Chyby pri mletí kávy na espresso

Používajte správnu brúsku

Použitie nesprávnej brúsky môže byť rozhodujúce, pretože sa môžete dopustiť niekoľkých ďalších chýb. Mali by stepoužívať mlynček určený výlučne na espresso - bez ohľadu na to, či jeručný alebo elektrický. Mlynčekom so sekacími nožmi by ste sa mali úplne vyhnúť. Tie budú kávu sekať na nerovnomerne veľké kúsky , čo povedie kukanalizácii.

A niekedy to, že mlynček má mlecie kamene, ešte neznamená, že je to stávka na kvalitu. Ručné mlynčeky zo supermarketov sú totiž často vyrobené z nekvalitných materiálov a os, na ktorej kamene sedia, nie je správne upevnená.

V prípade mlynčekov Timemore sa takéhoto problému nemusíte obávať. Vo vnútri mlynčekov Timemore sa nachádzajúdve ložiská, ktoré zabezpečujú presné upevnenie osi. Vďaka tomu je brúsenie jednoduché a pohodlné.

Elektrické mlynčeky na espresso vám uľahčia prácu aj tým, že dávkujú namletú kávu priamo do portafiltru. Zdroj: Tématické centrum pre kávovary Timemore, s. r. o.

Prečo by ste si mali kúpiť mlynček určený na priame espresso? Tieto mlynčeky určené na mletie espressa majú prispôsobené kamene, takže dokážu mlieť kávu jemnejšie ako mlynčeky na filtrovanú kávu.

Oceľové mlecie kamene v mlynčekoch 1ZPresso sú tvrdšie, a tak nemajú najmenší problém s jemným mletím .

Vprípade mlynčekov Kinu oceníte najmä mikrometrické nastavenie hrubosti mletia, vďaka ktorému sa kamene pri zmene hrubosti mletia nezasekávajú.

Oceľové mlecie kamene v mlynčekoch Comandante prešli niekoľkoročným výskumom a ponúkajú tak to najlepšie, čo spoločnosť Comandante vyvinula.

Používajte kvalitné kávové zrná a kávu melte pred použitím

Ďalším dôležitým krokom je použitie správnych kávových zŕn. Tie by mali byť najprv pražené na espresso. Ak siahnete po kvalitných výberových zrnách, môžete si byť istí, že sa zrná nezlomia skôr, ako budete chcieť.

Ak chcete zachovať všetky chute kávy, mali by ste ju použiť ihneď po namletí, ideálne do 10 minút. O vopred namletej káve zo supermarketu radšej ani nehovorím.

Pred mletím kávu odvážte

Tento bod ide ruka v ruke s predchádzajúcim. Okrem mletia kávy tesne pred jej použitím je dôležité zvážiť množstvo kávy, ktoré sa chystáte použiť.

Ak to s množstvom kávy preháňate, môže sa stať, že skončíte takto. Po sparení bude káva všade - mimo koša portafiltru a na sprche kávovaru. Zdroj.

V súčasnostimajú mnohé elektrické mlynčeky na kávu zabudovaný časovač mletia a nastavením času mletia určíte množstvo , ktoré vám má mlynček namlieť. V každom prípade je najlepšie po skončení mletia kávu odvážiť, aby ste sa uistili, že ste naozaj namleli toľko kávy, koľko potrebujete. Pákový držiak Timemore Magic Cubevám rád pomôže zvážiť kávu v portafiltri .

Správna hrubosť mletia na prípravu espressa

Teraz sa dostávam k najdôležitejšiemu bodu tohto článku, a tým je správna hrubosť mletia.

Espresso sikvôli vysokému tlaku vody vyžaduje jemne namletú kávu. Je to preto, lebo tlak ju "spomaľuje". Ak by bola káva zomletá hrubšie, voda by ľahko (o to viac pri vysokom tlaku) pretiekla cez kávu a nebola by extrahovaná vôbec alebo len veľmi slabo. Extrakcia si vyžaduje aj jemnejšie namletú kávu, pretože je kratšia v porovnaní s prípravou napr. vdripperi V60

Hrubosť kávy na espresso sa prirovnáva napríklad k jemnejšie mletej kuchynskej soli alebo polohrubej múke. Každý mlynček je iný a rovnako aj každá káva. Preto nie je pevne stanovené, ako daný mlynček na espresso nastaviť, koľko gramov kávy presne použiť.

Ako nastaviť nový mlynček na espresso?

Kúpili ste si nový mlynček, ale čo teraz?

  1. Najprv si pripravte skúšobnú kávu. Odvážte mletú kávu (na bežné espresso by to malo byť približne 9 gramov kávy na dvojnásobok 18 gramov) a zastavte extrakciu.
  2. Ako prebiehala extrakcia?
      • Pod 20 sekúnd
      • viac ako 30 sekúnd

Bola extrakcia kratšia ako 20 sekúnd? Ak áno , musítenastaviť mlynček na jemnejšie mletie askúšať to dovtedy, kým nebude extrakcia uspokojivá. Na začiatku môžete hrubosť mletia posunúť o niekoľko stupňov vyššie. Čím viac zmien vykonáte, tým menej krokov urobíte. Nie je potrebné sa ponáhľať.

Ak bola extrakcia pomalá, urobíte to isté, ale v opačnom smere - zvolíte hrubšie mletie.

Nezabudnite v mlynčeku podržať kávu z predchádzajúceho mletia. Po nastavení hrubosti mletia je potrebné jednu alebo dve dávky zomlieť a vyhodiť (alebo použiť nahnojenie, napríklad ).

Keď dosiahnete optimálny pomer času prípravy, množstva použitej kávy a veľkosti výsledného espressa. Chuťmôžete ešte doladiťdrobnými úpravami hrubosti alebo odobratím/pridaním niekoľkých desatín gramu kávy .

Na záver uvádzame malý prehľad faktorov, ktoré vám napovedia, či ste kávu namleli a následne pripravili správne. Dodržali ste nasledujúce body?

✔ Namlel som optimálnu hmotnosť kávy pre veľkosť košíka v portafiltri.

✔ V pomletej káve nie sú viditeľné žiadne veľké čiastočky kávy. = Káva je namletá rovnomerne.

✔ Káva je rovnomerne rozložená v portafiltri ( s tým vám môže pomôcť distribútor kávy).

Kávuste správne utlačili.

✔ V použitom kávovom puku nie sú viditeľné žiadne veľké nerovnomerné priehlbiny, t. j. kanáliky.

✔ Čas extrakcie kávy je zvyčajne približne 25 s +/- 5 s.

✔ Pomer sparovania je približne 1:2 (18 g mletej kávy : 36 g kávy v šálke).

Chutí dobre! = Nie je vodnatá a kyslá (nedostatočná extrakcia) ani príliš horká a ťažká (nadmerná extrakcia).

Odporúčané produkty11