Espresso index alebo koľko stojí espresso v Českej republike a v Európe?

Čo je to espresso index?

Myšlienka espresso indexu vznikla na základe takzvaného Big Mac indexu, ktorý jednoducho hovorí, že rovnaké veci by mali stáť rovnako. V skutočnosti je Big Mac skvelým ukazovateľom parity kúpnej sily. Každý Big Mac, či už si ho dáte v Českej republike, Nemecku, Švédsku alebo Japonsku, by mal mať rovnaký obsah.

To znamená, že by mal stáť aj rovnaké množstvo peňazí v danej mene. To však nie je realita. A tak môžeme vidieť, o koľko je jedna mena podhodnotená alebo nadhodnotená v porovnaní s inou.

Pripravil som takéto porovnanie s espressom. Možno budete chcieť namietať, že také espresso neexistuje, ale ja som vo svojom výbere jasne stanovil pravidlá.

Pre Českú republiku:

  • Zkaždého regiónu 4 kaviarne - 3 s výberom, 1 iná
  • kaviarne z väčších a menších miest

Pre Európu: 1:

  • Pre hlavné mestá: len hlavné mestá
  • 3 kaviarne s výberom kávy z každej krajiny

Cena kávy samozrejme závisí aj od krajiny pôvodu, odrody alebo spôsobu spracovania. Vďaka týmto pravidlám by však mali byť výpočty čo najobjektívnejšie.

Cena espressa v českých kaviarňach

Ako sa teda líši cena espressa v jednotlivých krajinách? Podľa môjho prieskumu je najlacnejšie espresso na Vysočine, v Stredočeskom kraji alebo v Pardubiciach, ale treba poznamenať, že rozdiely v priemere sú v rádoch korún.

Nemôžem však úplne vyvrátiť fakt, že v Prahe zaplatíte za espresso v porovnaní s českým priemerom o niečo viac. Cena 50 Kč za espresso je tu celkom štandardná.

V tabuľke mi chýba ešte jedno číslo, a to je celková priemerná cena. Podľa mojich výpočtov by mala byť 45 Kč.

Ďalšia vec, na ktorú nesmieme zabúdať, je, že cena nemusí nevyhnutne vypovedať o kvalite espressa. To je dokonale vidieť, ak sa pozriete na ceny espressa z kaviarní, ktoré nie sú výberové. Cena týchto espress je mnohokrát dokonca vyššia ako cena kvalitného espressa z výberovej kaviarne.

Priemerná cena espressa vo veľkých európskych mestách

Rozdiely v jednotlivých regiónoch krajiny nie sú až také výrazné, preto som sa pozrel za hranice, konkrétne do 24 veľkých európskych miest. Pri výbere mi pomohla mapa európskych kaviarní od spoločnosti European Coffee Trip.

Chlapci z European Coffee Trip patria medzi svetových influencerov kávy. Nájdete u nich nielen rady týkajúce sa kávy a tipy na kaviarne.

Špeciálne som si pozrel jedálne lístky týchto 72 kaviarní. Ceny espressa v českých korunách boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu 24,57 Kč za 1 €.

Kde si teda môžete za espresso priplatiť a kde nebudete musieť siahnuť hlboko do vrecka? Najdrahšie espresso je v Berne a Kodani.

Zatiaľ čo v Taliansku zaplatíte prakticky tretinu. Cena espressa v Taliansku sa zvyčajne pohybuje okolo 1 €. Taliani espresso jednoducho milujú a nájdete ho na každom rohu, preto je cena taká nízka. Ak však dávate prednosť espressu z ponuky káv, budete musieť byť vyberavejší.

Dôležité je tiež poznamenať, že cena espressa sa líši v závislosti od toho, či ho pijete v bare alebo si ho necháte doniesť na stôl. Rozdiel v cene môže byť viac ako 1 euro.

Čo mňa samotného dosť prekvapilo, bola nízka cena espressa v Lisabone. V priemere tu za espresso zaplatíte len 35 €.

Cena 53 korún za espresso v pražských kaviarňach sa pohybuje okolo stredu. Priemerná cena espressa v týchto európskych mestách je 58 Kč.

Espresso ako z kaviarne v pohodlí domova

Ak chcete ušetriť čas a peniaze, príprava kávy doma je skvelým riešením. A nemusíte sa pritom vzdať kvality a dobrej chuti. Ani ja by som to nechcel.

Espresso si môžete doma pripraviť za 8 až 10 Kč. Okrem ceny kávy cena závisí aj od použitého množstva. Dali by ste si radšej espresso alebo doppio?

Samozrejme, bez kávovaru to nejde. Ak si však uvedomíte, že budete päť dní v týždni chodiť do kaviarne na espresso za 45 Kč (a všetci vieme, že často to nakoniec nie je len espresso), investícia sa vám vráti za niekoľko rokov.