Najčastejšie poruchy automatických kávovarov

(Ne)výhody automatických kávovarov

Stačí si na displeji vybraťpožadovaný nápoj, stlačiť tlačidlo a máte šálku kávy pripravenú za okamih. Automatické kávovary majú plne automatizovaný proces, ktorý nevyžaduje žiadne skúsenosti, aby ste mali štandardný nápoj dobrej chuti.

Automatický kávovar môže obsluhovať ktokoľvek. Nie je potrebné mať žiadne špeciálne skúsenosti ani veľa času. Príprava na ňom je rýchla a bezproblémová, pretože kávovar urobí všetko za vás.

Je však dôležitéstarať sa o kávovar a nezanedbávať jeho každodenné čistenie. V opačnom prípade hrozí, že to pocítite na chuti vášho nápoja. V prípade niektorých kávovarov je čistenie komplikované a vyžaduje si odborníka na údržbu alebo školenie.

Práve potreba častejšej údržby obmedzuje počet káv, ktoré môžete denne uvariť. Taktiež je potrebné často meniť mlieko a pred ďalším spustenímudržiavať komponenty funkčné.

Zlá mliečna pena

"Približne po 2,5 mesiacoch prestal kávovar vytvárať hustú penu. Nádobu som niekoľkokrát vyčistil. Odpojil som kávovar urobil som všetku údržbu podľa návodu a stále nič. Vychádza len teplé nenapenené mlieko."

Ak vám kávovar pripravuje horúcemlieko bez mliečnej peny, samotný kávovar by mal byť v poriadku. Zásadná chyba je v regulátore mliečnej peny, ktorý sa nachádza na veku napeňovača mlieka.

Na správne našľahanie mlieka potrebuje regulátor peny štrbinu na nasávanie a miešanie vzduchu. Ak máte všetko dokonale vyčistené a vysušené, pravdepodobne ide o mechanickú poruchu samotného regulátora.

Káva nechutí ako predtým

Ak vaša káva už nechutí tak skvele, kávovar sa nezahrieva, chýba mu potrebný tlak alebo nefunguje tryska na mlieko ,chyba bude pravdepodobne v nedostatočnom alebo zlom čistení.

Nestačí vyčistiťvonkajšiu časť kávovaru, oveľa väčšiu starostlivosť si vyžaduje jehovnútro. Práve tam sa skrývajú najrôznejšie nánosy, ktoré tam jednoducho nechceme a mali by sme sa ich zbaviť.

Takéto usadeniny sa lepia na ohrievacie špirály a to spôsobuje, že sa voda spomaľuje. Nehovoriac o tom, že sú tiež príčinou rastu baktérií.

Odvápnený kávovar

Kávovar by ste mali odvápniť, pretože časomsa zanesie vodným kameňom, ako aj inými nečistotami.

Vodný kameň môže mať priamy vplyv na spotrebu elektrickej energie. Keď je vykurovacia špirála v kávovare zanesená vodným kameňom, pri zahrievaní sa spotrebuje viac elektrickej energie.

Môže to ovplyvniť ajživotnosť kávovaru . Ak je kávovar extrémne zanesený vodným kameňom, môže sa dokonca stať, že ho jeden deň jednoducho nezapnete. Dôvodom je, že vodný kameň môže upchať trysky a ďalšie časti, cez ktoré pri príprave kávy preteká voda.

V neposlednom rade má vodný kameň vplyv na chuť kávy, ktorá môže byť ovplyvnená viacerými spôsobmi. Často je to nepríjemná, silne kyslá chuť, ktorú nechcete cítiť, keď si vychutnávate svoju šálku.

Okrem toho káva z odvápneného kávovaru môže obsahovať drobné kúsky vodného kameňa, čo nie je ideálne z hľadiska jej chuti anivzhľadu.

Kávovar vydáva príliš veľa hluku

"Mám nový kávovar, ktorý je pri príprave kávy veľmi hlučný... zvuk je ako nejaký malý stroj. Ráno si nemôžem urobiť kávu, ak niekto ešte spí."

Niekedymôže váškávovar vydávať nezvyčajné zvuky. To môže byť pre vás a vaše okolie nepríjemné a rušivé. Dôvody, prečo je váš kávovar taký hlasný, môže vysvetľovať niekoľko faktorov.

Po prvé, hlasný kávovar môže znamenať, že váš kávovar je upchatý. Minerálne usadeniny a nečistoty môžu upchať a zablokovať potrubia vo vnútri kávovaru. Riešením je správne čistenie. Dôkladné vyčistenie vnútra kávovaru pomôže odstrániť upchatie.

Ďalším dôvodom, prečo je váš kávovar hlučný, môže byť to, že sa v jeho ventiloch mohli zachytiťnečistoty . Váš kávovar má ventil umiestnený v hliníkovej rúrke alebo niekedy v otvore vedra, v závislosti od modelu kávovaru.

K zníženiu hlučnosti možno pomôže mazanie sparovacej jednotky potravinárskym mazivom a všeobecná údržba vrátane mazania závitovej tyče, na ktorej sa pohybuje sparovacia jednotka.

Aj jednoduchý domáci kávovar môže narobiť veľa neplechy, či už ide o zlú mliečnu penu alebo šálku bez chuti. Dôležité je, aby ste sa o svoj kávovar dobre starali a pravidelne ho čistili. Len tak vám bude kávovar na oplátku dobre slúžiť.

Odporúčané produkty12