Prečo používať distribútora kávy?

Prečo distribuovať kávu?

Samotný tamper zvyčajne nestačí na prípravu espressa najvyššej kvality. Počas utláčania totiž môžete kávu krivo stlačiť, čo vedie k nerovnomernej extrakcii. Časť espressa bude nedostatočne extrahovaná a časť nadmerne extrahovaná. Použitím distribúcie však môžete vyrovnať kávu v páke a uľahčiť a spresniť tampónovanie.

Metódy distribúcie kávy

Existuje niekoľko spôsobov distribúcie kávy. Najprv predstavím niekoľko amatérskych techník a potom si povieme, ako môžete distribuovať kávu ako profesionál.

Metóda NSWE (metóda sever-juh-východ-západ)

Jedna z najzákladnejších metód sa nazýva sever-juh-východ-západ alebo sever-juh-východ-západ. A spočíva v tom, že kávu narovnáte spodnou stranou ukazováka najprv smerom k sebe, potom k sebe, potom doprava a potom doľava.

Metóda Stockfleth

Táto metóda je založená narotácii. Položte palec a okraj páky a ukazovák rovno oproti sebe. Otáčajte rukou a portafiltrom v opačných smeroch. Postup opakujte, až kým káva nie je na stranu.

Ťuknutie na

Ďalšou možnosťou je poklepanie zo spodnej časti páky alebo zo strany. Pri tejto metóde je však väčšia pravdepodobnosť, že sa káva vyleje z páky (hovorím z vlastnej skúsenosti).

Zarovnanie karty

Na zarovnanie páky a zbavenie sa kávovej usadeniny môžete použiť aj hraciu alebo kreditnú kartu, prípadne aj pravítko. To však nie je najhygienickejšia ani najpraktickejšia možnosť, nemyslíte?

Metóda Weissovej distribúcie

Autorom tejto metódy je pán Weiss. Metóda spočíva v miešaní kávy tenkým predmetom, napríklad sponkou na papier alebo špendlíkom. Podľa zástancov tejto metódy je práve premiešanie kávy v celej šálke kľúčom k správnej extrakcii.

Precedenie kávy zo šálky

Posledná amatérska metóda zahŕňa mletie kávy v šálke, následné prelievanie mletej kávy cez šálku, aby sa zabránilo jej zhlukovaniu, a potom jej prenesenie do páky.

Usadzovanie kávy pomocou rozdeľovača

Ak chcete kávu usporiadať ako skutočný profesionál, mám pre vás niečo. Distribútor kávy, ktorý vám pomôže usadiť kávu najrýchlejšie a najlepšie. Ide o nástroj, ktorý je určený na rovnanie.

Ktorý distribútor si vybrať?

Distribútory sa vyrábajú v niekoľkých veľkostiach, rovnako ako krotitelia. Najprv sa teda musíte pozrieť na priemer distribútora. Ten by mal byť rovnaký ako priemer vášho tampera.

Rozdeľovač funguje na základe lopatiek v spodnej časti rozdeľovača. Tie otáčaním rozdeľovača rozptyľujú pomletú kávu v portafiltri. Potom už zostáva len utláčať kávu.

České distribútory Heavy Tamper

Nielen tampery, ale aj distribútory vyrába česká značka Heavy Tamper. Majú 2 čepele. Na prvý pohľad zaujmú hlavne svojím dreveným dizajnom.

Distribúcia kávy s tampónmi Motta

Motta vyrába distribútory v niekoľkých priemeroch. Vybrať si môžete aj z niekoľkých dizajnov. Čo sa týka lopatiek, u značky Motta ich nájdete dve alebo dokonca tri.

Rozdeľovače Lelit priamo ku kávovaru

Od spoločnosti Lelit pravdepodobne poznáte najmä domáce kávovary. Do ich portfólia však patrí aj príslušenstvo ku káve vrátane rozdeľovačov. Tie sú vyrobené na mieru práve pre portafiltre týchto kávovarov.

Distribútory Barista Space

Rozdeľovače Barista Space sú vyrobené z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Ich horná časť je vypuklá, a tak krásne padnú do ruky a skvele sa s nimi manipuluje.

Distribútor kávy a tamper v jednom

V prípade, že máte vo svojom kávovom kútiku kávovar Rocket Espresso, mám pre vás malú vychytávku. Spoločnosť Rocket Espresso vyrobila tamper a distribútor v jednom .

Na jednej strane má hladkú rovnú plochu na tampónovanie, na druhej strane má plochu s tromi čepeľami na správnu distribúciu. Pomocou skrutkovacieho stredu môžete nastaviť hrúbku oboch strán.

Hrudkovanie kávy počas mletia

Keďže sa tento článok venuje distribúcii kávy, rád by som spomenul hrudkovanie kávy počas mletia. To má pomerne veľký vplyv na distribúciu. Ak hrudky nerozbijete, môžu spôsobiť komplikácie počas extrakcie.

Čo má najväčší vplyv na hrudkovanie kávy? Najtypickejšími dôvodmi sú vlhkosť, teplo alebo veľmi jemné mletie. V prípade tepla to môže byť spôsobené prehriatím kameňov. Skontrolujte, či je s nimi všetko v poriadku.

Na rozbitie hrudiek je najlepšie použiť špendlík, alebo presnejšie praktizovať Weissovu metódu. Užitočná môže byť aj dezertná vidlička s tenkými hrotmi. Potom môžete použiť aj rozdeľovač.

Na hrudky je však najlepším riešením kvalitný mlynček. Napríklad domáce mlynčeky naespresso Eureka z radu Atom majú systém ACE, ktorý zabraňuje vzniku hrudiek a elektrostatickým efektom.

V prípade profesionálnych mlynčekov môžete siahnuť po mlynčekoch z edície Mythos. K nim si môžete dokúpiť špeciálny komponent s názvom crusher, ktorý je umiestnený vo výstupe a slúži na rozbíjanie hrudiek.

Odporúčané produkty12