Ako si vybrať profesionálny mlynček na espresso?

JE DÔLEŽITEJŠÍ KÁVOVAR ALEBO MLYNČEK?

Správna hrubosť mletej kávy má obrovský vplyv na to, ako bude vaša výsledná káva chutiť. Aninajlepšia vybraná káva nebude chutiť dobre, ak ju zle zomeliete.

Viete, že hrubosť mletia ovplyvňuje ajvýslednú chuť espressa. Nezabudnite, že kávu by ste mali mlieť tesne pred jej použitím. Po polhodine, keď je káva zomletá, začne strácať svoju sviežosť, arómu a výsledná chuť začne strácať na intenzite.

Ako ste pravdepodobne pochopili, výber vášho mlynčeka na kávu bude jedným z veľmi dôležitých rozhodnutí. Môžeme takmer povedať, že výber správneho mlynčeka je dôležitejší akovýber kávovaru.

Za vyváženým a skvele chutiacim espressom vždy stojí dokonale nastavený mlynček.

NA ČO SA ZAMERAŤ PRI VÝBERE PROFESIONÁLNEHO MLYNČEKA?

MLECIE KAMENE

Existujú dva typy mlecích kameňov: ploché a kónické. Do kaviarne je lepšie zaobstarať si mlynček s väčším priemerom mlecích kameňov. Čím väčšie kamene, tým lepší výsledok. Väčšie kamene zvládnu väčšiu prevádzku, pretože sa toľko nezahrievajú a majú stálejší výsledok mletia.

Kamene s priemerom 50 mm sa odporúčajú pre 1 kg kávy denne, 65 mm pre 9 kg kávy denne a 75 mm pre 13 kg kávy.

Rýchlosť mletia kameňov je približne 900 - 1400/min. Po namletí približne 300 kg kávy sa kvalita mletia znižuje. Tejto skutočnosti je potrebné venovať pozornosť a kamene pravidelne meniť.

OBJEM MLETIA

Pri výbere mlynčeka venujte pozornosť aj jeho hlučnosti. Veľmi hlučný mlynček môže rušiť nielen vás, ale aj vašich zákazníkov. Väčšina brúsok má špeciálne tlmiče, ktoré izolujú celý stroj od hluku a vibrácií.

RÝCHLOSŤ BRÚSENIA

Ak je vo vašej kaviarni neustále rušno a na kávu sa stoja dlhé rady, potrebujete mlynček, ktorý melie čo najrýchlejšie. Je tiež dôležité, aby sa mlynček pri neustálom používaní neprehrieval. Pri výbere mlynčeka sa preto zamerajte na to, ako rýchlo a ako dlho dokáže mlieť kávu.

DISPLEJ NA MLYNČEKU

Mlynček oceníte, ak má LCD displej, pomocou ktorého môžete zvoliť určité parametre mletia kávy. Napríklad, či chcete mlieť kávu na jeden alebo na dva horáky.

MOŽNOSŤ CHLADENIA

Výhodou niektorých mlynčekov je takzvaná technológia clima. Táto technológia udržiava stabilnú teplotu vo vnútri mlynčeka. Vďaka tejto technológii sú výsledky stále rovnaké a nie je potrebné niekoľkokrát denne upravovať nastavenia mlynčeka. Vďaka tomu káva nestráca svoju arómu, a tak je v každej dávke mletej kávy plná konzistencia chuti a arómy. Technológia Clima tiež znižuje plytvanie kávou.

PROFESIONÁLNE MLYNČEKY

Na svete existuje množstvo profesionálnych mlynčekov, ktoré môžete využiť vo svojom podniku. Profesionálne mlynčeky majú dve základné rozdelenia. Mlynčeky s dávkovačom a mlynčeky na mletie na požiadanie alebo "čerstvé" mlynčeky. Mlynčeky s dávkovačom sa však postupne vyraďujú, pretože vopred namletá káva môže v dávkovači stáť aj niekoľko hodín. Tým sa mení celá štruktúra a výsledná chuť kávy. Rozhodnevám odporúčame zaobstarať si mlynček na mletie na požiadanie.

MLETIE NA POŽIADANIE - "ČERSTVÉ" MLYNČEKY

Tieto "čerstvé" mlynčeky melú jednu alebo dve dávky kávy priamo do páky. Vďaka tomu je káva čerstvo namletá a výsledok o to lepší. Mlynčeky na požiadanie fungujú na princípe, že nastavíte čas, kedy má mlynček namlieť určité množstvo kávy.

Bohužiaľ, musíte mlynček neustále kontrolovať, aby ste sa uistili, že správne odvážil požadované množstvo kávy. Ak chcete podávať dokonalé espresso, je najlepšie mať po rukeváhu a kontrolovať každú dávku.

Najdôležitejšie je nerobiť si starosti s mlynčekom. Na začiatok si kúpte lacnejšiu kávu a skúšajte, kým nebudete úplne spokojní so svojimi výsledkami. Pripravujte jednu kávu za druhou, pretože prax robí majstra.

DVA MLYNČEKY V KAVIARNI = DVE KÁVY NA VÝBER

Keď vojdete do kaviarne, ktorá ponúka výber kávy, je zároveň takmer samozrejmosťou, že v ponuke budú dva rôzne druhy kávy. Jedna by mala byť vždy skôr sladká. Napríklad kávaBrazilje obľúbenou voľbou pre ľudí, ktorí nemajú radi kyslosť v káve .

Na druhej stranesa nájdu ľudia, ktorí v káve hľadajú kvetinové, ovocné chute s väčšou kyslosťou , aBrazília alebo Kolumbia ich jednoducho neuspokojí. Takže druhým mlynčekom je zvyčajne kyslejší typ kávy, napríklad Keyna, Rwanda alebo káva z Etiópie.

Uvidíte, žezákazníci túto variabilnú ponuku ocenia. V čoraz väčšom počte kaviarní a espresso barov je zvykom meniť kávu na mlynčeku každých niekoľko dní. Zákazníci sa tešia na viac variácií a budú vás navštevovať častejšie.

POROVNANIE MLYNČEKOV

Mlynček MDXS je spoľahlivý a má nízke náklady na údržbu. Ak chcete predovšetkým tichý mlynček, ktorý zvládne aj väčšiu prevádzku ,MDXS je ideálnou voľbou. Mlynček má tiež LCD displej, na ktorom si môžete jednoducho nastaviť čas, ktorý potrebujete na mletie kávy. K dispozícii je tiež možnosť mletia na jeden alebo dva rotory. Mlynček MDXS má aj počítadlo namletej kávy.

MlynčekMDJ je vhodný pre náročnejšie prevádzky, kde oceníte tichú prevádzku a vysokú rýchlosť mletia. Mlynček má tiež displej, na ktorom môžete nastaviť množstvo dávkovanej kávy pre jedno- alebo dvojkotol. Špeciálne tlmiče nárazov izolujú motor mlynčeka, čím znižujú jeho hlučnosť. Mlecie kamene sú vyrobené zošpeciálnej ocele s dlhou životnosťou a priemerom 75 mm. Mlynček je navrhnutý tak, aby sa mletá káva nezahrievala. Jeho hlavnou výhodou je , žesa neprehrieva pri veľkom zaťažení a má jednoduché nastavenie.

Mlynček Mythos One bol vyvinutý v spolupráci so 4 účastníkmi majstrovstiev sveta baristov. Považujeme ho za najlepší mlynček na espresso na svetovom trhu. Je mimoriadne tichý a ako prvý prichádza s technológiou Clima. Technológia Clima udržiava stabilnú teplotu kávy. Káva sa vďaka nej nezahrieva, takže nestráca svoju arómu.

Mlynček má aj funkciu Barista Mode, ktorá umožňuje upraviť množstvo kávy v páke bez toho, aby ste museli vstupovať do nastavení. Umožňuje tiež pozastaviť mletie a následne ho obnoviť. Je vysoko produktívny. Kamene, ktoré sú vyrobené z titánu, majú dlhú životnosť až 1200 kg kávy.

Aj tento mlynček patrí medzi špičkové mlynčeky na espresso. V tomto type mlynčeka sa nachádza motor s možnosťou regulácie otáčok. To znamená, že umožní baristom pripraviť viacero espress s ohľadom na pracovný postup.

Vprípade modeluMythos 2 je možnosť inštalácie gravimetrického dávkovania. Mlynček tak kontroluje hmotnosť mletej kávy a dávkuje ju podľa nastavenia. Tým sa znižuje plytvanie kávou. Samozrejmosťou je nízka hlučnosť.

Technológia Clima Pro 2.0 dokáže udržať v mlecích komorách mlynčeka konštantnú teplotu, vďaka čomu je práca efektívnejšia a výsledná chuť espressa je nezameniteľná.

ZHRNUTIE

Výber správneho profesionálneho mlynčeka nie je jednoduchá úloha a vždy vám odporúčame poradiť sa s odborníkmi, ide predsa o dlhodobú investíciu. Ak si neviete rady, kontaktujte nás a my vám radi poradíme a navrhneme pre vás najideálnejší mlynček. Ponúkame aj individuálne ceny a možnosti financovania.