Tim Wendelboe a jeho pražiareň

ZAKLADATEĽ PRAŽIARNE TIM WENDELBOE

To, čo robítúto pražiareň kávy takou jedinečnou, je jej zakladateľ Tim Wendelboe. Keby som mal spočítať jeho ocenenia zo súťaží, ako sú Nordic Roaster Championship, Norwegian Barista Championship, World Barista Championship a niekoľko ďalších, bol by som tu ešte dlho.

Tim svoje vedomosti, skúsenosti a odbornosť zhrnul aj vo svojich dvoch knihách. Prvá z nich, Káva s Timom Wendelboe, sa zaoberá základmi kávy, ako je jej výroba a príprava. Jeho druhá kniha, Finca Tamana, sa zameriava na farmu v Kolumbii. Zdroj: cargocollective.com

SPOLUPRÁCA TIMA WENDELBOEA SO SPOLOČNOSŤOU WILFA

Tim uplatňuje svoje viac ako 20-ročné znalosti a skúsenosti všade, kde môže. Okrem toho sa s ním pred niekoľkými rokmi spojila nórska spoločnosť vyrábajúca kávové doplnky. Konkrétne sa podieľal na vývoji elektrického domáceho mlynčeka Wilfa Svart Uniform. V rámci spoločnej spolupráce bol vyvinutý aj domáci prekapávací kávovar Wilfa Svart Precision WSP-2A.

VÝBER KÁVY A TRANSPARENTNOSŤ

Ak spoločnosti Tim Wendelboe Roasters na niečom záleží, pokiaľ ide o výber kávy , je totransparentnosť. S farmármi, od ktorých nakupujú kávu, nadväzujú úzke vzťahy, aby mohli spoločne posúvať kvalitu kávy. Úzke vzťahy zaručujú, že káva, ktorú nakupujú, sa zbiera a spracováva podľa ich prísnych protokolov. Udržiavanie dobrých vzťahov má potom pozitívny vplyv aj na sociálne a environmentálne aspekty miesta pôvodu kávy.

Okrem toho na svojej webovej stránke každoročne zverejňujú informácie o tom, komu a koľko peňazí platia a prečo. To pomáha šíriť povedomie o tom, prečo si farmári zaslúžia, aby im bolo zaplatené, ako to už niektorí pražiari robia. Nájdete tu aj podrobné informácie o všetkých 6 farmách, od ktorých nakupujú kávu. S niektorými z nich spolupracujú už od roku 2009. Tieto farmy pochádzajú zEtiópie, Hondurasu, Kolumbie, Salvadoru a Kene. Tá kolumbijská je tiež jeho. Snaží sa pestovať kávu bez poľnohospodárskych chemikálií a minerálnych hnojív.

TIM WENDELBOE KÁVA A JEJ PRAŽENIE

Zrnká v spoločnosti Tim Wendelboe sa pražia na tridsaťpäťkilovej americkej pražiarni Loring, ktorej predchádzala nemecká pražička Probat. Kávu pražia každý deň na objednávku. Dodávajú ju priamo zákazníkom, reštauráciám a kaviarňam po celom svete. To, čím je pražiareň známa, je jej svetlý profil praženia, ale ani to nebolo v začiatkoch pražiarne pravidlom a kávy sa pražili tmavšie.

Ich tajomstvo nespočíva len vo výbere zŕn, o ktorý sa stará priamo Tim Wendelboe, ale aj v kvalitnom pražení. Dôležitá je aj kontrola kávy. Cieľom praženia je predstaviť kávy s charakteristickým charakterom svojho pôvodu a odrody.

ESPRESSO BAR

Kávu z pražiarne Tima Wendelboeho môžete ochutnať aj priamo v jeho espresso bare v Osle, ktorý navštevujú miestni obyvatelia aj ľudia z celého sveta. Kaviareň je zároveň malou výstavnou sieňou všetkých Timových trofejí a aktuálnej ponuky kávy z pražiarne. Zákazníci si môžu vyskúšať prípravu vlastnej kávy alebo ochutnať viacero káv naraz. Ponuka kaviarne je skromná a mení sa v závislosti od ročného obdobia.

Pozrite si, ako sa pripravuje prekapávaná káva podľa Tima Wendelboea.