Americano. Existuje správny pomer vody a kávy?

Americano

Jednoducho povedané: Americano je espresso doplnené horúcou vodou na zväčšenie objemu, ktorý je zvyčajne v pomere 1:5.

Ak si u vás zákazníci objednajú "veľké espresso", príprava americana je jedinou možnosťou.

Káva z Ameriky? Odkiaľ pochádza názov Americano?

Americano je veľmi populárny druh kávového nápoja, ale väčšina ľudí nevie nič o tom, odkiaľ pochádza. Existuje dobrý dôvod, prečo má tento populárny nápoj espresso"americký názov". Aby sme ho pochopili, musíme sa vrátiť približne 80 rokov dozadu.

Najdôveryhodnejšípríbeh o pôvode a pomenovaní Americana pochádza z obdobia druhejsvetovej vojny.

Káva bola pre vojakov taká dôležitá a potrebná, že priemerný vojak spotreboval viac ako 32 kilogramov kávy ročne. To znamenalo veľa mletia, balenia a prepravy ton kávy na európske bojisko. Často jej však stále nebolo dosť.

Americkí vojaci umiestnení v Taliansku hľadali svoju dennú dávku kofeínu. Tradičné miestne espresso bolo príliš intenzívne a vadilo im natoľko, že našli spôsob, ako ho urobiť menej horkým a chutnejším. Začali riediť espresso horúcouvodou.

A vďaka tomu dali miestni obyvatelia tomuto nápoju slávny názov"Americano".

Hovorí sa, že Taliani nie sú príliš nadšení z pitia kávy iným spôsobom ako espresso. Preto zriedené espresso nazývajú "špinavou vodou".

Rozdiely v receptoch na Americano

Espresso a horúca voda znie ako jednoduchý recept. V skutočnosti však o správnej príprave kávy Americano rozhodujekvalita oboch ingrediencií a spôsob ich kombinácie. Zrazu sa ocitáme v situácii, keď nevieme, ktorá príprava je tá správna.

Ak chcete pripraviť skvelé Americano, musíte začať skvelým espressom. Ak dokážeme pripraviť skvelé espresso, sme na polceste.

Najprv espresso, potom voda.

Niektorí kávičkári sa domnievajú, že najprv by malo prísť espresso a až potom horúca voda, ktorá by sa mala zaliať, alebo si ju môže hosť doliať podľa chuti. Podľa nich tento spôsob najlepšie zachováva telo a penu espressa.

Dlhé čierne

Iní trvajú na tom, že správny spôsob prípravy kávy Americano je najprv voda a potom espresso. Tvrdia, že tento spôsob vytvára viac peny a zabraňuje popáleniu espressa, ak je voda príliš horúca.

Aká je správna príprava?

Nie je jasné, ktorá z týchto dvoch príprav jesprávna . Do tohto sporu sa nebudem púšťať: Americano je jednoducho skvelé na oba spôsoby.

Jediná otázka, ktorá má jasnú odpoveď, je - koľko espressa a koľko vody by sme mali použiť na prípravu Americana.

Tradične sa Americano pripravuje z 1-2 espress (30 ml) a dopĺňa sa približne 180 ml vody. Samozrejme, neexistuje žiadny zákon, ktorý by zakazoval pridať extra dávku espressa (alebo dve). Ak sa teda cítite na silnejšiu dávku kofeínu, smelo do toho.

Chcete ešte viac kofeínu? Doplňte svoje Americano o šálku prelievanej kávy. Nazýva sa Red Eye.

České kaviarne a Americano

Pre českých kávičkárov je bežnejšie objednať si Lungo. Obe tieto kávy sú rozšírené espresso, s tým rozdielom, že Lungo je správne pripravené s pomerom 1:2.

V mnohých českých kaviarňach však pripravujú Lungo podľareceptu na Americano, t. j. s väčším množstvom vody. Takže väčšina zákazníkov pije Americano bez toho, aby o tom vedeli.

Veľmi častou situáciou v kaviarňach však je, keď príde zákazník a chce"silnejšiu kávu"s očakávaním, že dostane klasického českého turka. Ale čo ak dostane Americano? Veď je to tiež väčšia silná káva, nie?

Americano vs. Turek

Turek je česká verzia kávy, ktorá sa pripravuje tak, že sa vo vriacej vodezalejú a sparia mleté kávové zrná. Zaujímavosťou je, že má s kávou pripravovanou v Tureckuspoločný len názov.

V klasických českých kaviarňach je to veľmi častý nápoj, ktorý si radi objednávajú najmä starší zákazníci.

Ale čo tak vymeniť Turka za Američana? Prečítajte si dôvody , prečo by sme nemali piť turka.

Americano má oproti tureckej káve niekoľko výhod:

  • Americano pripravené v pomere 1:4 z dvojitého espressa je silné.
  • Získate tak viac kávy.
  • Vďaka rozšírenej vode má Americano dobrú chuť.
  • Pripravuje ho barista z kvalitnej kávy na profesionálnom kávovare.
  • Na rozdiel od turkanie je Americano zdraviu škodlivé.