Šálky a hrnčeky na kávu. Koľko ich potrebujete v kaviarni?

Koľko šálok espressa?

Malá šálka na základný kávový nápoj vo vašej kaviarni, šálka na espresso, by mala mať niekoľko vlastností. Jedna šálka na espresso má zvyčajne objem približne 30 ml. Správna šálka na espresso bude vždy o niečo väčšia, a to kvôli zoskupeniu kávových príchutí. Ale samozrejme nie príliš veľká, aby sa z nej dobre pilo a materiál neubral na teplote espressa. Na udržanie teploty nápoja je dobré zvoliť silnostennú porcelánovú alebo sklenenú šálku. Veľkosťšálky sa potompohybuje približne medzi 60-90 ml.

Ak si myslíte, že espresso ako alfa a omega kaviarenského menu musí mať najväčší počet šálok, budete sklamaní. Európski kávičkári dávajú prednosť väčšiemu kávovému nápoju s našľahaným mliekom. Pretoby vaša súprava šálok na espresso nemala zaberať veľkú plochu na kávovare. Zároveň je tento nápoj určený na rýchlu konzumáciu, preto sa tento porcelán rýchlejšie otočí aj v kaviarni.Koľko šálok na cappuccino?

Tento typ šálok na kávu je zvyčajne centrálny pre kaviarne.Objem cappuccina býva v rozmedzí od 120 do 180 ml. Čo znamená aj ideálnu veľkosť šálky pre iné nápoje , ako je espresso lungo, doppio alebo flat white. Môžetesi zaobstarať aj šálky na cappuccino nazásobovanie mimo kávovaru. V dňoch intenzívneho používania alebo vo veľkých prevádzkach, keď sa sada týchto šálok nestihne z povrchu na kávovare otočiť, budete radi za šálky navyše.Zistite, aké kávové nápoje sú obľúbené na celom svete.Šálky na latte a filtrovanú kávu

Teraz sa nachádzame v poslednom segmente veľkostí šálok na kávu. Najväčšie šálky na kávovare sú určené na Caffé latte. Je to obľúbený nápoj najmä na raňajky alebo počas zimnej sezóny na dnes už tradičné pumpkin spice latte aj u nás. Pod názvom Caffé latte si môžete predstaviť espresso s veľkou dávkou našľahaného mlieka. Kompletný objem nápoja je takmer čokoľvek nad 180 ml. Tým, že sú pomerne veľké, aj v menšom počte zaberajú veľkú časť plochy na kávovare.

Latte si návštevníci kaviarní obľúbili, ale aj napriek tomu by súprava latte nemala prevyšovať počet šálok na cappuccino. Teda pokiaľ nemáte v úmysle používať šálky na latte aj ako šálky na filtrovanú kávu. Objem približne 2 dl by bol ako filtračná šálka ideálny, však? Tu by sme už množstvo šálok na cappuccino takmer vyrovnali. Rozhodne, ak počítame latte šálky len na spomínané zimné a jesenné kávové špeciality.Ako zistiť počet šálok pre kaviareň

Konkrétne číslo - počet kusov kávového porcelánu - si môžete zistiť sami. Stačí doplniť niekoľko premenných. Začnime teda najprv tým, že si zapíšeme odpovede na tieto otázky:

  • Ktoré typy kávového porcelánu potrebujete?
  • Koľko miest máte vo svojej kaviarni?
  • Aké sú rozdiely počas dňa/sezóny roka?Príklad nákupu porcelánu pre kaviareň

Mestská kaviareň s kapacitou 20 miest na sedenie potrebovala byť vybavená kávovým porcelánom. Vedeli sme, že počas leta bude mať v prevádzke aj záhradku s ďalšími 20 miestami. Podávať sa budú tieto základné kávové nápoje: espresso, espresso lungo, doppio, cappuccino, flat white, caffé latte.

Teraz si to spočítajme. Pri plnej kapacite kaviarne a záhrady, s ktorou musíme počítať počas rušných hodín prevádzky , máme približne 40 hostí. Predpoklad je, že každý si objedná kávu. Minimálne polovica objednaných nápojov pôjde do šálky na cappuccino. Zvyšok sa rozdelí medzi espresso, caffé latte a filtrovanú kávu.

Keďže cieľová skupina milovníkov filtrovanej kávy nie je práve tu veľmi početná, budeme počítať hlavne objednávky espressa a caffé latte. Zvyšnú polovicu kapacity kaviarne rozdelíme medzi ne, t. j. približne 8 šálok od každej veľkosti. Takže budeme potrebovať minimum:

  • 20 šálok na cappuccino.
  • 8 šálok na latte.
  • 8 šálok na espresso
K tomuto základu sme pridali odhadom 4 šálky na filtrovanú kávu. Nezabúdame na bežné nehody v prevádzkach kaviarní. Takže počítame aj s možnosťou rozbitia a poškodenia šálok. Nikto nechce ponúkať kávu v prasknutom porceláne - nerobí to dobrý dojem. Všetko, čo sa rozbije, treba vyhodiť, preto na pridáme ajniekoľko šálok z každého objemu ako náhradné zásoby. Výsledok po sčítaní všetkých premenných bude:

  • 26 šálok na cappuccino.
  • 12 šálok na latte.
  • 12 šálok na espresso
  • 6 nádob na filtrovanú kávuTIP: Viete, koľko šálok je v jednej súprave?
Skôr ako začnete objednávať presný počet kusov porcelánu, všimnite si aj predajné súpravy. Výrobcovia tradične balia svoj porcelánový tovar do súprav po 6, prípadne 8, 4, 12 alebo 2 kusy.Koľko miesta je na šálky na kávovar?

Na záver mám pre vás otázku na zamyslenie. Optimálne je, ak sapred kúpou kávovaru zamyslíte . Pretože práve o tom je táto otázka. Keďže pre správnu chuť kávy je dôležitá správna teplota, kávovary majú funkciu nahrievania šálok. Tá sa vykonáva buď pasívne (využíva sa len zvyškové teplo bojlera), alebo aktívne (kávovar má zabudovaný systém na ohrev povrchu šálky).

Aby ste mohli používať šálky bez obáv, že sa zmení chuť kávy v dôsledku presmerovania teploty nápoja do neohriateho porcelánu, je potrebnépred použitím šálky na kávu ohriať. Funkčným a praktickým miestom na ohrev porcelánu (či už pasívneho alebo aktívneho) je priestor na šálky v hornej časti kávovaru. Priestor na ohrev je však obmedzený rozmermi samotnéhokávovaru . Čo si myslíte o týchto kávovaroch: Iberital Tandem Standard 2GR Wood alebo Victoria Arduino Eagle Tempo 2GR Neo White.Výrobca Iberital dal svojmu kávovaru Tandem netradičné riešenie priestoru na odkladanie šálok kávy. Dva košíky na odkladanie a pohodlné prenášanie šálok sa budú veľmi hodiť počas "špičky".Nový domáci miláčik Victoria Arduino Eagle Tempo je dômyselne rozvrhnutý tak, aby maximalizoval efektivitu baristu. Patrí sem aj vyhradený priestor na nahrievanie šálok, ktorý má pri dvojpákovej verzii kávovaru viac ako 80 cm.