Príručka a starostlivosť o ručné mlynčeky 1Zpresso

Káva na cestách s 1Zpresso Q2

Najskôr vám chcem predstaviť tento malý kávovar Q2. Je to najmenší mlynček v portfóliu 1Zpresso, čo znamená, že je ideálny na cesty. Veľmi dobre si bude rozumieť s AeroPressom, do ktorého dokonale zapadne, čím vám ušetrí miesto. Jeho kapacita je len 15 - 20 gramov, ale to je ideálne na prípravu jednej šálky kávy AeroPress.

Hrubosť mletia si nastavíte zospodu mlecích kameňov. Mlynček je vhodný len na filtrovanú kávu. Jeho mletie je však konzistentné a dokonale stabilné. Mlynček Q2 je navrhnutý tak, aby sa dal ľahko vyčistiť a potom opäť zostaviť, navyše ho nie je potrebné následne kalibrovať.

Kvalitne namleté zrná na jeden filter s kávovarom 1Zpresso JX

KávovarJX vám tiež pomelie kávové zrná na filtrovanú kávu. Zásadne sa však líši od modelu Q2. Jeho mlecie kamene sú väčšie (48 mm) a väčšia je aj násypka, do ktorej sa zmestí až35 gramov mletej kávy. Hrubosť sa v tomto prípade nastavuje aj na spodnej časti mlecích kameňov.

Vyššia trieda 1Zpresso JX PRO

Ak vám model JX nestačí, mám pre vás prémiovejšiu verziu JX PRO. Mlynček dokáže rozlíšiť až 200 úrovní nastavenia hrubosti, takže je vhodný aj na príležitostné espresso. Jedno plné otočenie urobí 40 kliknutí oproti 30, s ktorými sa stretnete pri bežnej verzii JX.

Veľkosťou sa vyrovná klasickej verzii JX a je stále vhodný na cestovanie. Od klasickej verzie sa líši aj tým, že hrubosť mletia sa nastavuje v hornej časti pri násypke.

1Zpresso JE-Plus - mlynček pre milovníkov espressa

Je príprava espressa vašou každodennou rutinou? Pripravujete si espresso doma aj na cestách? A čo by ste povedali na:

 • 47 mm oceľové mlecie kamene
 • 200 stupňov hrubosti mletia
 • nádoba na 40 g mletej kávy
 • Záchytný portál na jednoduché dávkovanie do portafiltru

JE - Plus vám toto všetko ponúka. Navyše vďaka použitiu vysokokvalitných materiálov bude vaším partnerom dlhé roky.

Mlynček na kávu1Zpresso K-Plus on-the-go

Ste milovníkom espressa a filtrovanej kávy? Hľadáte kvalitný mlynček na cestovanie? Ak áno, budete si rozumieť s mlynčekom K-Plus. Cestovanie s mlynčekom bude jednoduchšie vďaka praktickej cestovnej taške. Príprava kávy bude jednoduchšia vďaka možnosti nastavenia 90 stupňov hrubosti mletia.

Poteší vás ajfunkcia rýchlej demontáže, vďaka ktorej nemusíte mlynček po vyčistení kalibrovať. Pripravte si kávu pre seba, ale pokojne ju pripravte aj pre svojich priateľov. S kapacitou 35-40 gramov môžete namlieť až 3 kávové zrná.

Čistenie mlynčeka 1Zpresso

Mlynček na kávu by ste mali čistiť približne každé dva týždne. Správna údržba vám pomôže predĺžiť životnosť mlynčeka o niekoľko rokov.

Starostlivosť o mlynčeky 1Zpresso sa líši podľa konkrétnych modelov. Technika čistenia je však pomerne podobná pre mlynček s rovnakým nastavením mletia.

Ako čistiť mlynček 1Zpresso J-Max?

 1. Odstráňte rukoväť a nádobu na mletú kávu a otočte nastavovacím krúžkom v smere hodinových ručičiek približne o dve kliknutia.
 2. Stlačte mlecie kamene a otáčaním proti smeru hodinových ručičiek uvoľnite vrúbkovanú maticu.
 3. Mlynské kamene sa potom vyberú stlačením v strede. Odstráňte vrchnú krytku krúžku a vrchné ložisko, ktoré sa nachádza vo vnútri nastavovacieho krúžku.
 4. Vonkajšie brúsne kamene sa dajú vybrať otáčaním v smere hodinových ručičiek. Odstránenie nastavovacieho krúžku sa však neodporúča.
 5. Vyčistite časti mlynčeka pomocou kefky alebo priloženého ofukovacieho balónika.
 6. Umiestnite diely tak, aby do seba mlynček úhľadne zapadol. Upevnite centrálny hriadeľ a brúsne kamene k sebe. Na brúsne kamene nasaďte pružinu a potom kryt ložiska.
 7. Kamene potom môžete vložiť do tela brúsky a horné ložisko do nastavovacieho krúžku.
 8. Teraz prichádza zložitá časť, plochá strana vrchného krytu ložiska musí zodpovedať aj plochej strane stredového hriadeľa.
 9. Stlačte brúsne kamene a utiahnite vrúbkovanú maticu otáčaním v smere hodinových ručičiek, kým nepocítite odpor (neutiahnite príliš, inak poškodíte brúsne kamene).

Čistenie brúsky 1ZPresso JX

 1. Oddeľte rukoväť a nádobu na mletú kávu.
 2. Uvoľnením nastavovacieho kolieska uvoľnite mlecie kamene.
 3. Keď ste ho úplne odskrutkovali, vyberte mlecie kamene z pružiny a ložiskového krytu.
 4. Vyčistite mlecie kamene a ostatné časti mlynčeka pomocou kefky.
 5. Potom ich opäť zložte dohromady. A vložte do tela brúsky spolu s pružinou.
 6. Kamene utiahnite pomocou nastavovacieho kolieska.
 7. Teraz už stačí len nastaviť brúsku.

Starostlivosť o mlynček 1Zpresso JE-Plus

 1. Tak ako pri každom inom mlynčeku začnite odstránením nádoby na mletú kávu a rukovätí.
 2. Potom uvoľnite nastavovacie koliesko otáčaním proti smeru hodinových ručičiek a zároveň zatlačte na mlecie kamene zospodu.
 3. Mlynské kamene vyberte stlačením stredovej hriadele. Odstráňte posuvný stĺpik z horného kruhového uzáveru, v ktorom sa nachádza horné ložisko.
 4. Horný krúžkový uzáver môžete odstrániť jeho otáčaním v smere hodinových ručičiek. Nasaďte poistný uzáver a otáčaním v smere hodinových ručičiek vyberte vonkajší brúsny kameň.
 5. Magnetický záchytný kryt JE-Plus možno demontovať na tri časti. Magnetický upínací krúžok odstráňte otáčaním proti smeru hodinových ručičiek. Potom otáčaním proti smeru hodinových ručičiek oddeľte uzavretú záchytnú nádobu od otvorenej záchytnej nádoby.
 6. Brúsku vyčistite kefou alebo fúkacím balónikom.
 7. Po vyčistení vráťte časti do pôvodného stavu, aby ste zabezpečili správnu funkciu brúsky. Pred nasadením brúsnych kameňov na telo je potrebné nasadiť pružinu a potom naspäť kryt ložiska na brúsne kamene.
 8. Na zadnej strane posuvného stĺpika sa nachádza bodka. Umiestnite posuvný stĺpik (ktorý spája bodku pri posuvnom stĺpiku s bodkou pri nastavovacom koliesku) do násypky.
 9. Posuvný stĺpik zasuňte do horného krúžkového krytu a potom do horného ložiska.
 10. Otáčaním v smere hodinových ručičiek utiahnite maticu s vrúbkovaním a zároveň zatlačte na brúsne kamene.
 11. Teraz prichádza zložitá časť, plochá strana horného krytu ložiska musí zodpovedať plochej strane stredového hriadeľa
 12. Nastavovacie koliesko uťahujte v smere hodinových ručičiek, kým nepocítite odpor.

Kalibrácia ručných mlynčekov na kávu 1Zpresso

Najprv musíte určiť počiatočný bod mlecích kameňov. Najprv otáčajte nastavovacím kolieskom v smere hodinových ručičiek, kým nedosiahne doraz. Tentobod môžete určiť podľa toho, že pri otáčaní kolieska pocítite odpor.

Kalibrácia, podobne ako čistenie, sa líši podľa časti, kde je nastavená hrubosť mletia.

Kalibrácia mlynov s vnútorným nastavením hrubosti

Ak je váš kávový kútik vybavený mlynčekom modelu Q2, JX alebo JE, kalibrácia je vo vašom prípade veľmi jednoduchá. Čísla na koliesku slúžia na počítanie, o koľko krokov ste zmenili hrubosť, takže počiatočný bod nemusí byť 0.

Takže stačí použiť otáčanie nastavovacieho kolieska v smere hodinových ručičiek, aby ste sa dostali do bodu, kedy sa kľuka samovoľne otáča.

Kalibrácia brúsok s vonkajším nastavením hrubosti

V prípade mlynčekov, ktorých hrubosť sa nastavuje externe, je medzi jednotlivými modelmi stále rozdiel. Mlyny série K sa nastavujú nasledovne.

 1. Pred vložením vnútorného mlecieho kameňa do mlynčeka utiahnite nastavovacie koliesko proti smeru hodinových ručičiek na doraz a potom do polohy 0. Uistite sa, že vnútorná medzera je úplne uzavretá a vložte mlecí kameň a ostatné časti do mlynčeka.
 2. Brúsny kameň zasuňte úplne dnu a utiahnite maticu s vrúbkovaným ozubením.
 3. Brúska by teraz mala byť kalibrovaná. Ak červená bodka stále prechádza cez číslo 0, trochu uvoľnite nastavovacie koliesko a opakujte krok 2, kým sa červená bodka nevyrovná s číslom 0.

Kalibráciu brúsky J-Max vykonajte podľa týchto krokov:

 1. Východiskový bod by mal byť tam, kde sa číslica 0 zarovnáva so značkou stupnice a spodný okraj krúžku nastavovacieho kolieska sa dotýka prvého stupňa stupnice.
 2. Utiahnite alebo povoľte maticu s vrúbkovaním a zároveň stlačte brúsny kameň zo spodnej strany, aby ste nastavili počiatočný bod na 0.

Celkový počet otáčok od začiatku je štyri a pol. Počiatočný bod sa však môže líšiť o ±10 kliknutí podľa toho, ako veľmi ste utiahli maticu počas kalibrácie.

Kalibrácia s nastavením hrubosti mletia v hornej časti

Vo všeobecnosti tento typ nastavenia funguje rovnako ako vnútorné nastavenie. Čísla na číselníku sú teda určené na počítanie počtu krokov, ktoré ste otočili, a preto začiatok nemusí byť na 0. Ak však chcete nastaviť počiatočný bod na 0, postupujte nasledovne:

 1. Keď je brúska úplne utiahnutá, ale ukazuje na 1, 2. alebo 3, vyberte nastavovacie koliesko (otočením proti smeru hodinových ručičiek).
 2. Otočte maticou s vrúbkovaním proti smeru hodinových ručičiek o 1, 2 alebo 3 kliknutia.
 3. Naskrutkujte nastavovacie koliesko späť a počiatočný bod by mal byť opäť na 0.