Používanie luxusných kávových zŕn na Cold Brew?

Teraz: "Babička, poraď." Cold Brew je úplne mňamka a kávové rarity nás môžu omrzieť. Ale ide to dohromady? Oplatí sa na prípravu Cold Brew použiť špičkovú kávu?


Luxusné kávové zrná na trhu, o čom to hovoríme?

Luxusné zrnkové kávy patria medzi najvyhľadávanejšie a najdrahšie kávy na trhu. Okrem skvelej chuti a arómy ponúkajú aj vysokú kvalitu a starostlivosť pri pestovaní a spracovaní. Ak ste znalcom kávy, určite by ste mali vyskúšať aspoň jednu z týchto káv.

Prvou kávou, ktorá stojí za zmienku, je odroda Gesha (niekedy tiež Geisha), ktorá je známa najmä svojím chuťovým profilom, charakteristickým sladkou chuťou a vôňou kvetinových tónov, jazmínu a čierneho čaju .

Odroda Geisha Panama sa považuje za najlepšiu kávu Geisha na svete. Opakovane získava najvyššie hodnotenia od SCA(Specialty Coffee Association).

Ďalej sa "luxus" a kvalita kávy určuje podľa skóre pri cuppingu. Hodnotí sa na 100-bodovej stupnici, pričom v rozmedzí 80 až 100 bodov môžeme hovoriť o veľmi vynikajúcich a naozaj veľmi kvalitných kávach.

Jednou z najznámejších luxusných zrnkových káv na trhu je Kopi Luwak (káva Cibet). Pochádza z Indonézie a je známa svojím jedinečným spôsobom spracovania. Cibetka, malé zviera podobné mačke, konzumuje kávové bobule a vylučuje ich neporušené. Tieto bobule sa potom zbierajú a ďalej spracovávajú. V súvislosti s chovom civiet sa však začali objavovať nepríjemné správy o extrémnom a nehumánnom zaobchádzaní s civetami. Preto sa táto káva stala trochu kontroverznou.

Ďalšou luxusnou zrnkovou kávou je Jamaica Blue Mountain. Táto káva pochádza z jamajských hôr a je známa svoj oujemnou arómou a nízkou kyslosťou. Zrná sa starostlivoručne zbierajú a potom sa sušia na slnku.

Ďalšou značkou je Black Ivory. Táto káva pochádza z Thajska a tiež sa spracováva špeciálnym spôsobom. Zrnká najprv skonzumujú slony, ktoré ich vylúčia, a potom sa zozbierajú a ďalej spracujú .

Trochu vedy o príprave kávy Cold Brew

Cold brew je čoraz obľúbenejší spôsob prípravy kávy počas horúcich letných dní. Keďže sa káva varí len v studenej vode, vyžaduje si trpezlivosť a tiež trochu alchýmie, aby bola káva správna.

Cold brew spočíva vpomalom procese extrakcie, pri ktorom sa káva namáča v studenej vode niekoľko hodín alebo dokonca dní. Optimálny čas extrakcie je však približne 12 hodín.

Keďže cold brew sa pripravuje len v studenej vode, výsledkom je jemnejšia, sladšia a plnšia chuť. Ovocné a čokoládové tóny sú tiež výraznejšie. V porovnaní s tradičnou prípravou kávy má cold brew aj nižšiu kyslosť.

Dôležitým prvkom, ktorý ovplyvňuje výslednú chuť kávy, je mletie. Káva na studené varenie by mala byť hrubšie mletá ako bežná filtrovaná káva, pretože dochádza k dlhšej extrakcii.

Vovšeobecnosti sa na cold brew odporúčajú stredne alebo tmavé pražené kávy, pretože tie majú zvyčajne výraznejšiu a čokoládovejšiu chuť. Ideálne je, ak pražiarne vytvárajú zmes na cold brew alebo kávu s jedným pôvodom priamo na Cold Brew. Káva sa vyberá a praží s cieľom dosiahnuť konzistentný chuťový profil, ktorý by inak mohol byť ovplyvnenýtakouto dlhou extrakciou.

Oplatí sa alebo neoplatí pripravovať Cold Brew z luxusnej kávy?

Niet pochýb o tom, žekvalitné kávové zrná sú dôležité preprípravu akejkoľvek kávy . Nie je to inak ani v prípade cold brew. Tým, že je káva varená za studena, však prináša iné chuťové profily a je tiež šetrnejšia ku kvalite kávových zŕn.

To však neznamená, že môžete používať roky starú kávu, pretože pri nej dochádza k určitému procesu oxidácie a zvetrávania, takže by vám v káve nezostala žiadna chuť.

To platí aj pre trend posledných rokov - fermentovanú kávu. Podľa štúdie Acidity and Antioxidant Activity of Cold Brew Coffee sa zistilo, že niektoré kyslé zložky v káve sa procesom varenia za studena vôbec neextrahujú. Káva pripravovaná za studena síce nemá takú agresívnu kyslosť, ale zároveňsa tým káva oberá o svoju jedinečnú kyslosť získanú prifermentácii.

Otázka teda znie, či sa oplatí pripravovať cold brew z luxusnej kávy alebo fermentovanej kávy? Určitesa oplatí použiť kvalitnú výberovú kávu s ovocnými a čokoládovými tónmi. Tie najvýnimočnejšie a najkvalitnejšie kávy si však nechajte pre iné varianty kávy, kde ich potenciál môže vyniknúť oveľa viac.

Luxusná káva Cold Brew? Stačí pridať dusík.

Na trhu sú predsa produkty, ktoré vám pomôžu dosiahnuť väčší "luxus" pri cold brew. Jedným z nich je špeciálnyprístroj určený na prípravu kávy Nitro Cold Brew.

Funguje tak, že vstrekuje dusík priamo do kávy. Výsledkom je jemnejšia a krémovejšia chuť s bohatou penou. Nitro Cold Brew potom krásne vynikne vo vyššom pohári, napríklad na šampanské. Pocíťte zaujímavú štruktúru nápoja na jazyku a Nitro Coffee sa pravdepodobne stane vašou letnou závislosťou.

Káva Nitro Cold Brew je založená na princípe vháňania dusíka do kávy. Zdroj.

Často kladené otázky na túto tému:

  • V čom môžem variť cold brew?

Pre skutočný pôžitok z kávy varenej za studena je najlepšie používať špeciálne príslušenstvo určené na varenie za studena.

  • Aký je ideálny čas na prípravu cold brew?

    Keďže cold brew má pomalý proces extrakcie. Odporúča sa variť ideálne 12 hodín v studenej vode.

Odporúčané produkty4