Studená káva - má zmysel ju ohrievať?

Správna teplota ovplyvňuje chuť kávy

Predtým, ako si povieme o , ako kávu ohrievať, vysvetlíme si niektoré chemické procesy, ktoré prebiehajú počas praženia, varenia a následného ohrievania. Práve tieto procesy majú zásadný vplyv na chuť a arómu.

Zelené kávové zrno obsahuje viac ako 800 rôznych zlúčenín. Pre zjednodušenie ich rozdeľme do dvoch skupín:

 • Neprchavé - ide o látky, ktoré zostávajú stabilné pri akejkoľvek teplote, ich množstvo sa nemení. Ide o kofeín a kyselinu chlorogenovú.
 • Prchavé - do tejto skupiny patria všetky zlúčeniny, ktoré dodávajú káve jej typickú chuť a vôňu. Teplom sa menia alebo miznú.

Všetky tepelné procesy, ktoré prebiehajú počas praženia a prípravy kávy, majú zásadný vplyv na jej chuť a vôňu.

Praženie kávy

Počas praženiasa neprchavé zlúčeniny obsiahnuté v kávových zrnách rozkladajú vplyvom tepla na iné zlúčeniny, ktoré priamo ovplyvňujú chuť a vôňu kávy. Tieto zlúčeniny, ktoré vznikajú počas praženia, sú však veľmi citlivé na teplo, a ak sa káva praží dlhšie, spália sa a káva stratí svoju chuť, a tým aj kvalitu.

Príprava kávy

Ďalším krokom pri zmene chemického, a teda aj chuťového zloženia je konečná príprava kávy. Horúca voda opäť extrahuje určité kávové zlúčeniny, ktoré sú príjemné pre naše chuťové poháriky a čuchové bunky.

Pri príliš vysokej teplote sa všakuvoľňujú nežiaduce látky (napr. chlorogénové kyseliny), ktoré majú za následok horkú chuť. Preto je veľmi dôležité zabezpečiť správnu teplotu vody pri všetkých procesoch.

Má zmysel kávu ohrievať?

Čo z predchádzajúcich riadkov vyplýva? Je zrejmé, že teplotné zákony fungujú počas praženia, varenia a zahrievania rovnako. Vo všetkých prípadoch vystavujeme kávové zrná teplu, a tým opakujeme celý proces uvoľňovania kávových kyselín, zlúčenín a olejov.

Opätovným zahrievaním si káva zachováva obsah kofeínu, ale stráca svoju arómu a chuť. Namiesto toho vynikne horkosť kyseliny kávovej.

Z týchto dôvodov je najlepšie vyhnúť sa opätovnému ohrievaniu kávy a radšej si pripraviť čerstvú, voňavú a teplú kávu. Na druhej strane je jasné, že môžu nastať situácie, keď sa vám nechce zalievať studenú kávu a hľadáte spôsob, ako ju ohriať.

Na čo si dať pozor pri ohrievaní kávy?

Už z predchádzajúceho opisu je jasné, že rozhodujúca je správna teplota. Preto vždy zvoľte najnižšiu možnú teplotu ohrevu, aby ste sa čo najviac vyhli negatívnym chemickým reakciám.

Kávu zohrievajte rovnomerne na teplotu do 60 °C. Táto teplota je nižšia ako pri varení čerstvej kávy. Zvyčajne sa pohybuje okolo 75 °C. Táto nízka teplota jednak zmierňuje väčšinu chemických zmien a jednak sa zistilo, že väčšina ľudí uprednostňuje kávu pri 60 °C, pretože poskytuje ten správny chuťový zážitok.

Ako ohriať kávu a zachovať jej chuť a arómu

1. Na sporáku

Uvarili ste si šálku kávy a zrazu ste si všimli, že vychladla? Nezúfajte.

 • Nalejte kávu do kanvice, hrnca alebo hrnčeka a zohrejte ju na sporáku.
 • Nesmie sa však variť. Akonáhle sa z nej začne tvoriť para, odstavte ju.
 • Kávu nalejte späť do hrnčeka a popíjajte.

Tento spôsob funguje len pri čerstvej káve , ktorá neležala na stole niekoľko hodín. Ak sa pokúsite ohriať zabudnutú kávu, pravdepodobne si ju nevychutnáte.

2. V mikrovlnnej rúre

Samozrejme, na ohrev môžete použiť aj mikrovlnnú rúru. Aj tu však existujú pravidlá, ktoré treba dodržiavať:

 • Nastavte mikrovlnnú rúru len na stredný výkon.
 • Vložte do nej hrnček s kávou aohrievajte ju v 30-sekundovýchintervaloch .

Zníži sa tak pravdepodobnosť pripálenia, a teda aj zhorknutia. Ak sa tak stane, môžete horkú chuť zjemniť smotanou alebo mliekom.

Ak nechcete kávu rozliať, môžete ju znovu zohriať. Môžete to urobiť v mikrovlnnej rúre aj na sporáku. Musíte len dodržiavať určité pravidlá.

Čomu sa pri ohrievaní kávy vyhnúť?

 1. Neohrievajte kávu s mliekom alebo smotanou

Pri opätovnom ohrievanísa môžu zrážať zložky mlieka v káve a výsledný efekt nebude lahodiť vášmu oku, nieto ešte chuťovým bunkám.

Dôležité je tiež pamätať na to, že mliečne výrobky sa musia uchovávať v chlade, aby sa zabránilo šíreniu nežiaducich mikróbov. Samotné nalievanie mlieka alebo smotany do kávy a jej dlhé ponechanie na stole, mimo chladničky, jej na kvalite nepridá. Ak sa rozhodnete nápoj dodatočne zohriať, môže to po vypití spôsobiť tráviace problémy.

 1. Nepoužívajte mikrovlnnú rúru na plný výkon

Rýchly ohrev na veľmi vysokú teplotu spáli zložky v káve, čo jej dodáspálenú príchuť.

 1. Na kávovare nepoužívajte stály ohrev

Mnohé kávovary na prekapávanú kávu majú funkciu, ktorá udržiava nápoj v konvici teplý ešte niekoľko hodín po uvarení. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako užitočná funkcia, ale verte, že časom to uberá na kvalite pripravovanej kávy. Káva stráca integritu svojej chuti a stáva sa horkou.

Aj keď pri varení prekapávanej kávy zostáva kávová usadenina vo filtri, niektoré jemne zomleté čiastočky môžu uniknúť do kanvice (rovnako ako pri použití french pressu). Čiastočky sa počas ohrevu ďalej varia a tento dlhý proces lúhovania prináša späť nežiaducu horkosť.

Ako zabrániť tomu, aby káva hneď vychladla

Aby ste zabránili zbytočnému zahrievaniu kávy, odporúčam nasledovné:

 1. Správne načasovanie - nie je nič lepšie, ako si vychutnať šálku kávy po dúškoch a naplno. Preto si ju uvarte vtedy, keď viete, že budete mať dostatok času na jej vypitie.
 2. Varte malé dávky - uvarte len toľko, aby ste si mohli pripraviť veľkú šálku kávy, ktorú si môžete vychutnať skôr, ako vychladne.
 3. Správna šálka na kávu - ideálnu teplotu kávy môžete predĺžiť aj výberom správnej šálky. V našom teste sme zisťovali, či je lepšia porcelánová, sklenená, keramická alebo kameninová.
 4. Termohrnček - možno ho používate na cestách alebo v aute, ale napadlo vás, že vďaka tepelnej izolácii v tomto hrnčeku zostane vaša káva doma dlhšie horúca? Môžete si v pokoji vybaviť e-maily a káva nemá šancu za chvíľu vychladnúť.
 5. Pripravte si ľadovú kávu - Ľadová káva alebo frappuccino sú čoraz obľúbenejšie, najmä v letných mesiacoch. Pridaním mlieka, kociek ľadu a prípadne ochuteného sirupu vykúzlite osviežujúci nápoj za okamih a nebudete ľutovať, že ste svoju obľúbenú kávu nechali vychladnúť.