Ako si vybrať elektrický mlynček pre domácnosť?

Prečo predávame len brúsky s brúsnymi kameňmi?

Mechanizmus elektrickej a ručnej brúsky je prakticky rovnaký, líši sa len pohon brúsky. Okrem toho si pri elektrických mlynčekoch môžete vybrať medzi mlecími kameňmi a sekacími nožmi. Hneď na začiatku však vylúčim mlynčeky na nože. Mletie s nožovými mlynčekmi je nedôsledné a nerovnomerné.

To nie je mletie, ktoré chcete na správnu extrakciu kávy. Nerovnomerne namletá káva znamená aj nerovnomernú extrakciu kávy a to vedie k šálke kávy, ktorá nemá dobrú chuť. Prečo kávu krájať, keď ju môžete pomlieť! A to pomocou mlynčeka s mlecími kameňmi.

Takže skôr, ako sa dostaneme ku konkrétnym tipom na mlynčeky pre vašu domácnosť, rád by som okrem dôležitosti mlecích kameňov spomenul aj to, aké máte možnosti s mlecími kameňmi. Pri elektrických mlynčekoch totiž máte na výber z kónických a plochých mlecích kameňov.

Je lepšia káva z mlynčeka s kónickými mlecími kameňmi alebo z mlynčeka s plochými mlecími kameňmi?

Skôr ako vám navrhnem konkrétne tipy na mlynčeky do domácnosti, chcem spomenúť, aký typ kameňov môžu mať a čo to pre vás znamená. Prielektrických mlynčekoch totiž máte na výber z kónických mlecích kameňov a plochých mlecích kameňov.

  • Kónické brúsne kamene nájdete vo väčšine ručných brúsok, a to najmä kvôli ich priestorovej nenáročnosti. Existuje však aj niekoľkoelektrických brúsok s kónickými kameňmi. Vporovnaní s plochými kameňmi majú väčšiu výdrž v ostrosti. Ak už nie sú dostatočne ostré, musia sa vymeniť).

  • Na druhej strane ploché brúsne kamene sa dajú prebrúsiť, ak už nie sú dostatočne ostré. Oba typy brúsnych kameňov poskytujú vynikajúce brúsenie (pokiaľ sú dobre vyrobené a namontované v brúske). Ploché kamene sú špecifické pre profesionálne elektrické brúsky, ktoré tak majú s veľkými plochými kameňmi svižnejšie brúsenie.

Nastavenie hrubosti mletia elektrických brúsok

Kľúčovou vlastnosťou, na ktorú si treba dať pozor pri výbere mlynčeka na filtrovanú kávu , súmožnosti nastavenia hrubosti mletia. Ak si doma radi pripravujete kávu Cold Brew , ako aj napríkladAeroPress, budete na svojom mlynčeku potrebovať pomerne široký rozsah nastavení hrubosti mletia.

V prípade alternatívnych príprav sa mlynčekom na espresso vyhnite širokým oblúkom a ani sa na nich nepokúšajte mlieť kávu French Press. Na niektorých z nich možno budete môcť mlieť zrnkovú kávu na filtrovanie, niekedy sa však s vyššou hrubosťou znižuje rovnomernosť mletia.

A nakoniec sú tu tiemlynčeky , ktoré zvládnu oboje. Aj keď vás môžu v niektorých ohľadoch trochu obmedzovať, najmä smerom k espressu. Takže sa na ne nemôžem hnevať, zameriavajú sa na čo najširší rozsah stupnice hrubosti mletia. Od Cold Brew až po Jazz. Ale ak viete, že chcete mlynček na espresso, kúpte si mlynček na espresso.

4 elektrické mlynčeky na kávu pre vašu domácnosť

Keby som bol na vašom mieste a hľadal nový elektrický mlynček na kávu, vyberal by som z týchto kúskov. Káva, ktorú pripravujú, vám bude robiť radosť šálku po šálke. Dobrý mlynček na kávu je tiež ideálny darček dodomácnosti pre vašich blízkych.

Takže tu sú:

  • Kolegovia ODE
  • Eureka Mignon
  • Wilfa
  • Baratza Sette

Fellow ODE je hotový skôr, ako zavriete pohár s kávou

Minimalistický, dizajnový... keď si raz zamilujete výrobky Fellow, už vás neopustia. Zdroj obrázku: Fellow, s. r. o: Zdroj: Lazenskakava.cz

Malý, pekný, šikovný mlynček. A melie rýchlosťou blesku. Znie vám to dobre? Potomby vašej pozornosti nemal uniknúť mlynček od spoločnosti Fellow. Mlynček ODE okrem zaujímavého dizajnu aj31 nastavení mletia, funkciu samočinného vypnutia po dokončení kávy a rýchle a tiché mletie.

S mlynčekom Eureka si môžete na kávu pozvať profesionálneho baristu

Značka Eureka je lídrom medzi elektrickými mlynčekmi a ponúka skvelé mlynčeky pre domácnosti aj kaviarne. Vo svojom portfóliu má však aj mlynček, ktorý už v názve hovorí, čo je jeho parketou. Eureka Mignon Filtro je božský mlynček na filtrovanú kávu.

Je tichý a poskytuje dokonale rovnomerne namletú kávu na všetky alternatívy prípravy kávy. Vďaka systému AEC sa tiež nehrnie. S týmto mlynčekom budete pripravovať prevarenú kávu ako profesionálny barista.

Mlynček, ktorý vám urobí radosť pri pokladni

V kategórii lacných, ale kvalitných mlynčekov je boj najťažší. Za prijateľnú nízku cenu so skvelými funkciami si môžete zaobstarať mlynčekWilfa Svart aj mlynček Baratza Encore.

Mlynček Wilfa Svart, najmä vďaka viacerým nastaveniam hrubosti ,vychádza z tohto súboja ako víťaz. Je to malý chlapík, ktorý si všakdokonale poradíaj stvrdšími kávovými zrnami. Ak máte alebo si plánujete kúpiť domov kávovar na prekapávanú kávu Wilfa WSPL-3B, nehľadajte iný mlynček.

Ak sa vám páči tradičný vzhľad mlynčeka Baratza Encore s kónickou násypkou, môžete sa tešiť aj na skvelého spoločníka na filtrovanú kávu. Moka kanvička, preliv a French Press, dokáže namlieť kávu na všetky spôsoby k dokonalosti. A teraz je k dispozícii v bielej farbe, takže je ideálny do svetlej kuchyne.

Baratza Sette: ak milujete espresso a pijete cez kávu.

Možnosť č. 1

Ak si pravidelne pripravujete espresso , mali by ste sa poobzerať priamo pomlynčeku na espresso. Ak je to však raz za čas, bude pre vás skvelý univerzálny mlynček.

A práve Baratza Sette 270W vykúzli dokonale namletú kávu na espresso aj na prekapávanú kávu. Napriek tomu, že je mlynček Sette taký multifunkčný, jeho obsluha je úplne jednoduchá.

Technológia, vďaka ktorej je káva rovnomerne namletá, funguje na princípe stabilného vnútorného kameňa a vonkajšieho rotujúceho. Kónické kamene sú stávkou na kvalitu vďaka nerezovej oceli, z ktorej sú vyrobené.

Možnosť č. 2

Ak by ste predsa len chceli alternatívu ku kávovaru Baratza Sette, skvelý je aj kávovarEureka Mignon Specialty. Ide primárne o mlynček na espresso, ale ak sem-tam radi zablúdite na prípravu kávy V60 alebo AeroPress, budete tiež spokojní.

Možnosť č. 3

MlynčekWilfa Uniform WSFBS-100Bvás poteší aj pri mletí kávy a okrem jednoduchého dizajnu ponúka aj presné mlecie kamene . Na jeho vývoji sa totiž podieľal špičkový nórsky barista Tim Wendelboe.