Vplyv globálneho otepľovania na kávu

Globálne otepľovanie je pojem, ktorý všetci dobre poznáme. Nanešťastie sa týka aj našej milovanej kávovníka. S rastúcimi teplotami sa mení aj naše podnebie a globálne otepľovanie môže v budúcnosti ovplyvniť, kde bude káva rásť a či vôbec prežije.


AKO GLOBÁLNE OTEPĽOVANIE OHROZUJE KÁVU

V súčasnosti už niet pochýb o tom, že svet sa v posledných desaťročiach neustále otepľuje. Koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére je vyššia ako kedykoľvek za posledných 600 000 rokov a stále sa zvyšuje. To isté platí aj pre metán a oxid dusný, ktoré sú tiež skleníkovými plynmi. (Zdroj: Baker & Haggar; leták z konferencie SCAA; Long Beach máj 2007) Pozrime sa teda, ako globálne otepľovanie ohrozuje kávu.

Kávu, jeden z najobľúbenejších nápojov na svete, konzumuje približne tretina svetovej populácie a je jednou z najobchodovanejších poľnohospodárskych komodít na svete. Svetový obchod s kávou je založený na dvoch druhoch, arabike a robuste, ktoré tvoria približne 99 % svetovej produkcie kávy. Káva sa pestuje vpribližne 80 tropických krajinách a pre mnohé z nich je ekonomickým základom. Odhaduje sa tiež, že kávu produkuje približne 25 miliónov poľnohospodárskych rodín na celom svete. Väčšina drobných poľnohospodárov a rodín je zároveň do veľkej miery závislá od tejto plodiny. Zdroj: DaMatta, F. M., Rahn, E., Läderach, P. a i. Prečo by kávovník mohol znášať klimatické zmeny a globálne otepľovanie vo väčšej miere, ako sa doteraz odhadovalo?

Káva sa zvyčajne pestuje v takzvanom "kávovom páse", pomyselnej rovine tiahnucej sa okolo sveta medzi obratníkom Raka a obratníkom Kozorožca, kde je teplota najvhodnejšia na rast kávovníkov.

Teploty v krajinách, kde sa káva pestuje, však neustále stúpajú. Rozsah miest s ideálnou teplotou a nadmorskou výškou na pestovanie najkvalitnejších kávovníkov sa však zužuje. Teploty stúpajú a ideálne podmienky na pestovanie kávy sa môžu začať rozširovať aj mimo takzvaného kávového pásu.

Rozširovanie lokalít na pestovanie kávy sa na prvý pohľad môže zdať ako dobrá vec, ale krajiny, ktoré kedysi mali ideálne podmienky na pestovanie kávy, sa stávajú príliš teplými. To znamená, že krajiny, ktoré sú teraz ideálne na pestovanie kávy, sa čoskoro môžu stať nepoužiteľnými. Medzi tieto ohrozené krajiny patria Kolumbia, Brazília, Etiópia a Keňa.

Vyššie teploty so sebou prinášajú ďalšie negatíva. Patria k nim rôzne choroby, ktorým musí kávovník čeliť. Patrí medzi ne "roya" alebo hrdza listová, ničivá choroba, ktorej sa darí v teplejších krajinách a ktorá môže zničiť celé rastliny.

Mnohé krajiny prijímajú opatrenia na boj proti problémom, ktoré sú spojené s vyššími teplotami, vrátane experimentovania s novými hybridnými kávami.

AKÁ JE BUDÚCNOSŤ KÁVY A JEJ PESTOVANIA?

Finalista šampionátu baristov Sam Lewontin povedal, že ak sa pozrieme na umiestnenie súčasného kávového pásu, krajiny, ktoré sú severnejšie a južnejšie od rovníka, pravdepodobne naozaj začnú pestovať kávu (hoci je ťažké povedať, kde presne).

Krajiny ako Vietnam, India, časti východnej Afriky (napríklad Uganda) alebo dokonca Mexiko v súčasnosti produkujú komoditnú kávu robusta. Robusta je odroda, ktorá je síce odolnejšia voči chorobám a poveternostným podmienkam, ale v porovnaní s kvalitnou kávou arabica je menej chutná. Vďaka globálnemu otepľovaniu však budú mať tieto krajiny čoskoro rovnaké podmienky, aké potrebuje odroda arabica.

Pretieto krajiny je to však len dobre, pretože pražiarne v súčasnosti čoraz viac uprednostňujú takzvanú výberovú kávu, ktorá je tvorená kávou arabica.

Ak sa obávate, že káva sa kvôli zvyšujúcim sa teplotám prestane pestovať, môžeme len dúfať, že sa tak nestane. V niektorých regiónoch sa presúvajú zóny, v ktorých sa káva pestuje, a v iných sa experimentuje s novými hybridmi kávy, ktoré sú dobré a odolné aj voči niektorým chorobám, ktoré so sebou prináša teplé počasie.

Dúfajme teda, že nikdy nenastane kávová apokalypsa, ktorá by nám milovníkom kávy zabránila vychutnať si šálku lahodnej kávy! ????

Zdroje:

Baker & Haggar; informačný materiál z konferencie SCAA; Long Beach máj 2007

DaMatta, F.M., Rahn, E., Läderach, P. et al. Prečo by kávovníky mohli znášať klimatické zmeny a globálne otepľovanie vo väčšej miere, ako sa doteraz odhadovalo. Klimatické zmeny 152, 167-178 (2019)

Odporúčané produkty3