O mikroplastoch a škodlivosti pitia kávy z papierových pohárov [štúdia]

TREND JEDNORAZOVÝCH POHÁROV

Mnohé kaviarne, prakticky na každom rohu, ponúkajú kávu so sebou. Je to skvelá služba, ktorú mnohí milovníci kávy využívajú nielen na ceste do práce alebo do školy . Rýchla káva so sebou je pomocníkom v hektickom pracovnom dni. Vo voľnom čase je príjemné prejsť sa parkom a popíjať kávu... no ako inak, ako zo šálky.

NEVÝHODY PAPIEROVÝCH POHÁROV

Jednorazové papierové poháre sa používajú pre svoju praktickosť. Je to na úkor kvality kávy, ekológie a dokonca aj zdravia človeka, ktorý z nich pije. Zachovanie teploty nápoja alebo čistoty chuti kávy bez toho, aby to ovplyvnil materiál šálky. To sú výhody, ak pijete kávu z porcelánovej šálky, cestovného hrnčeka alebo termohrnčeka.

Papierové šálky nedosahujútúto kvalitu pitia kávy. Naopak, majú množstvo nevýhod. Z ekologického hľadiska sú šálky na kávu, podobne ako iné jednorazové pomôcky , záťažou preplanétu. Prinajmenšom v podobe zvýšeného množstva odpadu. Samotná recyklácia jednorazového riadu je tiež komplikovanejšia a vyžaduje si predovšetkým účasť každého milovníka kávy správnym triedením odpadu.

Samotný papierový pohár nie je vždy stopercentne papierový. Vnútro šálky je ošetrené hydrofóbnou vrstvou. Čo je samozrejme dobré, aby nám nápoj nerozpúšťal papierový obal v rukách. Táto vrstva, ktorú tvoria plasty a kopolyméry, však môže sťažovať recykláciu a opätovné spracovanie pohárov ako odpadu.

Vyhnite sa papierovým pohárom a pite kávu z vlastnej termosky

ŠKODLIVOSŤ KÁVOVÝCH POHÁROV

V posledných mesiacoch sa v dôsledku šírenia koronavírusu zvýšil predaj kávy na donášku. Zatvorením tradičných kaviarní sa mnohé z nich zmenili na "kaviarenské výklady". Káva so sebou sa stala jedinou možnosťou, ako získať kávu z kaviarne.Na stránke sa zvýšila spotreba papierových pohárov.

Nie pre jedného sa v týchto podmienkach zdá byť hygienickejší, a teda zdravší aj jednorazový riad. Nedávna štúdia uverejnená v časopiseJournal of Hazardous Materials však prináša zistenia, že pitie kávy z papierového pohára môže byť škodlivé pre naše zdravie.

ŠTÚDIA O MIKROPLASTOCH Z KÁVOVÝCH POHÁROV

Výskum sa zameral konkrétne na hydrofóbny film vo vnútri šálky. Vedci merali reakciu tejto vrstvy, ktorú tvorípolyetylén a prípadne kopolyméry, pri vystavení horúcej vode. Plastová vrstva na vnútornej strane papierového pohára sa pri kontakte s vodou s teplotou 85 - 90 °C rozložila a začala uvoľňovať ióny, ako sú fluoridy, chloridy, sírany a dusičnany. Zároveň sa do vody vylúhovali mikročastice plastu.

Vpriebehu 15 minút sa do jedného decilitra horúcej vody v tégliku vylúhovalo približne 25 000 škodlivých mikroplastovveľkosti mikrónov . Vhydrofóbnych fóliách pohárov sa okrem inéhozistili ťažké kovy, ako napríklad olovo, chróm a kadmium, ktoré sa môžu preniesť aj do horúceho nápoja.

Hoci mikroplasty nie je možné vidieť voľným okom, môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Presný vplyv mikroplastov na ľudský organizmus ešte nie je úplne objasnený. Vo všeobecnosti predstavujú prečloveka potenciálnu hrozbu kvôli špecifickým tvarom mikroplastových častíc, môžu podnecovať rakovinu a môžu byť aj nositeľmi baktérií spojených s rozvojom zápalov.

AKO PIŤ KÁVU "TO GO" ZDRAVO

Vyhýbať sa papierovým pohárom v žiadnom prípade neznamená, že by ste si kávu nemali brať so sebou. Určite sa nemusíte vzdať zastávky na kávu so sebou, len k tomu musíte pristupovať rozumne. S inteligentným termohrnčekom Frank Green, ktorý netečie a uchováva kávu naozaj dlho .

Alebo môžete siahnuť po najobľúbenejšom cestovnom hrnčekumedzi milovníkmi kávy -Keepcup. Sklenený Keepcup, ľahký a farebný Keepcup Original alebo ako termohrnček Keepcup Thermal.

Pre všetkých, ktorí uprednostňujú pitie kávy z kvalitného porcelánu, je hrnček na kávu na cesty od spoločnosti Loveramics jasnou voľbou. Nielen táborníci ocenia odolné a zároveň pohodlné "plechovky" na kávu z nehrdzavejúcej ocele od spoločnosti Miir. Na záver máme tip pre skutočne ekologických milovníkov kávy. Huskee - jedinečné hrnčeky na kávu. Šálky Huskeevyrobené priamo z kávy.

Mať vlastný opakovane použiteľný pohár na kávu znamená menej papierových pohárov, menej odpadu, chutnejšie a zdravšie pitie kávy. Vyberte si svojho ideálneho partnera na kávu so sebou. A nezabudnite si ju pribaliť do tašky, kabelky alebo batohu. Aby ste boli pripravení, keď budete mať chuť na dobrú kávu.