Čo je moka káva a ako sa robí moccaccino?

Káva s čokoládou

Z určitého pohľadu je podobnosť medzi kávou a čokoládou viac než zrejmá .Čokoládové zrná, rovnako ako kávové zrná , sa pražia, aby sa zvýraznil ich potenciál a mohli sa ďalej spracovať a použiť napríklad na výrobu voňavej kávy alebo tradičného zimného nápoja, horúcej čokolády.

Vplyv kávy a čokolády na naše telo je v niektorých ohľadoch podobný. Účinné látky v nich obsiahnuté, ako napríklad kofeín v káve a teobromín v čokoláde, majú pre naše telopovzbudzujúce účinky.

Hoci káva a kofeín sú v tomto prípade účinnejšie pri predchádzaní únave, môžeme na tento účel použiť aj čokoládu, ktorá je síce miernejším, ale šetrnejším spôsobom získavania energie.

Typická chuť čokolády sa objavuje aj v charakteristickom chuťovom profile praženej kávy, veľmi často prevažne v kávach zo Strednej a Južnej Ameriky. Najmä brazílske kávy sa vyznačujú čokoládovou, orechovou chuťou.

Čo je moka káva

Pôvod slova "mocha" pochádza z názvu jemenského mesta Mocha (Mokka alebo Mokha), v ktorom sa v 15. až 18. storočí nachádzal prístav, ktorý bol jedným z najdôležitejších vo svetovom obchode s kávou .

Káva arabica sa v tom čase pestovala v horských oblastiach stredného Jemenu a bola pomenovaná a predávaná ako "Mocha" podľa vyššie uvedeného prístavu.

Mocha je v súčasnosti jednou z najstarších odrôd Coffea arabica, ktorá sa vyznačuje nízkym vzrastom, malými bobuľami a listami a celkovo nižšou produktivitou.

Obľúbený nápoj moccaccino

Názov mokka alebo moccaccino neodkazuje na samotný druh kávy, ale naobľúbený nápoj, ktorý je kombináciou kávy, mlieka a čokolády alebo kakaa.

Základom je vždy espresso alebo dvojité espresso - doppio, našľahané teplé mlieko a pridanie nejakej formy čokolády.

Moka káva je dnes základom nápojového lístka v kaviarňach. Konečná podoba moccaccina sa môže líšiť v závislosti od spôsobu prípravy zvoleného v jednotlivých prevádzkach.

Ako pripraviť moccaccino

Jednoducho povedané, klasické latte, cappuccino alebo flat white je doplnené čokoládou. Tá sa môže pridať vo formeroztopenej klasickej čokolády, vo formesirupu alebo vo forme čokoládového prášku.

Nápoj sa nezriedka zdobí šľahačkou a/alebo posype kakaom alebo čokoládovými hoblinami.

Je dôležité správne nastaviť pomer čokolády a espressa, aby boli ich chute vyvážené, a doplniť túto zmes správnym množstvom našľahaného teplého mlieka.

Najlepší spôsob prípravy moccaccina je pripraviť si šálku espressa a rozpustiť v nej čokoládu. Toto čokoládové espresso sa potom doplní mliekom.

Ďalšou možnosťou je ochutiť mlieko sirupom a potom naliať čokoládové mlieko na espresso v šálke.

Recept na moccaccino

Pripravte si šálku bežného espressa alebo espressa doppio a roztopte v nej čokoládu. Potom doplňte čokoládové espresso mliekom.

Ďalšou možnosťou prípravy je ochutenie mlieka sirupom a následné zaliatie espressa v šálke čokoládovým mliekom.

Mocca 3x inak od Seven Miles Coffee Roasters

Tipy na prípravu moka kávy

Baristi zvyčajne volia vyšší podielčokolády , minimálne 70 %. Nie je to však podmienkou. Váš osobný recept na moccaccino môže obsahovať nižšie percento čokolády alebo možno bielu čokoládu alebo ich kombináciu.

Káva by mala mať konzistentnúchuť čokolády, to znamená, že jej chuťový profil by mal byť definovaný čokoládovými tónmi.

Niekedy sa však môže stať, že konkrétny druh čokolády sa viac než dobre znáša napríklad so špecifickou chuťou etiópskej kávy. Všetko závisí predovšetkým od vzájomného súladu a harmonickej chuti všetkých zložiek nápoja.

Moccaccino je tradičný nápoj pre zimné obdobie. Druh kávového dezertu, najmä ak je doplnený kopčekom šľahačky ozdobenej kakaom, čokoládou alebo sirupom. Samozrejme, kávu mocca si môžete dopriať aj v lete, ak si ju pripravíte v studenej verzii na ľade .

Odporúčané produkty12