Ako nakresliť srdce v cappuccine

ČO JE LATTE ART SRDCE

Srdiečka a tulipány jedným znajčastejších obrázkov, ktoré vidíte na povrchu cappuccina . Pre baristov sú tieto tvary obľúbené najmä pre ichrýchlu prípravu. Takéto jedno symetrické srdce v šálke kávy nie je pre profesionála nič zložité. Preto sa tento štýl dekorácie často volí pri príprave kávy. Srdce v káve vždy poteší, je jednoducho krásne. Barista sa nebojí, že sa niečo pokazí, ako pri zložitých tvaroch latte art. Ak ste si to nacvičili,vytvorenie srdca je veľmi rýchle.

Každé latte art sa začína výberom praženej kávy, kvalitným kávovarom s parnou tryskou na šľahanie mlieka. A pokračuje skvelým espressom v šálke a správne našľahaným mliekom v kanvici. Ak máte v kanvici krásne lesklé mlieko so správnou teplotou a hustotou, môžeme začať nalievať.

AKO VYTVORIŤ OBRÁZOK NA KÁVE

Keď chcete do kávy nakresliť srdce, postupujte veľmi podobne ako pri kreslení tvaru jablka. Pri tomto najzákladnejšom latte artovom tvare pracujete smliekom a čajníkom v dvoch fázach. Pri kreslení srdca musíte najprv naliať mlieko z výšky. Čajník sa klasicky nakláňa asi 5 cm nad šálku.

Mlieko padá do kávy v šálke a usadzuje sa pod kávovou usadeninou. Šálka je naklonená tak, aby bolo espresso čo najhlbšie v mieste, kde sa mlieko dostáva do kávy. Takto napenené mlieko nalievajte , kýmhladina mliečnej kávy v šálke nedosiahneviac ako polovicu jej objemu.

AKO VYTVORIŤ OBRAZ CAPPUCCINA S VYŠŠÍM KONTRASTOM?

Možno si všimnete, ženiektorí baristi pri tomto kroku krútia alebo inak pohybujú kanvicou vo vodorovnej polohe - nalievajú hladinu pre latte art. Ide o pokus ozjednotenie úrovne. Ak je úroveň na celej ploche kávy rovnaká, výsledný obrázok je krajší a kontrastnejší. Rovnaký efekt dosiahnete, ak šálku s mliečnou kávou po skončení prvej fázy zalievania jemne roztočíte.

Tým sa hladina kávy premieša a zjednotí. Musíte však dbať na to, aby ste počas tohto procesu prerušovaného nalievania mlieka do šálky neodkladali kanvicu. Udržujte ho vždy vmiernom sklone pripravený na vylievanie . Je to preto, že keď položíte kanvicu, hustejšie a redšie mlieko vo vnútri vášho latte sa začnú oddeľovať a vy budete mať problém čokoľvek natiahnuť.

AKO VYTVORIŤ SRDCE NA KÁVE

Teraz máte v šálke práve toľko kávy, koľko potrebujete. Začnite nalievať obrázok na povrch kávy. Pokračujte rovnakým postupom ako pri maľovaní jablka. Čajovú kanvicu teda priveďte až k šálke .Nakloňte ho viac . To preto, aby sme mali z čoho čerpať.

Tak ako maliar nanáša vrstvu farby na plátno, musíte aj vy naliať vrstvu mliečnej peny na povrch kávy. Pohár sa naplní a my ho pomaly vyrovnávame, aby nepretiekol. Keď je plná, nastane okamih, keď sa obraz, ktorý stále pripomína skôr jablko, zmení na srdce.

AKO PREMENIŤ JABLKO NA SRDCE

Na rozdiel odcappuccina s jablkom, pri ktorom jednoducho zastavíme kreslenie narovnaním konvičky, teraz urobíme čarovný a pritom taký jednoduchý pohyb, ktorý zmení jablko na srdce. Obrázok srdca je v skutočnosti preškrtnuté jablko. Urobíme magický kríž s mliekom.

Je to vlastnekombinácia dvoch častí spojených do jednej. Čajová kanvica, do ktorej stále nalievame mlieko do kávy:

 1. zdvihnite nahor.
 2. Posun doľava (platí pre pravákov)

  Ako sme si povedali o niekoľko odsekov vyššie, platí pravidlo, že keď chceme maľovať, musíme maľovať na povrch, to znamená, že sa musímečo najviac priblížiť k povrchu s mliekom - konvičke. V prípade, že chceme použiť mliečny prúd, nie na maľovanie, t. j. na vytvorenie bielej stopy v kávovo hnedom povrchu.

  Ale upraviť už vytvorený tvar preškrtnutím (prerezaním obrázka), musíme nechať mlieko prúdiť z výšky tak, aby nemaľovalo na povrch, ale dostalo sa podň. Áno, rovnako ako keď sme v prvej fáze naplnili šálku mliekom, keď sme potrebovali dosiahnuť správnu výšku hladiny kávy vhodnú pre latte art.

  JEDNODUCHÝ POHYB NA VYTVAROVANIE SRDCA NA KÁVE

  Pohyb na vytvorenie pôvodného tvaru "jablka" do srdca si môžete nacvičiť vopred, napríklad len s vodou v kanvici a prázdnou šálkou. Je to pamätný úchop. Po vytvorení niekoľkých srdiečok ho úplne zautomatizujete.

  Pri cvičení sa sústreďte navýšku a smer pohybu rúk. Čajovú kanvicu zdvihnete a zároveň ňou pohybujete. Tieto dva pohyby tvoria pomyselnú krivku, ktorá vedie od vytvoreného obrazu nahor a zároveň doľava.

  Keď sa s kanvicou zoznámite, minimalizujete aj neporiadok, ktorý je pri učení sa latte art bežný. Teda rozliate mlieko. Väčšine začínajúcich baristov sa pri prvých pokusoch nepodarí zastaviť nalievanie na okraji šálky. Takže záverečný pohyb krížom cez srdce pre nich končí za pohárom a mlieko je na stole.

  Nadruhej strane tí, ktorí sa viac sústredia na čistý stôl ako na umenie latte, sa zľaknú, že sa blíži koniec šálky, a prestanú nalievať oveľa skôr. Ich srdcia nemajú ostrý, pekný okraj. Je guľatejší. Ako podlhovasté jablko. Ak si vyberietesprávny okamih a prestanete nalievať mlieko do šálky, môžete hrdo povedať, že ste sa naučili kresliť do kávy srdce .

  LATTE ART TULIPÁN

  Rovnako ako pri jablku sa snažte, aby bol tvar srdca pekne symetrický a v strede šálky. Preto majte na pamäti, že keď priblížite kanvičku k povrchu kávy, aby ste začali kresliť srdce ,zobáčik kanvičky musí smerovať nie do stredu povrchu, ale len kúsok pred stred.

  Toto pravidlo však neplatí pri vytváraní tulipánu. Základný tulipán sú vlastne dve srdiečka za sebou, pričom predchádzajúce nie je doplnené preškrtnutím. Jeho tvar sa zmení až po preškrtnutí druhého - posledného - srdiečka v pohári.

  Akozískavate skúsenosti, zručnosť a š ikovnosť vlatte art, tak sa zväčšujú aj okvetné lístky tulipánov. Nakoniec ich môžete mať v pohári až osemnásť. Na to však musíte dostatočne trénovať. Každý okvetný lístok je nezlomené srdce.

  Po každom okvetnom lístku vytvoríte ďalší a ďalší okvetný lístok a až ten posledný , ktorý sa zmestí dopohára, je preškrtnutý týmto magickým pohybom. Tento pohyb, a teda aj prúd mlieka, ktorý padá z čajníka, sa dokončí po nakreslení prvého listu. Takto vznikajú tulipány v káve.

  VIAC OKVETNÝCH LÍSTKOV, VIAC TULIPÁNOV, VIAC LATTE ARTIST

  Počet okvetných lístkov tulipánu určuje umiestnenie prvého okvetného lístka. Pri základnom tulipáne začnite formovať prvý okvetný lístok tesne za stredom povrchu kávy. Čím viac okvetných lístkov chcete do svojho cappuccina dostať, tým viac sa ich musíte naučiťupravovať na povrchu.

  Miernym posunutím konvičky smerom k stredu okvetného lístka trochu sploštíte vytvorený okvetný lístok. Tým sa mliečne biela okrúhla škvrna jednoducho ohne do tvaru, ktorý vzdialene pripomína mesiac... no, presnejšie by to možno bol zakrivený croissant.

  Takto pracujete s každým ďalším okvetným lístkom. Ohýba sa a zasúva sa k predchádzajúcemu. Kým sa vám do kapučína nezmestí napríklad 18. Keď zvládnete tento 18-kvetinový tulipán, môžete sa bez hanby nazývať majstrom latte umenia.

  Teraz už viete, ako pripraviť cappuccino so srdcom a ako zasadiť tulipány do kávy. Vďalšom článku vám poradí,ako vytvoriť rozety v káve. Okvetné lístky, perie alebo skôr papradie. Jednoducho obrázok, ktorý je symbolom Caffe Latte. Máte sa na čo tešiť, pretože to, čo ste sa dnes naučili o kreslení tulipánov, vám pri zvládnutí tvaru rozety až tak nepomôže. Prečo? Môžete si o tom prečítať vo vyššie uvedenom článku: Ako vytvoriť rozety v latte.