Wilfa Svart vs. Baratza Encore

WILFA VS. BARATZA - ČO SÚ?

Hneď na začiatku si dovolím tvrdiť, že tento súboj bude pravdepodobne od začiatku dosť vyrovnaný, pretože tu máme vedľa seba domáce elektrické mlynčeky dvoch moderných a inovatívnych značiek.

Wilfa je švédska značka domácich spotrebičov, ale jej široká ponuka výrobkov im neuberá na kvalite. Veľký dôraz sa kladie aj na dizajn. Okrem mlynčekov na kávu nájdete u značky Wilfa aj špičkové kávovary na prekapávanú kávu. Aj tie si zaslúžia pozornosť. Keď sa povie Wilfa, mnohí z vás si pravdepodobne spomenú aj na známeho nórskeho baristu a pražiara Tima Wendelboea, ktorý spolupracuje so spoločnosťou Wilfa. Mlynčeky Wilfa sú obľúbené nielen u neho, ale aj u mnohých ďalších baristov po celom svete.

Ak ste niekedy hľadali elektrické mlynčeky do domácnosti, pravdepodobne ste sa stretli aj s mlynčekmi Baratza. Za spoločnosťouBaratzastoja Kyle Anderson a Kyra Kennedyová, ktorí sa zameriavajú výlučne na elektrické mlynčeky pre domácnosti, podniky alebo gastro zariadenia. Na trhu sú už viac ako dvadsať rokov a po celý ten čas pokračujú v inováciách a vylepšovaní svojich výrobkov.

Na výber správneho mlynčeka je dôležité zohľadniť mnoho funkcií, preto sa na všetky postupne pozrieme.

HLAVNÉ FUNKCIE MLYNČEKA NA KÁVU WILFA SVART

Mať dobré kávové zrná je jedna vec, kvalitný mlynček je vec druhá. Je teda mlynček Wilfa Svart tou správnou voľbou? Pravdepodobne ste si vybrali elektrický mlynček, pretože potrebujete mlieť veľké množstvo kávy. Wilfa Svart CGWS-130B vám ponúka kapacitu až 250 g kávy, takže si potom môžete pripraviť veľa kávy.

Poteší vás široký rozsah nastavení hrubosti mletia. Mlynček ponúka 70 stupňov mletia, ale nájdete tu aj predpripravené orientačné stupnice pre filtrovanú kávu v prekapávači, french press, Aeropress, dripper ako V60 alebo kalita a moka kanvičku. Hrubosť mletia nastavíte jednoducho otáčaním násypky. V mlynčeku nájdete aj zabudovaný časovač, ktorý zabezpečí presnejšie dávkovanie mletia.

Aj tak by som však zvolil cestu predchádzajúceho váženia kávy a použil len toľko kávy, koľko naozaj potrebujete, predsa len ,skladovanie kávy vo vákuovej nádobeje lepšie ako v násypke mlynčeka. Ďalej na mlynčeku nájdete len jedno tlačidlo na spustenie mletia.

Posledná vec, po ktorej ráno túžite, je otáčať kľukou na ručnom mlynčeku, možno aj to je dôvod, prečo ste si kúpili elektrický mlynček. S čím súvisí ďalšia otázka. Čo hluk?

Nie je to práve najtichší domáci spotrebič, a ak vaša rodina alebo spolubývajúci nepatria k obzvlášť ľahkým spáčom, pravdepodobne ich nebudete budiť. V dôsledku toho by mohli oceniť, že im pripravíte aj viac kávy. Tento model ,Wilfa Svart CGWS-130B, je tiež o niečo tichší ako jeho predchodca, Wilfa Svart WSCG-2. Lepšie si poradí aj s tvrdšími zrnami, teda so svetlejším pražením. Predovšetkým lepší motor zabraňuje prehrievaniu, a tým aj úniku éterických olejov z kávy. Vďaka tomu je káva oveľa chutnejšia.

Oproti lacným eklektickým mlynčekom, ktoré majú sekacie nože, vám Wilfa ponúkne kvalitné mlecie kamene z ocele. Určite oceníte aj ochranu motora, ktorá zabraňuje uviaznutiu kávy medzi kameňmi.

TOP vlastnosti mlynčeka Wilfa:

  • Veľký zásobník na kávu
  • Citlivá hrubosť mletia - 70 stupňov hrubosti, 5 prednastavených úrovní
  • Relatívne tichý chod
  • Výkonný motor s pomalým chodom
  • Ochrana motora proti uviaznutiu kávy medzi kameňmi.

ČÍM VÁS MLYNČEK BARATZA ENCORE ZAUJME?

Jedným z najväčších rozdielov oproti mlynčeku Wilfa je, že mlynčekBaratza Encore melie kávu na filtrovanie aj na espresso. To Wilfa Svart nedokáže. Napriek tomu je vhodnejší na alternatívnu prípravu kávy, takže na mletie espressa by som ho volil len v krajnom prípade. Napríklad mlynček Baratza Sette 270Wi vám dobre poslúži ako univerzálny mlynček, s ktorým môžete mlieť kávu na všetky spôsoby . Ak sa chystáte ponoriť do sveta domácej prípravy espressa, bolo by rozumné zamerať sa špeciálne na mlynčeky na espresso. Vprípade spoločnosti Baratza bude vaša voľba správna, ak padne na mlynček Forte AP.

Kapacita násypky je v porovnaní s mlynčekom Wilfa menšia, ale len o niekoľko gramov. Do násypky sa zmestí až 227 gramov kávy. Na druhej strane zásobník na mletú kávu má kapacitu len 142 gramov. Ďalším mínusom je o niečo väčší objem mletej kávy, hoci mnohí ľudia by pravdepodobne ani nepoznali rozdiel. Čo však bude nápadné, je počet nastavení hrubosti, ktorých na kávovare Baratza Encore nájdete len 40, hoci ani to nie je málo. V konečnom dôsledku je hrubosť kávy celkom porovnateľná s hrubosťou mletej kávy Wilfy Svart.

Pre kávovar na prelievanie je elektrický mlynček na kávu takmer nevyhnutnosťou. Mlynček Baratza Encore zomelie naraz až 142 gramov kávy a pripraví viac ako 2 litre filtrovanej kávy. Zdroj: Baratza.com

Kužeľovitý tvar kovových mlecích kameňov zabezpečuje, že sa nezahrievajú, a tak nedochádza k zahrievaniu kávových zŕn, z ktorých by unikali éterické oleje. Ovládanie je pomerne jednoduché, na bočnej strane nájdete otočný volič, ktorý môžete zapnúť alebo vypnúť, teda zapnúť alebo vypnúť. Druhou možnosťou je tlačidlo na prednej strane mlynčeka, ktoré však funguje na princípe podržania, takže si sami určíte, ako dlho bude mlynček mlieť. Takže skutočnosť, že mlynček Baratza Encore nemá časovač, mi nepripadá až taká veľká, pretože v každom prípade je lepšie si kávu vopred odvážiť.

Baratza Encore má výkonný motor so 450 otáčkami za minútu, ten je obohatený o vlastnú prevodovku, ktorá zaručuje, že sa mlynček nezasekne a nepoškodí, ak do mlecieho systému spadne neznámy predmet.

TOP vlastnosti mlynčeka Baratza Encore:

  • Široký rozsah nastavení hrubosti mletia
  • Veľký zásobník na kávu
  • Dva spôsoby spustenia procesu mletia
  • Ochrana motora proti poškodeniu neznámym predmetom

ÚDRŽBA ELEKTRICKÝCH MLYNČEKOV WILFA A BARATZA

Údržba oboch mlynčekov na kávu našťastie nie je žiadna veľká záležitosť. Nádoby na mletú kávu sa dajú jednoducho vybrať a umyť. V prípade kávovaru Baratza Encore 40 mm možno mlecie kamene ľahko vybrať bez použitia náradia. V prípade kávovaru Wilfy Svart stačí otočiť priehľadnú nádobu proti smeru hodinových ručičiek a vysunúť ju, aby ste sa dostali priamo ku kameňom.

Raz za čas odporúčam mlynček vyčistiť aj špeciálnym čistiacim prostriedkom na mlynčeky, napríklad Cafetto Grinder Clean, ktorý vyčistí mlecie kamene od zvyškov kávy a zabezpečí ich lepšiu funkčnosť.

Údržba elektrického mlynčeka Wilfa nie je žiadny tvrdý oriešok, takže sa nemusíte ničoho obávať. Pravidelné čistenie mlynčeka navyše pomôže vašej káve chutiť o niečo lepšie. Zdroj: Mlynček na mlynčeky Mlynček na mlynčeky na mlynček na mlynčeky je vhodný
pre všetky typy mlynčekov na mlynčeky,

ELEKTRICKÝ MLYNČEK NA KÁVU - DIZAJN ALEBO NIE?

Ako som už spomínal, dizajn je pre spoločnosť Wilfa jednou z kľúčových vlastností a platí to aj pre Wilfa Svart. Model CGWS-130B získal oproti svojmu striebornému predchodcovi Wilfa Svart WSCG-2 elegantné čierne vyhotovenie. Ďalšou zaujímavou vlastnosťou v porovnaní s inými mlynčekmi na kávu je nevystupujúca násypka. A hoci ide o elektrický mlynček, a teda väčší ako ručný mlynček, nie je to žiadny obor a nemusíte sa obávať, že by vám na kuchynskej linke zaberal veľa miesta.

Telo mlynčeka je vyrobené z ocele, a tak je mlynček dostatočne stabilný, takže sa nemusíte obávať, že by elektrický mlynček poskakoval po vašej kuchynskej linke. Zásobník a nádoba na mletú kávu sú vyrobené z kvalitného plastu. Nádoba je tiež potiahnutá antistatickou vrstvou, ktorá zabraňuje prilepeniu kávy. Pri nádobe ešte zostaneme, je to nádoba, ktorá zbiera najviac negatívnych ohlasov na Wilfy Svart, hlavne kvôli jej tvaru, ktorý je nepraktický pri prelievaní kávy.

Baratza určite získava svoje plus vďaka dvom farbám, bielej alebo čiernej. Baratza má viac centimetrov na výšku a menej na šírku, takže sa nemusíte obávať, že by sa nezmestila vedľa odkvapkávacej misky. Mlynček je vyrobený z kvalitného plastu, ale váži o pár gramov viac ako Wilfa Svart, takže stabilita je zaručená. Miska na prednej strane má jednoduchý kockový tvar a je absolútne bezproblémová pri cedení mletej kávy.

Výber klasickej čiernej a elegantnej bielej farby vás pri kúpe kávovaru Baratza Encore určite poteší. Tento elektrický mlynček na kávu sa skrátka bude hodiť do každej domácnosti či kancelárie. Zdroj: baratza.com

ELEKTRICKÝ MLYNČEK NA KÁVU DO DOMÁCNOSTI - INVESTÍCIA ALEBO LACNÁ ZÁLEŽITOSŤ?

V tejto kategórii je súboj veľmi tesný, keďže cena oboch mlynčekov je veľmi podobná. Našťastie nemusíte siahnuť obzvlášť hlboko do vrecka, aby ste si kúpili elektrický mlynček na kávu do domácnosti. Cena mlynčeka Wilfa sa pohybuje približne pod hranicou 3 500 Kč. Čo je celkom solídna cena vzhľadom na to, čo všetko elektrický mlynček Wilfa Svart ponúka. Jeho kvalitu navyše podčiarkuje certifikát SCA, teda Medzinárodnej asociácie pre výberovú kávu.

Mlynček Baratza Encore je približne o 200-300 Kč lacnejší, teda v čiernej verzii. Vbielej verzii, ktorá bola uvedená na trh až v roku 2020, je cena porovnateľná skávou Wilfa Svart.

KTORÝ ELEKTRICKÝ MLYNČEK NA KÁVU JE TEN PRAVÝ?

Súboj medzi týmito dvoma elektrickými mlynčekmi bol skutočne veľmi vyrovnaný. Najprv si však zhrňme jednotlivé klady a zápory oboch mlynčekov.

Kompaktné rozmery, čierny minimalistický dizajn, jednoduché ovládanie a mnoho ďalšieho ponúka elektrický mlynček Wilfa Svart. Jeho kúpou rozhodne neurobíte chybu. Zdroj: Webnoviny.sk - Vydavateľstvo Wartwart je v súčasnosti v prevádzke v Bratislave.

WILFA SVART

BARATZA ENCORE

PLUSY

MÍNUSY

PLUSY

MÍNUSY

- široká škála nastavení mletia kávy a prednastavené orientačné stupnice

- veľká nádoba na mletú kávu, ktorá pojme až 250 g kávy

- časovač mletia (pre mňa to nie je až taký veľký bonus, ale pre niekoho to môže byť veľký bonus)

- ochrana proti preťaženiu motora

-antistatický povlak v nádobe na mletú kávu

-kompaktnérozmery

- univerzálny minimalistický dizajn

- nízka cena

- jednoduchá údržba a obsluha

- vyrobené z vysoko kvalitných materiálov

- certifikát SCA

-nepraktický tvar nádoby na mletú kávu
- nie je vhodný na mletie espressa
-možnosť výberu 40 stupňov hrubosti - od French Press až po espresso

- dva spôsoby spustenia procesu mletia

- ochrana proti zaseknutiu a prehriatiu motora

-praktická nádoba na mletú kávu

- kompaktné rozmery

- jednoduchá údržba mlecích kameňov

- 2 farebné verzie

- nízka cena

- náročnejšie, ale jednoduché metódy prípravy

-vyrobené z vysoko kvalitných plastov

- dostatočne veľký zásobník a nádoba na mletú kávu

-menšianásypka a nádoba na mletú kávu ako u Wilfy

-žiadny časovač mletia (niektorým môže chýbať)

Ak teda toto všetko zoberieme do úvahy, nie je ľahké sa rozhodnúť. Ak však chcete primárne mlynček určený na mletie kávy na alternatívne varenie alebo prekapávanú kávu, osobne by som si vybral mlynček Wilfy Svart CGWS-130B. Navyše, ako som už spomenul, mlynček určený na mletie kávy na espresso by som hľadal inde.

A prečo práve Wilfa? Veď má tých plusov o niekoľko viac. To však neznamená, že kúpou mlynčeka Baratza Encore šliapnete vedľa, to je isté. V oboch prípadoch ide o veľmi kvalitné elektrické mlynčeky na kávu do domácnosti za veľmi príjemnú cenu.

Odporúčané produkty2