Tri tipy, ako znížiť množstvo odpadu z kávy v domácnosti

Plytvanie kávou

Pijete kávu radšej doma ako v kaviarni? Ak áno, určite nie ste sami.

V posledných rokoch sa zvýšila spotreba kávy pripravenej doma, pretože ľudia prestali navštevovať kaviarne.

Avšak príprava kávy doma často znamená viac experimentovania, čo môže v dôsledku znamenať viac odpadu z kávy.

Koľko kávy sa vyhodí

Plytvanie sa začína už pri vysypaní niekoľkých lyžičiek kávy pri presune z mlynčeka do V60 alebo french pressu alebo pri nesprávnom hrubom mletí.

Možno sa to nezdá veľa, ale ak to dáte dokopy, môže to byť niekoľko desiatok gramov kávy.

Čo s kávou, ktorá nakoniec vychladla alebo nechutí podľa vašich predstáv? Veľa ľudí tiež nevie, ako kávu správne skladovať, a tak ju po čase cítiť a musia ju vyhodiť.

Radšejsi prečítajte tento článok o tom, ako správne skladovať kávu, aby ste to nabudúce nemuseli robiť.

Spracovanie kávy

Je potrebné si uvedomiť, že kávové zrná prechádzajú veľmi zložitým procesom.

Začína sa malým kávovým zrnkom zozbieraným na kávovej plantáži v jednej zo 70 rôznych krajín sveta.

Potom nasleduje spracovanie, preprava, praženie, a hoci sa to na prvý pohľad pri pití kávy nezdá, toto všetko má obrovský vplyv na celú našu planétu. A to by ste nemali ignorovať.

Preto by nám všetkým malo záležať na tom, ako pracujeme s kávou, a mali by sme sa o to zaujímať.

Môžeme začať tým, že sa budeme zaoberať spôsobmi, ako znížiť množstvo jej odpadu. Recyklácia, kompostovanie a opätovné použitie, ak je to možné, sú skvelé spôsoby, ako zabezpečiť minimalizáciu negatívneho vplyvu našich životných rozhodnutí a znížiť našu uhlíkovú stopu.

TIP 1: Kupujte len to, čo potrebujete

Zhodnotenie toho, koľko kávy vypijete, prispeje k tomu, koľko odpadu spotrebujete. Najlepšie je naplánovať si, koľko kávy pravdepodobne spotrebujete v danom období. To je hlavný kľúč k tomu, aby ste sa vyhli plytvaniu.

Čerstvé zrná

Odporúčame kupovať čerstvé zrnká v malých množstvách. . Zabránite tak nákupu príliš veľkého množstva kávy, ktoré by vám nakoniec nemuselo chutiť alebo by ste ho nedokázali v danom čase spotrebovať a káva by sa pokazila.

Pamätajte, že káva je potravina a má obmedzenú trvanlivosť od okamihu, keď sa uvarí.

Hoci neexistuje presný konsenzus o tom, ako dlho má káva trvanlivosť, väčšina pražiarní uvádza na obale vybranej kávy dátumpraženia .

Pražiarne však vo všeobecnosti odporúčajú, aby sa ich káva spotrebovala do určitého čas ového obdobia (často tri mesiace až šesť mesiacov). Záleží však na tom, ako kávu skladujete.
Objednajte si čerstvú kávu až domov Ak vás nebaví neustále objednávať a kupovať kávu, mnohé pražiarne dnes ponúkajú online predplatné.

TIP 2: Správne skladovanie kávy

Ak budete kávu správne skladovať, vydrží vám dlhšie. Je to jednoduchá rovnica.

Uskladnenie pražených zŕn v uzatvárateľnom vrecku s jednosmerným ventilom ich ochráni pred vniknutím kyslíka. Ventil umožňuje káve bezpečne uvoľňovať oxid uhličitý bez toho, aby bola vystavená príliš veľkému množstvu vzduchu.

Keď si kupujete kávu online, často sa dodáva v uzatvárateľných vreckách. Ak ste si však kávu kúpili priamo v miestnej pražiarni, môže byť v jednoduchších papierových alebo plastových obaloch.

V takom prípade sauistite, že kávové zrná doma vovzduchotesnej anajlepšie nepriehľadnej nádobe.

Tým sa káva ochráni pred kyslíkom, vlhkosťou a priamym slnečným svetlom. Takto pripravenú kávu uchovávajte maximálne dva mesiace.

TIP 3: Pripravte si kávu podľa presného receptu

Existuje mnoho rôznych spôsobov domácej prípravy kávy a každý z nich poskytuje jedinečný spôsob, ako si kávu vychutnať.

Bez ohľadu na to, ktorý spôsob uprednostňujete, je dôležité používať presný a opakovateľný recept. Nielenže vám to pomôže dosiahnuť konzistentné výsledky, ale znamená to tiež, že budete menej plytvať kávou.

Dávajte si tiež pozor na hrubosť mletia kávy. Každá príprava si totiž vyžaduje inú hrubosť mletia. Napríklad káva sa melie nahrubo pre french press, ale jemne pre kávovar na espresso.

Ďalšie tipy na prípravu kávy?

  1. Na presné odváženie kávových zŕnpoužiteváhu . Váha vám tiež pomôže presne dodržať recept a výsledná káva bude mať o to lepšiu chuť.
  2. Nezabudnite po príprave kávy všetko poriadne vyčistiť. Zabezpečíte tak, že vaša káva bude nabudúce chutiť tak, ako má, pretože v nej nezostanú zvyšky olejov, ktoré by mohli pokaziť chuť vašej ďalšej kávy.
  3. Myslite aj na vodu, tá bude tvoriť väčšinu vašej šálky kávy. Ak je to možné ,používajtefiltrovanú vodu a ohrievanú na teplotu medzi 90,6 a 96,1 stupňov Fahrenheita. Výsledná chuť kávy bude dokonalá.

Domáce varenie kávy je skvelý spôsob, ako viac preniknúť do sveta kvalitnej kávy. Umožňuje vám vyskúšať rôzne spôsoby prípravy kávy v pohodlí domova a experimentovať s rôznymi metódami.

Ak si však nedáte pozor, môže to viesť k zbytočnému plytvaniu kávou. Ak si naplánujete, ako budete kávu kupovať, skladovať a pripravovať, budete môcť minimalizovať množstvo odpadu z kávy. Vďaka tomu bude vaše pitie kávy nákladovo efektívnejšie - nehovoriac o tom, že je to lepšie pre životné prostredie a planétu.