Ako si vybrať tamper na kávu

Plastový tamper vs. kovový tamper

Výrobcovia pákových kávovarov sa snažia vyvíjať výkonné kávovary. Hľadajú nové technologické riešenia na vytvorenie skvelého kávovaru na espresso. A potom k nemu pribalia malý plastový tamper za "pár centov". Prečo to robia? Alebo je to tak, že na káva penenie vôbec nezáleží a takáto malá plastová hračka by mala stačiť?

Verte mi, že takýto "balík" tampera naozaj nie je vhodnou súčasťou baristického vybavenia. Väčšinou je v balení len preto, aby ste ho tam mali. Respektíve, aby ste si mohli vyskúšať prácu s novým kávovarom hneď po jeho vybalení a inštalácii .

Plastový tamper je dočasným riešením. Ak chcete dosiahnuť skvelé výsledky pri príprave kávy, zaobstarajte si kvalitný tamper s oceľovou základňou.

Potom podľa vlastného uváženia musíte zájsť do baristického obchodu - preto stačí kliknúť na náš e-shop - a si vybrať vlastný kvalitný tamper. Vieme, že preferencie každého z nás sú jedinečné, a to aj pokiaľ ide o výber tampera na kávu. Preto máme pomerne široký sortiment týchto nástrojov na prípravu espressa. Stačí sa len pozrieť.

Tamper na kávu s kovovou základňou

Ujasnime si základné veci, t. j. že kávu musíme plniť niečím lepším ako kusom plastu. Základňa tampera by mala byť z kvalitne spracovanej ocele. Tá bude mať dobrú hmotnosť, odolnosť, rovnosť a vo všeobecnosti je ideálnym materiálom na tento účel použitia. Táto kovová základňa je pripevnená k rukoväti, ktorá môže vyzerať akokoľvek.

Zvyčajne sa rukoväť vyrába z kusu dobre sústruženého dreva, aby sa pohodlne držala v ruke. Môže sa vám zdať jednoduchšie držať podberák za rukoväť vyrobenú z plastu alebo kovu. Alebo môžete uprednostniť plochú podbíjačku, nazývanú plochá podbíjačka. Niektorí ľudia nechávajú plnenie kávy na plne automatický tamper. Takým je aj PuqPress.

Ako si vybrať správnu veľkosť tampera

Kvalitná základňa tampera je jedna vec, pohodlná rukoväť druhá. Tretím bodom výberu je optimálna veľkosť, teda priemer tampera na kávu. Tento údaj vychádza z veľkosti portafilterových šálok, ktoré chcete používať na prípravu espressa.

Pri zbežnom pohľade sa vám môžu zdať všetky šálky rovnaké. Tiesa však môžu líšiť v priemere o pol centimetra alebo viac. Pri espresse, kde záleží na každom mililitri, sekunde, desatine gramu atď., je rozhodujúcich aj niekoľko chýbajúcich milimetrov v šírke podšálky.

58 mm alebo 54 mm tamper? Ako to zistiť?

Najbežnejšou veľkosťou tampera sú tampery s priemerom 58 mm. Ide o štandardizovanú veľkosť koša pre klasické portafiltre profesionálnych kávovarov. V domácom prostredí nie je zriedkavé nájsť kávovary s portafiltrami s priemerom 53 mm, 54 mm alebo dokonca kompaktné domáce kávovary Lelit a ich portafiltre s priemerom 57 mm.

V prípade použitia presných sitiek IMS alebo VST urobíte v takomto koši ďalší krok k lepšej extrakcii kávy, ale zároveň môžete potrebovať 58,4 mm tamper na kávu.

Najlepšie je zmerať si košík na portafilter. Nezabudnite, že vnútorný priemer koša meriate v milimetroch. Nakoniec od celkového odčítajte 0,75 mm, aby ste získali optimálne rozmery podbíjacieho zariadenia.

Orientačná tabuľka podľa veľkosti portafiltra kávovaru

KÁVOVAR PORTAFILTER
De Longhi 49, 51 mm
Krups 49, 53 mm
Breville/Sage 51, 53, 58 mm
Saeco 53 mm
Dalla Corte 54, 58 mm
Ascaso 57, 58 mm
La Marzocco 57, 58 mm
Lelit 57, 58 mm
Astoria 58 mm
Bezzera 58 mm
Cimbali 58 mm
ECM 58 mm
ECM 58 mm
Elektra 58 mm
Faema 58 mm
Faema 58 mm
Gaggia 58 mm
Gaggia 58 mm
Nuova Simonelli 58 mm
Rancilio 58 mm
Rocket Espresso 58 mm
Stone Espresso 58 mm
Victoria Arduino 58 mm

Odporúčané produkty6