8 pravidiel podávania kávy vo vašej kaviarni

DNEŠNÝCH KAVIARNÍ A SPRÁVNE PODÁVANEJ KÁVY

Návšteva kaviarne znamená viac než len dobrú kávu. Vaši zákazníci pozývajú do kaviarne na kávu svoju rodinu a priateľov, chcú tam tráviť svoj čas. Chcú, aby pitie kávy bolo zážitkom. Hostia kaviarní sú ochotní zaplatiť vyššiu cenu za kvalitný produkt a, samozrejme, očakávajú aj kvalitné služby. Začína sa to ešte pred vstupom zákazníka do kaviarne.

Najmä dnes, v dobe, keď takmer každý používa sociálne médiá, majú kaviarne šancu zapôsobiť na svojich zákazníkov ešte predtým, ako sa rozhodnú vstúpiť do dverí. Štýlová instafriendly kaviareň je spôsob, ako môžu samotní zákazníci prostredníctvom príspevkov a fotografií na sociálnych sieťach nalákať ostatných, ktorí sa rozhodnú ju navštíviť.

Po vstupe do kaviarne rozhoduje o ďalších pocitoch zákazníkaatmosféra podniku ,a teda aj to, či zostane a bude sa pravidelnevracať. To znamená, ako vyzerá vo vnútri , aký jejedálny lístok a hlavne, aký je personál. Či sa zákazník bude cítiť vítaný. V neposlednom rade je okrem dôležitá ajkvalita výrobku , ktorá by mala byť štandardom každej dobrej kaviarne , aprezentácia pre zákazníka.

KÁVOVÝ SERVIS VO VAŠEJ KAVIARNI

Rovnako ako podávanie jedla v reštaurácii má aj podávanie kávy svoje vlastné pravidlá. Dnešný trend kaviarenských služieb s takmer priateľským prístupom k hosťom a uvoľnenejším správaním uvoľnil niektoré tradičné pravidlá dobrého kávového servisu, ale na tie základné by ste vo svojej kaviarni nemali zabúdať. Pri zakladaní kaviarne zahrňte do svojho podnikateľského plánu pravidlá správneho podávania kávy v kaviarni, a ak už kaviareň nejaký čas prevádzkujete, uistite sa, že ste na žiadnu z týchto 8 pravidiel podávania kávy nezabudli:

1. Hygiena v kaviarni a čisté šálky na kávu

V stravovacích zariadeniach jehygiena kľúčová. Preto dbajte na čistotu pri všetkých procesoch prípravy kávy. Páčky kávovaru by mali byť čisté a pripravené na ďalšiu objednávku. Parnú trysku je potrebné po šľahaní mlieka vždy utrieť a vyfúknuť. O kvalite kaviarne svedčí aj čistota kávového servisu, t. j. šálky, tanierika a lyžičky.

Časy, keď čašníci pred začiatkom zmeny leštili poháre a príbory, sú už minulosťou, ale aj dnes by sa mali zamestnanci kaviarní starať o to, čo servírujú svojim hosťom. Nie je nič horšie ako šálka s nedokonale umytým odtlačkom rúžu od predchádzajúceho zákazníka. Profesionálne umývačky riadu sú výkonné a rýchle, ale aj tak sa stáva, že nejaký kus riadu nie je dobre umytý. Barista a personál kaviarne by si to mali všimnúť a nepodávať kávu v špinavej šálke. Kávu by nemali podávať ani v poškodenej, otlčenej a prasknutej šálke. Aj najmenšie poškodenie povrchu pohára môže spôsobiť zranenie hosťa.

2. Uchopenie šálky pri príprave kávy

Prvé pravidlo súvisí s druhým, t. j. s hygienickou prípravou kávy v šálke. Časti šálky, ktorých sa barista a personál kaviarne dotýkajú, by nemali prísť do kontaktu s ústami hosťa. Dodržiavaním hygienických zásad saminimalizuje možnosť kontaminácie potravín a následne aj zdravotné problémy zákazníka . Okrempravidelného umývania a dezinfekcie rúk baristov a čašníkov sipersonál kaviarne musí uvedomovať, čoho sa dotýka.

Častou nepríjemnosťou pri nalievaní mlieka do šálky na kávu je "dotýkanie sa" šálok. Samozrejme, ako barista musíte šálku uchopiť, ale pri príprave a podávaní kávy by stesa nemali dotýkať šálky na hornom okraji, kde sa prikladá k ústam. Šálka na kávu má zvyčajne rúčku. Toto je na uchopenie. Je bežné, že baristi uchopujú šálky do rúk rôznymi spôsobmi v domnení, že sa im do nich ľahšie naleje mlieko. Vo väčšine prípadov je to len sila zvyku. Ste profesionáli, tak držte pohár profesionálne.

3. Rýchlosť podávania kávy

Keď si hosť objedná horúci nápoj, očakáva vyššiu teplotu nápoja. Na druhej strane, keď si objednajú studený nápoj, tešia sa na chladné osvieženie. Toto očakávanie môže pokaziť pomalosť personálu kaviarne alebo barista, ktorý pracuje na objednávke v nesprávnom poradí nápojov. Kvalitný výrobok tak stráca na kvalite, keď čaká na to, kým ho dostane na stôl hosť, ktorý si ho objednal.

Správne zorganizovaná práca znamená, že najprv sa pripravia studené nápoje, potom horúca káva s mliekom a espresso tesne pred podaním objednávky. Rýchly servis by sa mal zohľadniť už pri budovaní samotnej kaviarne. Vytvorte pracovné priestory a umiestnite kávovar na bar tak, aby barista čo najrýchlejšie doručil uvarenú kávu čašníkovi, ktorý ju následne doručí zákazníkovi.

Je výhodnéumiestniť kávovar v prednej časti baru, aby mal barista nielen výhľad na kaviareň, ale aby na tomto mieste vytvoril aj objednávku, ktorú čašník ihneď prijme a z druhej strany baru odnesie hosťom .Teplota kávy - najmä pri espresse - ovplyvňuje jej chuť. Používajte kvalitný, najlepšie hrubostenný porcelán, ktorý podporuje tepelnú stabilitu. Nechajte ho na kávovare, aby sa udržal teplý. Vyhrievaný porcelán nespôsobuje kávu tepelný šok a udržuje ju teplú.

Neobracajte poháre hore dnom ani ich nijako nezakrývajte. Ak ich otočíte, riskujete, že vrchná časť sa bude dotýkať hornej časti prístroja, ktorá sa príliš zahreje a popáli hosťa na perách. Zakrytie šálok na kávovare zvyšuje teplotu ohrevu, takže hrozí aj riziko popálenia hosťa a sťaženie práce s horúcimi šálkami.

Podávanie kávy je o kvalitnej káve a príjemnej obsluhe, ale aj o rýchlosti obsluhy, aby správne pripravená káva nestratila nič zo svojich kvalít. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

4. Kompletný kávový servis

Podávanie kávy by malo byť založené na stanovených normách. Preto hosťovi podávame šálku kávy s podšálkou a lyžičkou zároveň. Odporúčame, aby sa tento kávový servis vždy dodržiaval. Aj keď vy sami radi popíjate kávu, ktorá je možno len v samotnej šálke, hostia by mali dostať kompletný servis. Navyše šálka a podšálka jednoducho patria k sebe. Rovnako aj kávová lyžička, aj keď si hosť kávu nesladí, ale chce pred pitím premiešať penu na kávovare.

5. Malý pohár vody s kávou

Malý pohár vody podávaný ku káve je dlhoročnou kaviarenskou tradíciou. Nejde ani tak o nejaký doplnkový pitný režim, ako o spôsob, ako očistiť chuťové poháriky, aby si zákazník mohol naplno vychutnať vašu skvelú kávu. Musí to byť vždy čistá, nesladená a neperlivá voda. Naopak, sódová alebo minerálna voda by mohla ovplyvniť vnímanie chuti pri pití kávy.

6. Podávanie kávy sprava

Kompletný kávový servis pripravujte vždy "pravou rukou". Väčšina obyvateľov Zeme sú praváci. Pretopodávame šálku kávy tak, aby pristála pred hosťom s pravou rukou. Aj kávová lyžička by mala byť na pravej strane podšálky, za šálkou alebo pred ňou, ale vždy by mala smerovať doprava tou časťou, ktorú drží. Aj pri vytváraní latte art by mal barista myslieť na servírovací pohár. Preto by mal byť jeho obraz na konečnom zábere správne otočený k zákazníkovi.

7. Kávový servis s úsmevom a ochota personálu kaviarne

Podávanie kávy zahŕňa nielen správnu prípravu s použitím kvalitných pražených zŕn a dodržiavanie vyššie uvedených pravidiel , ale ajprozákaznícky prístup personálu. Personál kaviarne musí byť priateľský, ochotný a nápomocný už od prvého pohľadu. Zákazník prišiel do kaviarne aj kvôli tejto službe, kvôli starostlivosti. Chce mať pocit, že sa oňho v kaviarni zaujímajú, že si jeho návštevu vážia.

Okrem priateľského privítania hneď po príchode hosťa a pomoci s výberom nápoja alebo dezertu pokračuje starostlivosť o zákazníka správnou objednávkou prinesenou načas, najlepšie podanou s úsmevom. Zákazníka poteší aj malá sladkosť podávaná ku káve.

Starostlivosť o zákazníka sa však nekončí, keď mu prinesieme objednávku. Musíme byť citliví na ich potreby, kým neopustia kaviareň. Personál kaviarne je vždy pripravený dať zákazníkovi sladkosť, mlieko navyše, utrieť ho (ak niečo vyleje), odniesť použitý riad a reagovať na jeho signály, keď chce zaplatiť alebo potrebuje niečo iné.

8. Originálne šálky na kávu a espresso

Tradičné obyčajné biele šálky na kávu sa stále používajú vo väčších stravovacích zariadeniach a hoteloch. Moderné kaviarne sa snažia o originalitu nielen v interiéri kaviarne, ale aj v obsluhe kávy. Namiesto bielych šálok sakáva podáva v pestrofarebných šálkach v kombinácii s podšálkami, prípadne v úplne inej farbe.

Kávu môžete podávať nielen na tradičnom kovovom podnose, ale aj na podnose z bridlice alebo dreva, ktorý je v súčasnosti v kaviarňach bežný. Riad a štýl servírovania by mali byť v súlade s umiestnením a dizajnom kaviarne. Mal by podporovať tento koncept. Originalita služieb zapôsobí na vašich hostí, ktorí si vašu kaviareň lepšie zapamätajú.

Správna šálka na kávu má správnu veľkosť pre konkrétny nápoj, je vyrobená z kvalitného materiálu, vďaka hrubostennému porcelánu káva nestráca teplotu a s potlačou loga vašej kaviarne originálne a štýlovo podporí vašu značku. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

Odporúčané produkty8