Čo je prvá, druhá a tretia kávová vlna?

Tretia vlna sa týka súčasného trendu prípravy špeciálnej kávy. Ku káve sa pristupuje s rovnakou úctou ako ku kvalitnému vínu vo všetkých procesoch jej prípravy, od prvotného zberu čerešní až po praženie a varenie.

Tento prístup ku káve nie je pre spoločnosť novinkou. Vskutočnosti ide o obnovenie úcty ku káve od čias, keď sa na pulty obchodov dostali plechovky s mletou kávou a instantná káva, ktoré z kávy urobili skôr kofeínový "nakopávač" než nápoj, ktorý si treba vychutnať.

ČO SÚ TO KÁVOVÉ VLNY

Pojem kávové vlny sa pripisuje odborníčke na kávu Trish Rothgebovej. Tá rozdeľuje postoje spotrebiteľov ku káve v modernej histórii do tzv. kávových vĺn. Svoju myšlienku prvýkrát uverejnila v roku 2003 v časopise The Flamekeeper.

Každá vlna je definovaná určitým prístupom ku káve a hodnotami alebo postojmi k tomuto nápoju. Vlny kategorizujú históriu spotreby a výroby kávy podľa významných historických zmien a môžu sa prekrývať. Tieto zmeny sa udiali vnedávnej histórii pitia kávy. Napriek tomu má pitie kávy dlhú tradíciu. Veď prvé kaviarne vznikli minimálne už v 15. storočí. Objavenie samotného kávovníka sa odhaduje na obdobie okolo roku 850 nášho letopočtu.

Kávové vlny sú etapami akejsi "renesancie" konzumácie kávy. Zahŕňajú komplexné zmeny v prístupe ku káve ako surovine a vývoj celého kávového priemyslu, t. j. ako sa hovorí: "od rastliny po šálku".

prvá vlna kávy druhá vlna kávy tretia kávová vlna
c. prvá polovica 20. storočia 60. až 90. roky 20. storočia cca 90. roky 20. storočia až súčasnosť
vysoká dostupnosť, žiadna zložitá príprava, množstvo a pohodlie na úkor kvality zážitok z pitia kvalitnej kávy, zvýšený záujem o kávu, spoločenská funkcia kaviarní vysoká kvalita kávy, náročný spotrebiteľ, dôraz na produkt
instantná káva, doma mletá káva, masová výroba, bežne sa nachádza v maloobchodných predajniach revolúcia špeciálnej kávy, vznik SCAA, kaviarenské reťazce a výber kávy vzdelávanie o káve, identifikácia jedinečnosti kávy, etika získavania, priamy obchod
Káva Wave a čierna káva pripravená populárnou metódou Chemex

PRVÁ VLNA KÁVY

Prvá fáza je fázou zvyšovania spotreby kávy. Tvorkyňa Coffee Wave Trish Rothgebová opisuje prvú vlnu ako obdobie ľudí pred a po druhej svetovej vojne, ktorí bežne varili zlú kávu, vytvárali nekvalitné instantné kávy a tlačili na čo najnižšiu cenu. Korene prvej vlny kávy siahajú do 18. storočia. Možno ich vystopovať až k slávnej historickej udalosti z roku 1773 známej ako "Bostonský čajový večierok".

ZAKLADANIE NOVÝCH KÁVOVÝCH FARIEM

Tento slávny historický medzník, pri ktorom americkí kolonisti na protest proti britskému impériu zničili viac ako 300 debien čaju, predznamenal nielen americkú revolúciu, ale aj zmenu týkajúcu sa konzumácie kávy a jej miesta v spoločnosti. Američania akceptovali kávu ako nápoj dennej spotreby, zatiaľ čo popularita tradičného britského nápoja - čaju - klesala.

Kávovník, ktorý pochádza z tropických lesov dnešnej Etiópie, si našiel "cestu do sveta". Začala sa pestovať v Indii, Indonézii a od roku 1727 zakorenila v Brazílii. Postupne vznikali kávové farmy v Strednej a Južnej Amerike. Rozšírenie kávovníka znamenalo zvýšenie produkcie kávy, po ktorej bol v 19. storočí veľký dopyt. Nielen medzi milovníkmi kávy v Amerike, ale aj v Európe.

Vojaci. Vzpriamene vyrastajúce semenáčiky kávovníka.

LACNÁ KÁVA S RÝCHLYM VARENÍM

Kde je dopyt, tam je aj ponuka. Podnikatelia prirodzene reagovali na rastúci trend pitia kávy. Ich predstava o trhu s kávou znamenala cenovú dostupnosťkávyaj jej jednoduchú prípravu. Veľkú úlohu v tom čase zohrali dve značky kávy: Folgers a Maxwell House. V krátkom čase sa výrobky týchto amerických spoločností stali súčasťou takmer každej domácnosti v Spojených štátoch.

Pôvodne bola káva dostupná len v kaviarni alebo v miestnej pražiarni. 19. storočie znamenalo kávu, ktorú ste mohli jednoducho zaliať horúcou vodou a kúpiť v každom obchode za prijateľnú cenu. Kvalita a chuťtýchto masovo vyrábaných káv sa vytratila.

Uspotrebiteľov zvíťazila pohodlnosť a cenová dostupnosť. Napriek tomuto kritickému pohľadu na sériovú výrobu umožnili inovácie v oblasti spracovania, balenia a marketingu rozvoj kávového priemyslu do ďalších rokov.

HISTÓRIA MASOVEJ VÝROBY KÁVY: FOGLERS A MAXWELL

Pražená mletá káva uzavretá vo vákuovo uzavretej plechovke, ktorá sa dostala do väčšiny amerických kuchýň. SpoločnosťFoglers si dala za cieľ rozšíriť pitie kávy z vyšších do stredných vrstiev Američanov.

Pôvodne ako kalifornská spoločnosť Pioneer Steam Coffee and Spice Mills z 50. rokov 19. storočia vyrábala praženú mletú kávu. J. A. Folger sa stal zamestnancom spoločnosti ako 15-ročný mladík a v roku 1865 plnohodnotným obchodným partnerom. O niekoľko rokov neskôr, v roku 1872, spoločnosť kúpil a premenoval ju na J.A. Fogler & Co. To bol zrodmasového predaja kávy v USA. V 60. rokoch 20. storočia s veľkým úspechom uviedli na trh instantnú kávu Folgers. Spoločnosť následne kúpila spoločnosť P&G a káva Foglers sa stala najpredávanejšou mletou kávou v USA.

Spoločnosť Maxwell House sa od začiatku 20. storočia významne podieľala na popularizácii kávy. Jej zakladateľ Joel Cheek sa spolu s distribútorom kávy R. N. Smithom snažil vytvoriť dokonalú kávovú zmes. Túto zmes ponúkol na vyskúšanie miestnemu hotelu Maxwell House. Hostia tohto hotela, ktorý v priebehu rokov hostil viacerých amerických prezidentov, si Cheekovu kávu obľúbili. Hotel sa stal jeho exkluzívnym zákazníkom a tiež požiadal Cheeka, aby svoju kávovú zmes pomenoval Maxwell House.

Stratégia predaja kávy Maxwell House sa sústredila na reklamu. Už v roku 1915 začali používať slogan: "dobrá do poslednej kvapky". Predpokladá sa, že túto vetu vyslovil americký prezident Theodore Roosevelt, keď pil túto kávu. Marketingový rozpočet spoločnosti v roku 1924 predstavoval neuveriteľných 276 894 USD. Reklama na kávu Maxwell House bola všade. V novinách, rozhlase a televízii bola najznámejšou značkou kávy v USA až do 90. rokov 20. storočia.

Spätný pohľad do histórie kávy: prvá kávová vlna a mletá káva Folgers v plechovkách.

INOVÁCIE V SKLADOVANÍ KÁVY: VÁKUOVÉ BALENIE

Snáď najvýznamnejšiu inováciu priniesli stavitelia lodí, ktorí sa obrátili na pražičov kávy Austina a R. W. Hillsovcov, zakladateľov spoločnosti Coffee Bros. V roku 1900 vytvoril R. W. Hills proces vákuového balenia. Tento proces odstránil z plechoviek s kávou vzduch, čím sa dosiahla väčšia čerstvosť výrobkov.

Tento proces dodnesovplyvňuje spôsob dodávania kávy. Zdroj kávy sa presunul z miestnych pražiarní na pulty maloobchodných predajní v San Franciscu, do Chicaga a nakoniec do New Yorku.

NAJJEDNODUCHŠIA PRÍPRAVA: INSTANTNÁ KÁVA

Na začiatku 20. storočia bola Amerika v rozkvete! Moderný priemysel vyrábal a predával výrobky, ktoré šetrili čas. Boli to časy mrazených obedov, elektrických strojčekov, sušičov vlasov a instantnej kávy!

V roku 1903 použil Japonec Satori Kato svoj prvý postup na výrobu instantného čaju a kávy. Bol to prvý americký patent s názvom "Kávový koncentrát a postup na jeho výrobu", známejší ako"instantná káva" (U.S. Patent No. 735,777 - 11. augusta 1903). Instantná káva bola rýchla, jednoduchá. Nevyžadovala takmer žiadnu prípravu. Bola ideálna pre vojakov v prvej svetovej vojne.

Do roku 1938sa spoločnosti Nestlé a Nescafé stali najinovatívnejšími značkami instantnej kávy a predávali svoj nápoj vojakom americkej armády počas druhej svetovej vojny. Do 70. rokov 20. storočia sa takmer tretina dovážanej kávy spracovávala na instantnú kávu.

DRUHÁ VLNA KÁVY

Jednou z hnacích síl prechodu na druhú vlnu bolareakcia okolia na "zlú kávu", ktorá sa predávala počas prvej vlny. Spotrebitelia túžili poznať svoju kávu, jej pôvod a pochopiť jedinečné metódy praženia. Náš slovník sa začal rozširovať s príchodom druhej vlny. Slová ako espresso, latte, French Press sa stali bežnými medzi milovníkmi kávy .

Z kaviarní sa stal veľký biznis. Spoločenský zážitok z pitia kávy sa stal dôležitejším ako remeselný proces jej výroby. Káva, ktorá sa najčastejšie spája s ilustráciou druhej vlny kávy, je Starbucks.

DOBRÁ KÁVA V DOBREJ SPOLOČNOSTI

Po druhej svetovej vojne sa vnímanie kávy začalo obracať späť ku kvalite. Pitie kávy malo opäť spoločenskú funkciu. Vzrástla potreba vychutnať si kávu. K tomu patrila kvalita suroviny, príprava a zážitok z pitia kávy, ktorú si európske kaviarne zachovali. Howard Schultz, majiteľ spoločnosti Starbucks, si práve túto inšpiráciu priniesol z Talianska. Tento trend zahrnul do svojho plánu vytvoriť kaviareň ako miesto medzi prácou a domovom.

Predtým, ako Schultz kúpil spoločnosť Starbucks a začal vytvárať ikonické kaviarne po celom svete, stála spoločnosť Peet's Coffee & Tea na začiatku revolúcie v oblasti špeciálnej kávy v USA. V roku 1966 ju založil holandsko-americký podnikateľ Alfred H. Peet. Pražil a predával čerstvo pražené kávové zrná s dôrazom na kvalitu, preto sa o ňom hovorí, že bol "Holanďanom, ktorý naučil Ameriku piť kávu".

To sa mu aj podarilo. Svoju lásku ku káve a jej príprave odovzdal trojici mužov (J. Baldwin, Z. Siegl, G. Bowker), ktorí sa ním inšpirovali a v roku 1971 otvorili v Seattli spoločnosť Starbucks. O desať rokov neskôr ho navštívil H. Schultz. V roku 1987 spoločnosť Starbucks kúpil za 3,8 milióna dolárov. Tým sa do ponuky kávy dostala predvarená káva, espresso a latté. Nový kaviarenský reťazec prekonal svoj cieľ rastu v 90. rokoch tým, že každý pracovný deň otvoril novú prevádzku a do roku 2000 mal viac ako 3 000 prevádzok.

VZNIK ŠPECIÁLNEJ KÁVY

Významná osobnosť kávového sveta sa prisťahovala do USA zo severnej Európy, konkrétne z Nórska. Známa ako "krstná matka špeciálnej kávy" - Erna Knutsenová. Pracovala ako sekretárka pre spoločnosť The BC Ireland Coffee Company Inc. V práci sa stretávala s komoditnými kávami aj so špeciálnym kávovým odvetvím, ktoré ju fascinovalo. V 80. rokoch 20. storočia založila vlastnú spoločnosť Knutsen Coffees, Ltd.

Oslava špeciálnych káv Erny Knutsenovej - časopis 25 č. 6 Dostupné na: https://scanews.coffee/25-magazine/issue-6/english/celebrating-erna-knutsens-specialty-coffee

Erna sa delila o svoju radosť z kávy a inšpirovala ďalších milovníkov kávy. Bola zakladateľkou, inovátorkou a líderkou v oblasti špeciálnej kávy. Celý život propagovala svoju myšlienku, že dobrá káva je kvalitná káva. Bola jednou z osobností, ktoré stáli pri zrode Specialty Coffee Association of America - SCAA.

PRIATELIA, ŠPECIÁLNA KÁVA A ŠÁLKY S JEJ MENOM.

Druhá vlna kávy je zmesou starých kaviarní a nového marketingu. Americkí podnikatelia v prvej vlne dosiahli mimoriadne rýchle rozšírenie trendu pitia kávy naprieč sociálnymi vrstvami a z kávy urobili bežne popíjaný nápoj. V druhej vlne po popularizácii kávy nasledovalo vylepšenie zážitku z pitia kávy. Vplyv na to mala európska kultúra pitia kávy a vzdelávanie v oblasti výberu kávy.

Návšteva kaviarne sa (opäť) stáva spoločenskou potrebou. Ľudia chodia na kávu spoločne, diskutujú pri káve a riešia životné problémy. Káva je symbolom spoločenského života. Káva je spoločníkom počas celého dňa pre každého milovníka kávy. Zároveň sa pozornosť upriamuje na množstvo techník prípravy ašíri sa povedomie o výbere kávy.

Starbucks posilňuje vzťah ľudí ku káve a pomenúva šálky pre zákazníkov. SCAA "pomenováva obaly kávových zŕn" informáciami o surovine, spracovaní a štatúte výberovej kávy a šíri vedomosti o káve. Azda najilustratívnejším spôsobom predstavenia druhej vlny kávy je séria Friends. Typicky zobrazuje skupinu priateľov sediacich v kaviarni nad šálkami rôznych druhov kávových nápojov.

V spomínanom kultovom seriáli si Priatelia doprajú kávu nielen v obľúbenej kaviarni Central Perk, ale v niekoľkých epizódach ich možno zahliadnuť aj v Monikinej kuchyni Chemex. Príprava kávy v Chemexe je jednou z alternatívnych metód prípravy kávy.

Kultový seriál Priatelia a kaviareň Central Perk charakterizujú druhú kávovú vlnu: záujem o kávu a jej konzumáciu v spoločnosti.

TRETIA VLNA KÁVY

Zatiaľ čo prvé dve kávové vlny sú epochami vo vývoji konzumácie kávy, tretia vlna sa stala hnutím. Zameriava sa naumenie prípravy kávy a uvažuje o etike získavania kávy. Tretia kávová vlna sa zameriava na sofistikovaného konzumenta kávy, teda spotrebiteľa, ktorého zaujíma šálka skvelej kávy, ako aj procesy a metódy, ktoré sa s ňou spájajú, a samotná surovina.

Tretia vlna kávy sa týka všetkých milovníkov kávy, ktorí sa zaujímajú o charakter samotnej kávy. Niekedy je tento trend skôr reakciou na zlú kávu a spôsob jej propagácie. Pozrite sa na to takto: V prvej vlne išlo o dostupnosť pre masy v celoštátnom meradle. Pri druhej vlne bola káva lepšia , hybnou silou bol marketing. Pri tretej vlne sa výroba a marketing dostali do úz adia ado popredia sa dostal výrobok.

S novým dôrazom na transparentnosť v rámci kávového priemyslu môžu spotrebitelia sledovať dianie okolo svojej obľúbenej kávy priamo na farme, z ktorej bola zozbieraná. Pôda, nadmorská výška a spôsob spracovania sa stali dôležitými faktormi pre náročnú klientelu.

Väčšina pražiarní a kaviarní spojených s treťou vlnou malé podniky, ktoré sú vlastnené a prevádzkované nezávisle. Pražiarne a kaviarne, ktoré si pražia vlastnú kávu, predstavujú podnikateľov, ktorí milujú skvelú kávu a prevádzkujú podnik, v ktorom majú možnosť podeliť sa o ňu s ostatnými komunitami.

KAVIAREŇ TRETEJ VLNY

Pre kaviarne tretej vlny jetypické ich usporiadanie tak, aby bol barista "na očiach ". Príprava kávy sa vníma skôr ako umenie než ako remeslo. Čo teda môže byť pre hosťa príťažlivejšie ako sledovať umelca - baristu - pri práci.

Úloha baristu v kaviarni nespočíva len v tom, že vám sám pripraví nápoj na objednávku. Baristi tretej vlny vyjadrujú svoj vlastný názor na kávu vo svojom recepte - nápoji . Využívajúpritom svoje skúsenosti, aby z kávových zŕn vyťažili čo najviac.

Z tohto pohľadu na baristu ako na umelca kávy je dôležitá jeho profesionalita. K tomu patria komplexné znalosti nielen o príprave samotného nápoja, ale aj prehľad o celom procese spracovania a praženia kávy.

KÁVA TRETEJ VLNY

Viac ako konzistenciu chutí, ktorú zaručujú kávové zmesi, hľadá tretia vlna kávy sjednýmpôvodom. A viac ako to. Ľudia objavujúrozmanitosť chutí v takzvaných microlots alebo nanolots, teda kávy nielen z konkrétneho regiónu a farmy, ale aj z konkrétnej oblasti tejto farmy. Rozvíja sa aj spracovanie kávy a skúšajú sa nové metódy, ktoréreakciou na jedinečnosť kávy.

Aby sa zvýraznili špecifické chute kávy, pražiarne vytvárajú nové postupy a prispôsobujú ich káve. Tým, že pražia ľahšie, zdôrazňujú prirodzené vlastnosti kávy. Rozsah chutí kávy je typický pre tretiu vlnu. V nadväznosti na to odborníci SCAA vytvorili koliesko chutí na identifikáciu rôznych vôní a chutí v káve.

Vzmysle jedinečnosti kávy sa rozvíja ajtrend priameho obchodu s farmárom. To zaručuje transparentnosť pôvodu kávy a vedie k priamym vzťahom a originálnym spôsobom spolupráce a komunikácie medzi pestovateľmi, pražiarňami, baristami a zákazníkmi. Transparentnosť týchto vzťahov vedie k spravodlivému obchodu a lepšiemu produktu. Čo súvisí aj s požiadavkou na udržateľnú a etickú kávu. Čo je typické pre tretiu vlnu.

Spravodlivý obchod, transparentnosť pôvodu a spracovania kávy.

VEĽKÁ TROJKA TRETEJ VLNY

Existujú aj veľké spoločnosti, ktoré sa preslávili kávou tretej vlny. Patrí medzi ne Intelligentsia Coffee & Tea v Chicagu, Counter Culture Coffee v Severnej Karolíne a Stumptown Coffee Roasters v Portlande. Sú známe ako "veľká trojka". Sú príkladom filozofie a cieľa tretej vlny.

Každý z nich je zástancom kvalitných výrobkov, priameho obchodu a obchodných postupov, ktoré vyhovujú obom stranám. Sú zástancami toho, že v obchodných modeloch zohráva dôležitú úlohu aj vzdelávanie v oblasti kávy. Sú presvedčení, že lepšie vzdelávanie spotrebiteľov posilňuje odvetvie.

EXISTUJE ŠTVRTÁ VLNA KÁVY?

Ako vidíte ,káva a kávový priemysel prešli za posledných 100 rokov dlhým vývojom. Postupné fázy nás priviedli do obdobia, keď káva nie je len rannou drogou na prebudenie alebo dezertným nápojom po jedle. Dnes jekáva skutočným pôžitkom. Pozornosť sa venuje pôvodu, spôsobu prípravy a všetkým chuťovým variáciám. A kam sa to bude uberať ďalej? . Nastane ďalšia, štvrtá vlna?

Ak máme definovať štvrtú vlnu, asi najlepšie ju opíšeme takto - je to najlepšia kombinácia všetkých troch vĺn, ktoré prispeli k vzostupu kávy.

Pri skúmaní štvrtej vlny sú opisy také rozmanité ako samotná káva. To, čo niektorí definujú ako štvrtú vlnu, iní označujú ako tretiu vlnu. Azda najvyváženejší názor je, že zažívame novú vlnu a štvrtá ešte len príde. Nech už jeváš názor na kávové vlny akýkoľvek,musíte uznať, žepráve teraz je káva na skvelom mieste.

Tretia vlna kávy. Profesionálne postupy, jedinečnosť kávy a etika získavania zdrojov.

ČO JE KÁVA PRVEJ, DRUHEJ A TRETEJ VLNY?

  1. Prvá vlna priniesla do kávového priemyslu inovácie. Vývoj nových systémov dodávok umožnil spoločnostiam dodávať kávu miliónom ľudí naraz. Dnes majú pražiarne vlastné online podniky, ktoré ponúkajú kávu z celého sveta.
  2. Špeciálne kaviarne dali káve novú identitu. To, čo bolo kedysi domácim potešením, sa stalo spoločenskou záležitosťou, o ktorú sa možno podeliť s priateľmi. V druhej vlne priviedli spotrebitelia spoločnosti ako Starbucks a Caribou na prvé miesto kaviarní.
  3. Kľúčom k úspechu je dnes dôraz na transparentnosť a vzdelávanie. Úspech možno vnímať z obchodného aj sociálneho hľadiska. Možno vidieť, že už nemusíte mať veľké meno, aby ste sa presadili na trhu. Zmena stráže v súlade s priemyselnými normami a postupmi viedla k ostražitejšiemu trhu a spravodlivejšiemu obchodu.