Ako si vybrať profesionálny kávovar?

Existujú súvislosti, ktoré rozhodujú o tom, či sa vašej kaviarni bude dariť. Najdôležitejšie je podávať prvotriedny produkt, teda dokonalú kávu. A s tým súvisí aj kvalitný profesionálny kávovar. Ako si teda vybrať ten najlepší? Poďme si o tom pohovoriť.


Ako si vybrať profesionálny kávovar

V skutočnosti existujú tri možnosti, ako si zaobstarať profesionálny kávovar. Buď kúpa nového kávovaru, použitý kávovar, alebo získanie kávovaru na zmluvu.

Posledná možnosť je pomerne zložitá. Závisí od konkrétnych podmienok zmluvy, ktorú (zvyčajne) uzavriete s pražiarňou. Môžete mať férové podmienky, ale častejšie budete "v pasci".

Stáva sa, že množstvo kávy bez ohľadu na vašu skutočnú potrebu, ste viazaní na cenu a kvalitatívnu úroveň dodávateľa kávy . Kalkulácia výhodnosti potom zvyčajne klesá aj pri konkrétnej zapožičanej technológii a vo všeobecnosti by ste koľkokrát urobili lepšie, keby ste si kúpili vlastný kávovar napríklad na splátky.

Tu by som chcel s dovolením upozorniť, ževám môžeme uľahčiť finančné náklady na kávovar napríklad zľavou na kávu a služby. Alebo si dohodnite len "lízing kávovaru" a s individuálnym prístupom.

Budete kupovať nový kávovar?

Tak máme možnosť kúpy použitého alebo nového kávovaru. Tejto téme sme sa už venovali v našom článku o výhodách a nevýhodách použitých kávovarov. V skratke, najväčším problémom týchto kávovarov "z druhej ruky" je, že nemusíte objaviť vnútorné chyby.

Napríklad vodný kameň vo vnútri bojlera. Pri pohľade na kávovar tonevidíte a predajca pravdepodobne neprizná, že mal kávovar pripojený na vodu 5 rokov bez filtrácie . Situácia je trochu podobná kúpe ojazdeného auta, však?

Takýto nový kávovar stojí rovnako ako auto. Tak ako pri novom aute sa pozeráte na parametre, ktoré definujú jeho schopnosti, vlastnosti a účel, podobné veci porovnávate aj pri výbere profesionálneho kávovaru.

Profesionálne kávovary, ktorým dôverujeme

Bude to Ford alebo Škoda, sedan alebo SUV? Podobne by som sa mohol spýtať na váš vysnívaný kávovar, či preferujete La Marzocco alebo Victoria Arduino, potrebujete dvojpákový alebo trojpákový kávovar?

U nás sa zameriavame najmä na kávovary značiek Nuova Simonelli a Victoria Arduino. Prečo? Nuž preto, lebo poznáme ich kvalitu pre našu vlastnú kávu! Viete, čo mám na mysli, sú to kávovary, ktorým dôverujeme, ktoré poznáme skrz-naskrz a o ktorých vieme, že s nimi budete najviac spokojní. Rovnako ako stovky kávičkárov a baristov, ktorí s nimi denne pracujú.

Predvádzací priestor Victoria Arduino. Zdroj obrázku: simonelligroup.com

Na čom si treba dať záležať pri výbere profesionálneho kávovaru?

Prejdime teraz ku konkrétnym veciam, ktoré vás budú pri výbere profesionálneho kávovaru najviac zaujímať, bez ohľadu na poradie položiek. Sú to:

 • Výkon,
 • dizajn,
 • funkcie
 • a cena.

Výkonný kávovar do kaviarne

Na čo by mal byť váš budúci kávovar pripravený? Tu vám pomôže priemerná intenzita prevádzky na počet káv za deň.

1 pákový profesionálny kávovar do 50 káv/deň (kávový stánok, malá prevádzka)
2 pákový profi kávovar 50 - 100 káv/deň (malý stánok s kávou, stredná prevádzka)
3 pákový profi kávovar viac ako 100 káv/deň (veľký stánok s kávou, vysoká návštevnosť)
Dvojpákový profesionálny kávovar pre kaviareň Nuova Simonelli.


Kapacita bojlera zvyčajne súvisí s výkonom kávovaru. To znamená, koľko vody dokáže pojať predhriatej na prípravu kávy, ale aj čaju a iných horúcich nápojov.

1 pákový profi kávovar ▶ približne 7 litrov vody


2 pákový profi kávovar ▶ približne do 17 litrov vody


3-pákový kávovar profi ▶ približne do 22 litrov vody


Bojler vo vnútri profesionálneho kávovaru Nuova Simonelli.

Viete, že...

Vývoj kávovej technológie ide ruka v ruke s ekologickosťou kávovarov Victoria Arduino. Ich technológia T3 dokáže znížiť spotrebu energie na opätovné zohriatie veľkoobjemového bojlera. Namiesto toho využíva prevádzkové teplo kávovaru na predhriatie vody a potom systém troch ohrievacích systémov s menším objemom. Je to ECOlogické aj ECOnomické!

Funkcie profesionálnych pákových kávovarov

Tento dokáže toto a tamten zas toto a všetky spolu dokážu pripraviť príliš veľa skvelej kávy. Len aké konkrétne schopnosti potrebujete, využívate alebo jednoducho chcete maťv kávovare?

Súčasným trendom v technológii espressa a kávy sú funkcie, ktoré dokážu regulovať tlak v kávovare. Nejde o "historické" riešenie uvoľnenia alebo utiahnutia príslušnej skrutky, ale o variabilnú reguláciu v reálnom čase. To znamená nastavenie predsparenia alebo kompletnej tlakovej krivky pre extrakciu.

Okrem nastavenia tlaku je vyhľadávanou funkciou aj regulácia teploty vody (ktorá je v starých modeloch kávovarov spojená s tlakom). Celkové nastavenie teploty vody aj sofistikované riešenia teploty pre každú jednotlivú hlavu kávovaru.

Čerešničkou na torte je najnovší kúsok od spoločnosti Victoria Arduino. Ich úplne nový Maverick je kávovar, na ktorom možno regulovať tlak, teplotu, ale aj spôsob nalievania, takže na tomto espresse môžete pripraviť aj prekapávanú kávu alebo dokonalý čaj.

Nový kávovar Maverick a jeho technológia Pure Brew na prípravu prekapávanej kávy a čaju. Zdroj obrázku: instagram.com/victoriaarduinoofficial

3, 2, 1 pákový kávovar?

V prvom rade ide o počet pák. Alebo skôr hlavice kávovaru, v ktorých je umiestnený portafilter. Môžete si vybrať medzi jednopákovým, dvojpákovým alebo trojpákovým kávovarom. Môžete sa stretnúť s pojmami ako "jedna skupina" alebo skratkou "2 Gr" alebo "3 skupina". Pod pojmom "skupina" máme na mysli varnú skupinu alebo hlavovú skupinu. Čo je to isté.

 • Jednopákový kávovar
  • pre bistrá, pekárne, predajne kávy so sebou
  • pri lacnejších jednopákových kávovaroch sa predpokladá, že káva nie je hlavným produktom
  • buď budete pripravovať kávu po jednom, alebo budete mať stabilné dvojité espresso
  • drahšie jednopákové kávovary s cenou od 50 000 GBP zvyčajne zvládnu väčšiu záťaž ako káva na donášku, ale kľúčom je výkon a veľkosť bojlera
 • dvojpákový kávovar
  • pre kaviarne, hotelové reštaurácie a rušnejšie prevádzky
  • väčšina gastro prevádzok má dvojpákový kávovar
  • je medzi nimi najväčšia ponuka, ceny sa pohybujú od 60 tisíc do 450 tisíc za dizajnovú a technologickú špičku
  • pri dvojpákových kávovaroch je dobré pozrieť sa na spotrebu energie kávovaru, či nie je potrebné vymeniť zásuvky/poistky
 • trojpákový kávovar
  • veľký kávovar, ktorý bude naozaj využívať len veľkú prevádzku
  • určený na prácu viacerých ľudí na jednom kávovare
  • šírka býva od 1 metra
  • treba brať do úvahy dlhý čas ohrevu a vysokú spotrebu energie
  • budete preň potrebovať aj samostatnú zásuvku, zvyčajne 380 V

Poloautomatický, objemový, gravimetrický kávovar

 • poloautomatické, ide o kávovary, pri ktorých dávkovanie kávy zastavíte len manuálne stlačením tlačidla
 • volumetrický znamená automatickú funkciu dávkovania, pri ktorej sa používa prietok vody, ktorého objem si vopred nastavíte
 • gravimetrické je také, keď má kávovar integrovanú váhu alebo snímač hmotnosti šálky, takže na základe jej hmotnosti je presne stanovený čas extrakcie kávy
Na modernom displeji jasne vidíte všetky údaje pre vaše espresso, ako aj hmotnosť nápoja vďaka gravimetrickému tohto kávovaru MAverick by Victoria Arduino. Zdroj obrázku: victoriaarduino.com

Profesionálne kávovary a napenenie mlieka

Keďže cappuccino a latté patria medzi najobľúbenejšie kávové nápoje, technológia šľahania mlieka si vyžaduje aj vašu pozornosť. Namiesto tradičných trysiek sa teraz vyžadujú trysky známe ako "cool touch". Ide o takzvané hodné dýzy, ktoré sa nepripaľujú.

Ďalším tipom na šľahanie mlieka, ktorý by vám mohol vyhovovať z hľadiska účinnosti a jednoduchosti, jetechnológia "easy cream". Takáto parná tryska obsahuje teplomer a je špeciálne navrhnutá na šľahanie mlieka takmer samostatne. Výsledkom je pekné krémové mlieko pri ideálnej teplote.

Pri šľahaní mlieka môže zohrávať úlohu ajspôsob spúšťania parnej trysky. Parný ventil má tradične podobu gombíka alebo páky. Veľmi pekný moderný spôsob ovládania parnej trysky je pomocou lopatkovéhospínača . Ten má dvojakú funkciu. Buď púšťa paru dovnútra, kým ju spínač opäť nevypne, alebo otvára parný ventil, kým spínač držíte.

Prečo by ste mali chcieť kávovar UX v kaviarni?

Teraz sa pozrime na kávovar UX. Vlastne na to, ako veľmi je kávovar prispôsobený na pohodlné používanie baristami. Kávovar "barista friendly" je vybavený prehľadnými ovládacími prvkami, ktoré máte na dosah ruky.

Veľmi pohodlné, čo sa týka ovládania, sú kávovary s displejom. Na ňom je možné ľahko skontrolovať a nastaviť konkrétne funkcie bez toho, aby ste museli poznať správnu kombináciu tlačidiel na nastavenie napríklad objemových parametrov. Ešte prehľadnejšia je komunikácia prostredníctvom mobilnej aplikácie .

Ergonomické portafiltre sú štandardom kávovarov Nuova Simonelli, rovnako ako napríklad naklonená reflexná plocha na sledovanie plynulého extrahovania kávy. A napríklad kávovar modelového radu Aurelia sa vyrába priamo vo verzii UX ako Aurelia Wave UX.

Kávovar Aurelia Wave Ux s dotykovým displejom. Zdroj obrázku: nuovasimonelli.it

Význam dizajnu v kávovare

Ako by mal vyzerať váš kávovar a je to dôležité? Osobne si dovolím tvrdiť, že aj vzhľad kávovaru má vplyv na celkovú popularitu kaviarne. Nechcem tým povedať, že dizajn je alfou a omegou pri výbere kávovaru. Ale určite môže podporiť celkový koncept kaviarne.

V dnešnej dobe, keď sa kaviarňam darí, sa na trhu darí tým kaviarňam, ktoré ponúkajú kvalitný produkt a jedinečnú atmosféru. Lákajú na jedinečné koncepty, štýlové interiéry, moderné vybavenie, ku ktorému bezpodmienečne patrí kávovar.

Kávovar Victoria Arduino White Eagle inšpirovaný dielom Vincenta Van Gogha. Zdroj obrázku: instagram.com/victoriaarduinoofficial

Myslite na príťažlivosť, ale nezabudnite na rozmery kávovaru! Niekedy je jedným z rozhodujúcich faktorov pri výbere kávovaru jeho veľkosť. Najmä malá kaviareň alebo espresso bar sú zvyčajne obmedzené malým priestorom, kam sa kávovar musí zmestiť.

K výške kávovaru pripočítajte priestor na šálky a predovšetkým myslite na výšku mlynčeka na kávu , ktorý sa z praktického hľadiska vždy umiestňuje v blízkosti kávovaru. Nevŕtajte teda nízke police v oblasti kávovaru.

Kávovar Athena Leva je krásny retro kávovar. Tiež vysoký kávovar, ktorého páčky na manuálne spustenie extrakcie siahajú vysoko nad kávovar. Tento kúsok však naozaj potrebuje viac priestoru okolo seba, pretože je mimoriadne atraktívny a všetci kávičkári v okolí ho prídu obdivovať. Zdroj obrázku: victoriaarduino.com

Udržateľnosť a ako ušetriť na profesionálnom kávovare

Teraz vám poviem ,ako ušetriť na profesionálnom kávovare. Okrem toho budete šetriť aj prírodu. Páči sa vám to? Ja viem, že áno. V prvom rade to vedia naše obľúbené profi kávovary Nuova Simonelli a Victoria Arduino.

V ich kávovaroch nájdete technológie a vychytávky, ktoré účinne znižujú vplyv kávovaru na životné prostredie a vaše prevádzkové náklady. Konkrétne napr.

 • použitie ekologických materiálov pri výrobe kávovaru,
 • použitie izolovaných plášťov bojlerov na minimalizáciu tepelných strát,
 • predhrievanie vody v bojleri pomocou prevádzkového tepla čerpadla,
 • automatické vypínanie a zapínanie kávovaru alebo režim spánku,
 • program na čistenie kávovaru a opláchnutie hlavy po vybratí páky.
Zelený kávovar Victoria Arduino Black Eagle a ďalšie kávovary spoločností skupiny Simonelli sú vyrobené s ohľadom na udržateľnosť. Zdroj obrázku: victoriaarduino.com

Odporúčané produkty6