúcemu typu. Je len o niečo vyšší, aby sa pod neho zmestil dodávaný termočlánok. Zároveň mu, samozrejme, chýba spomínaný ohrev kanvice. Ideálny pre každú kaviareň!

Ďalším typom, ktorým spoločnosť Technivorm oslovila širokú masu zákazníkov, je Moccamaster Cup-One. Roztomilý, zmenšený Moccamaster, ktorý zakaždým uvarí jednu šálku (0,3 l) rovnakej kávy a vždy rovnako dobrej. Kávovaru Moccamaster Cup-One sme venovali jeden článok na našom blogu, pozrite si ho!


???? Prečítajte si náš článok o tom, ako si vybrať kávovar Moccamaster a ako ho používať! ????

Kam sa bude Moccamaster uberať v najbližších rokoch?

Ak si môžem dovoliť predpovedať a trochu si priať... Verím a dúfam, že Technivorm sa nebude ponáhľať s ďalšími vylepšeniami úspešného modelu Moccamaster. Pred 55 rokmi Gerard Smit vynašiel a vyrobil nadčasovú vec. Vec, ktorá bola v podstate primitívna, a predsa geniálna. Vec, ktorá vyzerá skvele - nech sa páči, Moccamaster na kuchynskej linke alebo v kaviarni, stačí sa pozrieť na tie farby. Ale predovšetkým vec, ktorá dokáže pripraviť vynikajúcu filtrovanú kávu, a to citlivým a efektívnym spôsobom.

Pozrite sa, ako sa Moccamaster vyrába

Držme teda spoločnosti Technivorm palce, aby sa jej aj naďalej darilo. O 55 rokov, v roku 2078, sa tu opäť stretneme a uvidíme, či nám Moccamastery z roku 2023 stále fungujú. Myslím, že budú.


Často kladené otázky

Nie je Moccamaster pre domácnosť zbytočný?

To je veľmi relatívne. Ak nemáte radi filtrovanú kávu, je nepoužiteľný. Ak áno a chcete stráviť čo najmenej času prípravou a pritom získať skvelú kávu v stálej kvalite, Moccamaster je ideálnou voľbou.

Kde sa Moccamaster vyrába?

Všetky výrobky Technivorm vrátane kávovaru Moccamaster sa vyrábajú ručne v holandskom meste Amerongen.

Odporúčané produkty6