Caffè crema

Čo je caffè crema

Nazačiatok ,caffè crema v 40. a 50. rokoch 20. storočia znamenala niečo iné ako to, čo nazývame caffè crema dnes.

Kedysi sa ním označovaloobyčajné espresso s penou na povrchu. V skutočnosti v tom čase espresso, ako ho poznáme dnes, nebolo takým štandardom.

O niekoľko desaťročí neskôr sa pod pojmomcaffè crema začal chápať nápoj , ktorý bol vlastne predĺženým espressom. Ale veľmi predĺžené espresso. Caffè cremaobjem 120 až 240 ml. V skutočnosti môže byť dvakrát až štyrikrát väčšie ako klasické lungo.

História caffè crema

Caffè crema sa zrodila na hraniciach medziTalianskom a Švajčiarskom a Talianskom a Rakúskom niekedy v 80. rokoch 20. storočia. Niektorí Švajčiari ju právom označ ujú akošvajčiarsku kávu.

Dôvodom vzniku caffè crema bolo to, čo mnohí naši krajania veľmi dobre poznajú. Že je to len malé espresso .

Takžeespresso sa snažili prispôsobiť veľkosti menšej šálky a zrodila sacaffè crema.

Grand Cafe Al Porto v Lugane, Švajčiarsko | grand-cafe-lugano.ch

Caffè crema bola v80. rokoch minulého storočia pomerne populárna aj na opačnom konci sveta -v Austrálii. Niekedy po roku 1990 ju však plne nahradila dodnes pripravovaná dlhá čierna, čo je vlastne prevrátené Americano.

Ako pripraviť caffè crema

Príprava caffè crema | greenplantation.com

Základom je dvojité espresso, ktorépredĺžime o veľký kus . Aby však cez kávový púčik mohlo pretekať až 240 ml vody, budeme sa musieť pohrať shrubosťou mletia.

To preto, lebo potrebujeme, aby všetka voda pretiekla približne za 25 až 30 sekúnd. Čo je pri bežnom jemnom mletí prakticky nemožné. A samozrejme, takáto káva by bola veľmi silne preextrahovaná a nedala by sa piť.

Niektorí hovoria o hrubosti podobnej filtrovanej káve. Ja by som možno zvolil ešte o niečojemnejšie, ale to nechám na vás, váš mlynček a váš kávovar.

Tak či onak, kávu určite zomeľte o gram alebo dva menej ako na dvojité espresso. Hrubšie mletá káva rovnakej hmotnosti by sa vám pravdepodobne nezmestila do sitka.

Ďalším tipom je, aby ste kávu do sitka tlačili len zľahka alebo nechali vodu tiecť dlhšie -približne 40 sekúnd.

Výsledkom by mal byť kávový nápoj s objemom 120-240 ml, ale spenou, akú poznáte z bežného espressa.

Caffè crema určite stojí za vyskúšanie. Už len preto, že celý proces extrakcie bude trochu iný ako pri espresse. Ak všetko pôjde dobre, môžete byť výsledkom veľmi príjemne prekvapení.

Caffè crema môže napríklad úplne nahradiť riedenie kávy horúcou vodou.