Ako ušetriť peniaze za espresso? Flair NEO Flex vs. kaviarne

Ceny stále rastú na všetkých frontoch a túžba po kvalitnom espresse je stále rovnako vysoká, možno ešte vyššia. Preto sa v dnešnom článku zameriame na to, ako ušetriť peniaze za espresso s cenovo dostupným kávovarom Flair NEO Flex.


Najprv si poďme povedať niečo o espresse

Cesta espressa sa začala na začiatku 20. storočia s vývojom kávovarov a zrodom kultúry espressa v Taliansku. Kaviarne sa stali rušnými spoločenskými centrami, kde sa ľudia schádzali, aby si vychutnali šálku espressa, ktoré ponúkalo silný a okamžitý príval kofeínu.

Časom sa z tradičného talianskeho nápoja stal celosvetový fenomén, pretože ľudia postupne začali objavovaťalchýmiu, ktorá sa skrýva za jeho prípravou, a začali sa oň vo všeobecnosti viac zaujímať.

Vsúčasnosti sa čoraz viac ľudí učí pripravovať kvalitné espresso doma. V minulosti však možnosti domácej prípravy espressa zvyčajne spadali dodvoch kategórií: drahé a veľké kávovary, ktoré síce pripravovali kvalitné espresso, ale väčšina ľudí na ne musela šetriť roky. Alebo potom menšie a lacnejšie kávovary, ktoré zase nedokážu zopakovať tlak potrebný na prípravu pravého espressa.

Koľko stojí káva v kaviarni a koľko s kávovarom Flair NEO Flex?

Na to,koľko zaplatíte za kávu vrôznych regiónoch Českej republiky, ale aj v európskych krajinách, sme sa pozreli už v minulom roku v našom článku o espresso indexe. Po zistení, že káva v českých kaviarňach stojí v priemere1,83 €. Ak ve zmeme do úvahyrastúcu infláciu a vysoké ceny, môžeme očakávať, že priemerná cena za espresso mohla vzrásť približne o 0,12 €, teda na 1 ,95 € za šálku.

Terazsa pozrime nastránku , koľko zaplatíte za jednu šálku espressa pripraveného pomocou kávovaru Flair NEO Flex, ktorý dokáže doma vykúzliť espresso kaviarenskej kvality. V základnej výbave sdvoma portafiltrami a plastovým tamperom stojí kávovar 116 eur. Ak si zaobstaráte náš bestseller na espresso , ktorým je základná zmes Barista Espresso Blend,500 g kávy vás bude stáť 15,10 €. Portafilter prístroja Flair pojme 15 g kávy, takže jedno espresso vás bude stáť 0,45 €.

Netreba zabudnúť ani na kvalitný mlynček, ktorým by mohol byťručný mlynček Timemore Slim , ktorý pojme 20 g kávy, takže je to tá správna veľkosť na prípravu espressa v kávovare Flair. Celkovo váspočiatočná investícia vyjde na približne 236 eur .

Návratnosť investície do kávovaruFlair Neo

Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že espresso pijete každý deň, denná návšteva kaviarne by vás stála v priemere 13,5 € týždenne, čo je54 € mesačne. Takže vaša investícia do domáceho kávovaru Flair NEO Flex by sa vám vrátila za 4 mesiace, možno aj skôr, pretože povedzme si na rovinu, že väčšinou neskončíte len pri jednom espresse v kaviarni. ????


Uvažujete o kúpe, ale neviete, ktorý Flair je ten pravý? Vďaka článku o porovnaní kávovarov Flair to zist íte.


Výhody používania kávovaru Flair NEO Flex

Pozrime sa naniekoľko kľúčových výhod, ktoré vám môžu uľahčiťrozhodovanie o kúpe.

Nielen silná káva, ale aj kvalitné espresso

Vďaka technológiám, ktorými kávovary Flair disponujú, môžete vytvoriť naozaj kvalitné espresso porovnateľné s klasickým pákovým kávovarom za niekoľko stotisíc. Kávovar totiž funguje na základe manuálneho stlačenia páky a vyvíjaniakonštantného tlaku 9 barov, aby sa espresso správne a kvalitneextrahovalo.

Môžete si ho vziať kamkoľvek so sebou

A to naozajkdekoľvek, pretože kávovary Flair sú rozložiteľné a navyše veľmi prenosné a ľahké. Takže vďaka prenosnému puzdru si homôžete vziať nadovolenku alebo aj lenna výlet do prírody apripraviť si kávu uprostred lesa.

Príprava dokonalej kávy na cestách - vďaka ručnému kávovaru Flair.

Ideálne pre začiatočníkov

Kávovar Flair NEO Flex jenajvhodnejšíkávovar z radu Flair preľudí, ktorí s espressom začínajú. Je to najmä kvôli cenovej dostupnosti, pretože investovať do veľmi drahého espresso kávovaru je spočiatku riskantné.

Príprava skutočne dobrého espressa si vyžaduje prax. Pri tomto kávovare to však nie je úplne potrebné, pretože v balení sú 2portafiltre, pričom jeden s názvom Flow-Control, sa sám postará ovytvorenie potrebného tlaku na vytvorenie dokonalého espressa.

Druhý portafilter s názvom Bottomless 2-in-1 je preskúsenejších domácich baristov, pretože s ním je potrebné celý proces veľmi dôkladnekontrolovať. Ak totiž nameliete kávu príliš najemno, páka nepôjde dole, ak ju nameliete príliš nahrubo, páka pôjde dole bez odporu aespresso sa nebude extrahovať .


Ak uvažujete o kúpe kávovaru Flair, určite si prečítajte tento článok o príprave espressa v kávovaroch Flair .


Nevýhody používania kávovaru Flair NEO Flex

Nevýhodou, ktorú pozorujem pri používaní kávovaru Flair , jeabsencia manometra, ktorý nie je súčasťou základného balenia, takženemôžete kontrolovať tlak vyvíjaný na páku, čo by práve pre začiatočníkov bolo fajn, aby mali väčšiu kontrolu nad procesom.

Tento malý nedostatok však môžete vyriešiť zakúpením manometra ako súčasti zariadenia a dosiahnuť tak väčšiu kontrolu nad pripravovaným espressom .

Ďalšiu nevýhodu vidím vplastovej konštrukcii, ktorá je v porovnaní napríklad s Flair Classic, ktoráje kovová, dosť nestabilná a po častom používaní začne trochu vŕzgať. To však celkom dobre vyvažuje jej cena a úložný priestor, ktorý Flair NEO Flex má .

Príslušenstvo ku kávovarom Flair. Zdroj: SITA, APVALENT, s. r. o.

Kvalita kávy z kávovaru

Kvalita kávy z kávovaru závisí od mnohých faktorov, ktoré sa dajú viac či menej ovplyvniť.

Hlavným faktorom je určite kvalita a predovšetkým čerstvý výber kávových zŕn od popredných dodávateľov.

Potom je to kvalitný kávovar s mlynčekom, ktorý dokáže kávu posunúť o úroveň vyššie. Treba im však venovať dostatočnú starostlivosť a kvalitné čistenie, pretože nie je nič horšie, ako si dať espresso zo zle vyčistenej páky alebo mlieť kávu z mlynčeka, ktorý nebol mesiac umytý.

Nemenej dôležitým faktorom je však aj práca baristov. To, koľko skúseností majú s prípravou, a hlavne to, ako vedia zapôsobiť na ľudí a aký celkový dojem kaviareň vďaka baristom získa.


Zhrnutie

Na záver možno povedať, že hoci sa len málo vecí vyrovná zážitku z kaviarne, kávovary Flair sú výnimkou, pri ktorej si prípravu espressa doma začnete užívať natoľko, že môžete vynechať každodenné chodenie do kaviarne a začať si vychutnávať prípravu espressa doma. Navyše, počiatočná investícia vám nezlomí peňaženku a investícia sa vám vráti za niekoľko mesiacov bez toho, aby ste museli navštevovať kaviareň.

Odporúčané produkty3