Mlynček na kávu - ako ho vyčistiť a vyrovnať sa so zaseknutím

AKÉ RUČNÉ MLYNČEKY NA KÁVU MÁME

Na trhu sú tri typy manuálnych mlynčekov na kávu v závislosti od materiálu kameňov - s keramickými kameňmi, oceľovými kameňmi a titánovými kameňmi. Tie s keramickými kameňmi sa zvyčajne predávajú za nižšiu cenu, pretože keramika je lacnejšia. Oceľové kamene sú drahšie, ale sú aj odolnejšie a investícia sa rozhodne oplatí. Ručné mlynčeky na kávu s titánovými kameňmi vyrába známa značka Timemore, ale v jej portfóliu produktov nájdete aj mlynčeky s oceľovými kameňmi.

Väčšina ručných mlynčekov je vhodná najmä na mletie kávy na alternatívne prípravy, ale existuje niekoľko výnimiek, s ktorými môžete mlieť aj kávu na espresso, napríklad mlynček Comandante alebo mlynček K-PLUS od spoločnosti 1ZPRESSO, ktorý ponúka dokonca 90 stupňov na nastavenie hrubosti mletia kávy.

Chybu neurobíte ani s ručným mlynčekom na kávu od Timemore, okrem toho, že skvele vyzerajú, sú aj veľmi praktické na cesty. Oceníte aj jednoduché nastavenie hrubosti mletia, stačí si zapamätať, koľko kliknutí vám vyhovuje na danú prípravu kávy.

ČISTENIE MANUÁLNYCH MLYNČEKOV NA KÁVU S KERAMICKÝMI A OCEĽOVÝMI KAMEŇMI

Pri mletí kávových zŕn sa na mlynčekoch us adzujúoleje a mikroskopické čiastočky. Obe tieto usadeniny môžu mať negatívny vplyv na následnú prípravu kávy, pretože matné častice a žltkasté oleje sa usadzujú na nových kávových zrnách a putujú do finálnej šálky kávy.

Ako mám postupovať pri čistení ručného mlynčeka na kávu Hario?

Hoci sa ručné mlynčeky v mnohom líšia, ich údržba je dosť podobná. Je potrebné ho rozobrať. Rozložte všetky časti, ktoré rozoberiete, najlepšie na bielu látku alebo handru. Začnite nádobou na mletú kávu. A potom odskrutkujte kamene a ostatné časti. Vyberte stopku a stredovú tyč. Mala by vám zostať len násypka a žiadne iné časti.

ČO BUDETE POTREBOVAŤ NA VYČISTENIE MLYNČEKA

 • Uterák
 • Mäkkú kefku
 • mydlovú vodu

Najprv pomocou kefky zomeľtečasti . Zásobník a nádobu na mletú kávu zvyčajne stačí opláchnuť vodou. Ak sa chcete zbaviť olejov na kameňoch, musíte použiť mydlovú vodu. Potom časti dobre osušte alebo ešte lepšie nechajte ich nejaký čas schnúť na handričke. Rozhodne sa vyhnite umývaniu v umývačke riadu. Kvôli chýbajúcim malým súčiastkam sa vám nemusí podariť mlynček znovu zostaviť a umývanie v umývačke riadu je drsnejšie. S mlynčekom a najmä s kameňmi by sa malo zaobchádzať šetrne.

Keď je všetko hotové a diely sú suché, je čas mlynček zostaviť. Najskôr do hornej časti mlynčeka opäť vložíte kovovú tyč. Potom vložte plastovú podložku a pružinu. Potom zasuňte kamene pozdĺž tyče do vonkajšej časti. Nasaďte nastavovací gombík na závit tyče a otáčajte ním, kým sa kamene úplne nezatvoria. Teraz môžete kamene opäť uvoľniť, spočítať kliknutia a nájsť správne nastavenie pre váš spôsob prípravy kávy.

Všimnete si, že cvaknutie, ktoré váš mlynček vydáva pri prepínaní nastavení, je viac počuteľné a že nastavovací gombík je bezpečnejší. Práve preto by ste mali svoj mlynček udržiavať v čistote a v špičkovom stave.

Akoukážka môže poslúžiť video o čistení ručného mlynčeka Timemore C1.

ČO PONÚKAJÚ ELEKTRICKÉ MLYNČEKY NA KÁVU

Prielektrických mlynčekoch na kávu rozlišujeme okrem materiálu, z ktorého sú mlecie kamene vyrobené, aj kónické a plochémlynčeky podľa tvaru kameňov . V ručných mlynčekoch na kávu vždy nájdeme kónické mlecie kamene, pretože sú lepšie prispôsobené malým rozmerom ručných mlynčekov.

Mlynčeky s plochými kameňmi sa častejšie vyskytujú medzi elektrickými mlynčekmi. Dôležitý je však aj priemer mlecích kameňov a už spomínaná povrchová úprava. Mlynčeky s kónickými mlecími kameňmi sa nachádzajú najmä medzi mlynčekmi určenými na použitie v domácnosti značiek Wilfa a Baratza. Tie fungujú na princípe drvenia kávových zŕn pri ich prechode cez kamene. Nájdete tu aj alternatívne mlynčeky a univerzálne mlynčeky, ktoré dokážu mlieť všetko od espressa až po French Press.

Ploché kamene zvyčajne dokážu zomlieť približne 250 kg kávy, potom je potrebné ich vymeniť. V titánovom vyhotovení však zvládnu aj dvojnásobok tohto množstva. To, že je čas na výmenu, spoznáte laicky povedané podľa pískavého zvuku, ktorý mlynček pri mletí vydáva, mletie je pomalé, a aj keď máte kávovar nastavený, káva chutí spálene, pretože sa spálila už v mlynčeku.

Mlynčeky na kávu sa rozlišujú aj podľa účelu, na mlynčeky na filtrovanú kávu, univerzálne mlynčeky alebo mlynčeky na espresso. Univerzálne mlynčeky a mlynčeky na espresso sa ľahko rozpoznajú na prvý pohľad podľa držiaka na portafilter. Zdroj.

ČISTENIE ELEKTRICKÝCH MLYNČEKOV NA KÁVU

Či už ide o mlynček určený na mletie kávy na espresso, filtračnej kávy alebo univerzálny mlynček, treba sa oň starať a hlavne ho čistiť. Špinavý elektrický mlynček vám okrem nekvalitnej kávy môže spôsobiť aj nefunkčný motor mlynčeka a v horšom prípade aj nevoľnosť zo žltého oleja, ktorý sa môže v mlynčeku nahromadiť.

Elektrické mlynčeky na kávu sa môžu upchať zvyškami mletej kávy, čo vedie k zlej chuti kávy. Kávový prach má tendenciu dostať sa do každého zákutia, štrbiny, praskliny a štrbiny v mlynčeku, čo môže časom viesť k poškodeniu komponentov, zníženiu výkonu alebo dokonca k poruche motora, ak je nános veľký.

Ďalším problémom sú oleje. Aj keď vaše kávové zrná nie sú tmavé pražené a nemajú olejový lesk, stále je v nich veľa oleja. Všade, kde sa mletá káva dotýka častí mlynčeka, sa začne hromadiť olej, ktorý spôsobuje škvrny a lepivosť, ak sa nechá usadiť, tieto oleje sa časom pokazia. To spôsobuje nepríjemné chute vo výslednej šálke kávy.

Elektrický mlynček môžete čistiť vtroch úrovniach.
 • Jednoduché čistenie len pomocou handričky a kefky
 • Hlbšie čistenie pomocou čistiacich tabliet
 • hĺbkové čistenie pomocou vysávača

ĽAHKÉ ČISTENIE MLYNČEKA NA KÁVU

Na toto čistenie potrebujete len mäkkú kefku alebo handričku. Jednoduchým zotretím viditeľných nečistôt a olejov pomocou kefky alebo handričky sa zníži hromadenie nečistôt. Môže to byť každý deň alebo niekoľkokrát týždenne, v závislosti od toho, ako často mlynček používate.

1. Najprv odpojte mlynček od elektrickej siete.
2. Potom odstráňte násypku alebo horný kryt mlynčeka a všetko ostatné, čo potrebujete na prístup ku kameňom (nezabudnite si pozrieť návod na použitie mlynčeka, môže vám to ušetriť veľa času).
3. Po uvoľnení týchto častí stačí všetky utrieť alebo vyčistiť mäkkou kefkou, aby ste odstránili prach a nečistoty.
4. Ak chcete, môžete v tejto fáze mlynček zložiť späť alebo pokračovať v hĺbkovom čistení.

Okrem mlecích kameňov nezabudnite vyčistiť aj ostatné časti mlynčeka, napríklad násypku. Práve tu sa nachádzajú aj oleje, ktoré káva zanecháva. Čím tmavšie je káva pražená, tým je mastnejšia. Zdroj: Mlynček na kávu, Mlynček na kávu, Mlynček na kávu.

RÝCHLE HLBŠIE ČISTENIE ELEKTRICKÉHO MLYNČEKA

Ďalším krokom čistenia je použitie špeciálnych tabliet v našom prípade to bude Cafetto Grind Clean. Tablety majú tvar a veľkosť kávových zŕn, sú vyrobené z látok bezpečných pre gastro oblasť a sú špeciálne vyvinuté tak, aby pomohli odstrániť kávový prach a olejové usadeniny. Použitie tabliet je jednoduché, stačí ich zomlieť v mlynčeku.

1. Pomeľte približne hrsť tabliet.
2. Potom pred ďalším použitím mlynčeka zomeľte niekoľko gramov kávy, aby ste odstránili zvyšky tabliet.

Skvelým tipom počas mletia čistiacich tabliet je meniť hrubosť mletia. Začnite s najvyššou hrubosťou mletia, ktorú mlynček umožňuje. Tým sa uvoľnia aj tie najväčšie častice medzi kameňmi. Potom pomaly nastavujte mlynček na jemnejšie stupne mletia. Týmto spôsobom postupne odstránite najmenšie čiastočky, ktoré uviazli v mlynčeku. Príliš rýchly skok na nastavenie jemného mletia by mohol potenciálne spôsobiť ďalšie upchatie stroja.

Pri pravidelnom používaní mlynčeka Cafetto Grind budete mlynček používať dlhé roky. Postará sa o odstránenie usadenín, ktoré nie sú pre správne fungovanie mlynčeka úplne žiaduce.

Pri domácom používaní stačí toto čistenie vykonávať približne raz za dva týždne, pri používaní by to malo byť aspoň raz týždenne. Na zachovanie pravidelnosti prevádzky odporúčam vyhradiť si jeden deň v týždni na čistenie mlynčeka pomocou tabliet alebo si na to vytvoriť časový harmonogram.

Máme pre vás aj krátke video o tom, ako čistiť elektrický mlynček na kávu pomocou čistiacich tabliet.

ČISTIŤ MLYNČEK NA KÁVU POMOCOU RYŽE? NEMALI BY STE!

Možno ste sa stretli aj s tipom čistiť mlynček ryžou, ktorý síce môže byť účinný, ale aj nebezpečný. Spoločnosť Baratza dokonca uvádza, že záruka na ich mlynčeky na kávu sa nevzťahuje na škody spôsobené použitím ryže. Ryža je totiž často tvrdšia ako zrnková káva a v dôsledku toho zaťažuje mlynček viac ako káva, na ktorú je určený. Ďalším problémom je škrob, ktorý sa uvoľňuje zo zŕn ryže a môže nakoniec mlynček zaťažiť. Preto si radšej zaobstarajte správne tablety, ktoré zaručia dlhodobý výkon vášho mlynčeka, než aby ste počúvali všetky babské rady a skončili s pokazeným mlynčekom.

NAJDÔKLADNEJŠIE ČISTENIE ELEKTRICKÉHO MLYNČEKA NA KÁVU

Toto hĺbkové čistenie by ste mali v ideálnom prípade vykonávať raz za mesiac. Ideálne je začať predchádzajúcimi krokmi, aby ste odstránili najväčšie nánosy.

 1. Po odpojení mlynčeka od elektrickej siete vyberte násypku a všetky časti potrebné na prístup k mlecím kameňom a odložte ich nabok.
 2. Pomocou zubnej kefky alebo dreveného špáradla očistite zuby a skrutky od všetkých usadenín a prachu. V závislosti od modelu mlynčeka môžete tiež vybrať horné mlecie kamene z ich držiaka a vyčistiť prach z ťažko prístupných štrbín a otvorov.
 3. Po vyčistení horných mlecích kameňov prejdite na spodné a postup zopakujte.
 4. Na odstránenie usadenín, najmä v oblasti mletia, použite drevenú alebo plastovú kefku.
 5. Teraz prichádza zábavná časť. Vezmete vysávač s hadicou a povysávate zvyšné kúsky nečistôt. Buďte však opatrní a vyhnite sa vysávaniu v okolí voľných skrutiek alebo častí brúsky. Za krátky čas bude vaša brúska takmer ako nová.
 6. Pred opätovným zostavením mlynčeka utrite násypku, v ktorej má káva tiež tendenciu zanechávať oleje, najmä ak máte mlynček na slnku.
 7. Zásobník na kávu utrite vlhkou handričkou , aby ste odstránili aj všetky nečistoty. S odolnejšími olejovými škvrnami tu môže pomôcť veľmi jemný čistiaci prostriedok, napríklad mydlová voda, len nezabudnite tieto časti pred opätovným uvedením do prevádzky dôkladne opláchnuť a vysušiť.Vlhkosti by ste sa mali vyhnúť v blízkosti mlynčekov a mlecej komory, najmä ak máte oceľové mlynčeky. Nechcete, aby v blízkosti pohyblivých častí alebo motora vznikla hrdza alebo korózia.

Pred návratom k vareniu odporúčam namlieť malé množstvo kávy (zhruba 10-20 gramov). Nastavenia mlynčeka môžu byť po rozobratí trochu rozhádzané. Pomletie niekoľkých zŕn pomôže nastaviť všetko tak, ako má byť. Ďalším dôvodom na namletie malého množstva kávy je trochu paradox, hoci ste teraz odstránili kávový olej, malé množstvo je potrebné v mlynčeku, práve kvôli ochrane pred koróziou. Nechceme, aby olej žltol a vaša káva chutila príšerne, ale chceme, aby ho trochu zostalo v mlynčeku a udržalo oxidáciu pod kontrolou.

AKO OPRAVIŤ ZASEKNUTÝ MLYNČEK NA KÁVU

Či už ste si práve kúpili nový mlynček na kávu, alebo ho spokojne používate už niekoľko mesiacov, ale zrazu nemelie, zrná sa zasekávajú alebo máte iný problém, nemusíte podliehať panike. Pri riešení problémov s mlynčekom na kávu treba mať na pamäti niekoľko vecí.

To, že máte s mlynčekom problém, neznamená, že by ste ho mali vyhodiť do koša. Jednou z možností, prečo váš mlynček nefunguje , jezanesená kávová usadenina. Nie preto, že je pokazený.

Úlohou mlynčeka je mletie celých kávových zŕn na menšie čiastočky, ale tie sa môžu zaseknúť v spodných alebo horných keramických alebo oceľových kameňoch, ako aj na iných ťažko prístupných miestach mlynčeka. Aj keď tieto častice spočiatku mlynček nezničia, časom začnete z mlynčeka počuť drsný zvuk mletia. To môže znamenať poškodený komponent alebo dokonca zničený motor. Ak sa mlynček zasekne, nemôže roztočiť brúsne kamene a mlieť. Časom sa v mlynčekoch okrem kávových zŕn hromadia aj oleje z kávových zŕn. Ak máte mlynček nastavený na veľmi jemné mletie, je to o dôvod viac, prečo sa môže pri upchatí zaseknúť. Riešenie je potom celkom jednoduché ,rozoberte a vyčistite mlynček , rozdiel spoznáte okamžite.

Ďalšou vecou, ktorú treba mať na pamäti, je potrebameniť stupne mletia za chodu, najmä ak prechádzate na jemnejšie stupne mletia. Ak by ste prešli na inú hrubosť pri vypnutom mlynčeku, zrná sa v mlynčeku zaseknú a hoci môžete mať spustený časovač, z mlynčeka nič nevyjde. Potom by bolo potrebné mlynček rozobrať a vyčistiť, inak by ste mohli poškodiť motor.

A ideálne je nasypať kávové zrná do mlynčeka počas jeho chodu. To bude mať pozitívny účinok , ženameliete len také množstvo, aké potrebujete a nebudete musieť potom kávu niekoľkokrát prevážať. Okrem toho kávové zrná určite oceníte, ak ich budete namiesto násypky skladovať vuzatvárateľnej nádobe alebo vovákuovej nádobe . Pri používaní nenechávajte kávové zrná v násypke aspoň cez noc. Okrem toho môžete vyprázdňovanie kávy zo zásobníka spojiť s každodennou údržbou mlynčeka.

Odporúčané produkty6