Ako zostaviť menu pre svoju kaviareň

ČÍM JEDNODUCHŠIE, TÝM LEPŠIE

Čím dlhšia a zložitejšia je vaša ponuka, tým je pravdepodobnejšie , že sizákazník vyberie ibakávu. Vypracujte krátku ponuku, ktorá obsahuje ľahko pripraviteľné položky. Nezabudnite vyškoliť svoj personál, aby vedel správne pripraviť jednotlivé položky a vedel zákazníkovi poradiť a odpovedať na jeho prípadné otázky. To platí najmä v prípade kávy. Je nevyhnutné, aby váš personál vedel aspoň základné informácie o káve, ktorá je práve na mlynčeku - t. j. ako sa volá, odkiaľ pochádza a hlavne - ako bude chutiť.

Dávajte si pozor, aby ste neponúkali príliš veľa. Majte koncept a držte sa ho.

ŠETRITE PRÍRODU A SVOJU PEŇAŽENKU

Držte sa malého počtu kľúčových surovín, ktoré môžete použiť v niekoľkých jedlách. Vaše menu môže napríklad obsahovať avokádový toast a vegánsky sendvič s humusom. Tieto ingrediencie potom môžete ponúknuť ako dip k nachos.

Nepoužívajte jednu ingredienciu len v jednom jedle - ak určitá položka jedálneho lístka nie je jeden týždeň populárna, zbytočne ju vyhodíte. Obzvlášť dôležité je mať viacero použití pre zložky, ktoré majú minimálnu dobu trvanlivosti. Je to dôležité nielen pre životné prostredie, ale aj pre vašu peňaženku.

ZOSTAVENIE JEDÁLNEHO LÍSTKA

ZAČNITE KÁVOU

Pri zostavovaní jedálneho lístka by ste mali ctiť len jednu zásadu - na prvej strane jedálneho lístka vždy uvádzajte kávové nápoje. Urobte ho čo najjednoduchšie. Používajte jasné názvy. V prípade potreby pripojte jednoduchú infografiku alebo krátky titulok. Ušetríte tým svojmu personálu obrovské množstvo času. Máme pre vás malý tipTU.

V súčasnosti sa stáva čoraz väčším štandardom, že na mlynčeku máte na výber z dvoch druhov kávy. Ak máte tú možnosť, urobte to aj vy!

Na mlynčeku majte dve kávy s rôznou chuťou. Zvyčajne sa oplatí mať na jednom mlynčeku ovocnejšie a kyslejšie kávy, medzi ktoré patria najmä svetlé pražené a africké kávy. Na druhom mlynčeku majte kávy s orechovými a čokoládovými tónmi. Môžu to byť klasické brazílske, kolumbijské a iné. Odporúčame, aby ste tento výber káv každých niekoľko dní obmieňali.

Uistite sa, že uspokojíte všetky potreby rôznych zákazníkov. Podávajte kávu, ktorú si môže vychutnať každý. O

Zostavte si položky menu od najlacnejších po najdrahšie.

IBA NÁPOJE

Premýšľajte o tom, čo by ste si v kaviarni chceli dať na pitie okrem kávy. Karafa vody v cene je už v mnohých kaviarňach samozrejmosťou. Je to príjemné plus, vďaka ktorému by vás zákazníci mohli uprednostniť pred vašou konkurenciou.

Obľúbené sú aj domáce limonády, ktoré si môžete vyšperkovať podľa svojich predstáv a vytvoriť tak jedinečný značkový nápoj. Veľmi obľúbené sú aj džúsy a freshe z čerstvo vylisovaného ovocia. Ponúknite niečo, čo ostatní nemajú.

ALKO BEVERAGES

To, či do svojho jedálneho lístka zaradíte aj alkoholické nápoje, závisí od vás a vašich otváracích hodín. Čo si myslíme my? Ranná mimóza ešte nikdy nikomu neublížila. Rovnako dobre môžete svojich hostí v horúcich letných mesiacoch potešiť Aperol spritzom alebo Hugom. Zvážte aj ponuku vín od miestnych vinárov. Nezabudnite však, že ak chcete podávať alkoholické nápoje, musíte získať licenciu na predaj alkoholu.

RAŇAJKY, OBČERSTVENIE, DEZERTY, POLIEVKY

Azda každý občas zhreší a dopraje si ku káve dezert. Ak sa rozhodnete ponúkať aj občerstvenie, hrajte na istotu a v ponuke na majte vždyniečo sladké a niečo slané. Ak máte možnosť, skúste počas obeda vytvoriť ponuku polievok. Dajte svojim zákazníkom možnosť nechať si občerstvenie zabaliť aj so sebou. Inšpirujte sa svojím okolím, konkurenciou a nezostávajte pozadu.

Sezónne menu sú veľmi obľúbené. Zákazníci majú radi rozmanitosť. Navyše, ak je ponuka skutočne sezónna, o to viac ju budú chcieť vyskúšať. Exkluzivita vašej sezónnej ponuky vám tiež dáva právo upraviť cenu.

Snažte sa, aby výhodné ponuky boli o niekoľko korún lacnejšie, ako keby si zákazník dal každú položku zvlášť. Veľmi obľúbené sú raňajkové, ktorých sa však môžete držať celý deň. Ponuka by mala pozostávať z troch vecí: káva, nealkoholický nápoj a niečo na jedenie.

VEGÁNSKE MENU

V súčasnosti sa čoraz viac ľudí zameriava len na rastlinnú stravu. To však vôbec nevadí. V skutočnosti svet kaviarní odráža trendy, ktoré veľmi rýchlo hýbu spoločnosťou. Napríklad, majte v ponuke rastlinné mliekoako alternatívu ku konvenčnému mlieku . Najobľúbenejšie sú sójové, mandľové a ovsené mlieka. Je na vašom uvážení, či si za túto možnosť budete účtovať malý príplatok.

Pokiaľ ide o jedlo, je vhodné, aby ste mali v jedálnom lístku aspoň jednu vegánsku položku. Ocenia to aj ľudia, ktorí jedia všetko, pretože budú môcť vyskúšať niečo nové. Predtým, ako začnete ponúkať vegánske alternatívy, je však dobré urobiť si prieskum trhu. Ak máte podnik v odľahlej časti mesta alebo v menšom meste a vaši zákazníci túto alternatívu nevyžadujú, bude pre vás zbytočná.

AKO PREZENTOVAŤ JEDÁLNY LÍSTOK

Zamyslite sa aj nad tým, ako budete prezentovať svoj jedálny lístok. Bude celé na jednej strane, alebo ho rozložíte na viacero strán? Ako budete kategorizovať položky? Čo farba, štýl písma, výber materiálu, veľkosť, umiestnenie? Všetky tieto premenné prispievajú k celkovému zážitku zákazníka.

Ak sa na tvorbu menu necítite sami, požiadajte agentúru, ktorá sa na takéto veci priamo špecializuje. Možno si priplatíte, ale výsledok bude stáť za to. Vaša káva by sa mala navzájom dopĺňať spolu s ďalšími vecami.

ČO EŠTE DODAŤ?

Zamyslite sa nad tým, čím sa vaša kaviareň odlišuje. Prečo bola vytvorená? Bol to váš celoživotný sen? Prečo je práve na tomto mieste? Odpovede na tieto otázky sú už zapísané vo vašom podnikateľskom pláne, ktorý sme spoločne vytvorili práve preto, aby ste s ním mohli ďalej pracovať.

Skúste do svojho menu pridať odsek "O nás". Zákazníci čakajúci na objednávku si prečítajú aspoň niečo zaujímavé a nadobudnú dojem, že vás dôverne poznajú.

Pripojte k jedálnemu lístku QR kód, pomocou ktorého vás zákazníci môžu rýchlo ohodnotiť, kým čakajú na svoju kávu. Ukážte, že ste na sociálnych sieťach, kde vás môžu zákazníci sledovať, aby im neunikli žiadne novinky z vašej kaviarne.

Ak do vašej kaviarne chodí veľa ľudí pracovať, pridajte do jedálneho lístka heslo k WiFi.

SUMMARY

Správne zostavené menu môže vašich zákazníkov nalákať, aby si vybrali niečo, čo by im inak nenapadlo objednať. Pri výbere jedálneho lístka zvážte, aký typ zákazníkov vás navštevuje, a podľa toho prispôsobte jedálny lístok. Vytvorte jedálny lístok, z ktorého si budete chcieť sami všetko objednať!