Doma ako v kaviarni alebo domácej kaviarni s Aeropressom

Príprava kávy doma

Túžite po rovnakom pôžitku z kávy ako pri návšteve kaviarne, ale v pohodlí domova?

Predpokladám, že sa vám nepodarí presvedčiť baristu, aby sa s kávovarom presunul do vašej kuchyne.

Každopádne viem o spôsobe, ako sidomapripraviť dobrúkávu bez kávovaru.

Budete žiariť ako barista sami. Stačí si prečítať rady nižšie a zaobstarať si tri najdôležitejšie nástroje: čerstvo upraženú kávu, kvalitný mlynček a aeropress.

Prečo práve aeropress?

 1. Najlepšia metóda na prípravu kávydoma ako od profesionála. Z jedného druhu kávových zŕn získate neuveriteľnú škálu chutí a intenzity kávového nápoja.
 2. Na rozdiel od instantnej kávy z kapsúl alebo granúl je len na vás, akú kvalitu, čerstvosť a hrubosť mletia si zvolíte.
 3. Používanie aeropressu sa môžu naučiť aj začiatočníci, ale na svoje si prídu najmä kávoví experimentátori.
 4. Na kuchynskej linke nepotrebujete veľký kávovar. Aeropress môžete schovať na poličku alebo do zásuvky.
 5. Jeplastový, takže je aj ľahký a odolný.
 6. Zmestí sa do kabelky, tašky alebo kufra, takže si ho môžete vziať všade so sebou.
 7. Celá príprava je zábavou a rituálom, ktorý je prevoňaný vôňou mletej kávy. Nápoj si tak vychutnáte plnšie.

Zrnková káva a jej výber

Aby ste mohli začať s naším návodom na prípravu kávy Aeropress, budete potrebovať dobré kávové zrná.

Ako vybraťkávu do Aeropressu ? Uistite sa, že ste si vybrali kvalitnú kávu , tedavýberovú kávu. Pozrite si dátum praženia a ďalšie informácie na obale kávy.

Druh kávy si vyberte v závislosti od chuti, ktorú od kávy požadujete. Základné druhy kávy sú arabica a robusta.

Ak sú vaše chuťové preferencie viac "pri zemi", takže chcete minimalizovať kyslosť a podporiť horkú chuť, siahnite po zmesi týchto dvoch káv. Máte radi sladkú kávu pripomínajúcu orechy, karamel alebo čokoládu? Tieto chute sú typické pre brazílske kávy. Ak chcete ovocnú kávu s iskrivou kyslosťou, zamilujete sikávy z Afriky.

Ako mať čerstvú zrnkovú kávu

Ak si vyberáte, nezabudnite, že menej je niekedy viac. Platí to aj v prípade kávy, a mám na mysli konkrétne objem vrecka kávy, ktoré ste si vybrali.

Prečo kupovať kávu v menších množstvách? Aby nestarla.

Poďme si to spočítať. Na naše domáce espresso z Aeropressu potrebujete 12 gramov kávy. Ak vypijete jednu kávu denne ,250 gramové balenie spotrebujete za tri týždne.

Čo je ideálne. Kávu by ste mali spotrebovať do mesiaca od praženia. Staršia káva stratí veľkú časť svojich aróm a chutí.

Ak sa nechcete trápiť pravidelným nákupom, urobíme to za vás! Predplaťte si nás na pol roka alebo dokonca na rok a myvám budeme postupne posielaťčerstvé zrnká až domov. S naším predplatným bude vaša káva vždy čerstvá a bez starostí.

Domáci mlynček na kávu a prečo ho mať?

Keď narušíte celistvosť kávových zŕn - ich mletím - zrenie kávy (oxidácia) sa zrýchli natoľko , že káva do15 minút stratí väčšinu svojej arómy a chuti.

Zároveň potrebujete mletú kávu na prípravu Aeropressu. To znamená len jednu vec. Odmerané množstvo kávy sa musí zomlieť tesne pred použitím.

Na túto prácu určenéručné mlynčeky na kávu. Tí, ktorí chcú ušetriť svaly a čas, si môžu vybrať z domácich elektrických mlynčekov na kávu, napríklad Wilfa Svart.

Okrem čerstvo namletej kávy je nespornou výhodou vlastného mlynčeka aj to, že si môžete nastaviť hrubosť mletia a upraviť extrakciu kávy k dokonalosti.

Príprava kávy z Aeropressu

Máte zrnkovú kávu, mlynček a Aeropress? Potom si pripravte svoju obľúbenú šálku, zohrejte vodu a postupujte podľa receptu.

Espresso z Aeropressu

Nezabudnite do sitka Aeropress vložiť papierový filter a prepláchnuť ho pod horúcou vodou!

 • 14 g jemne mletej kávy
 • 60 g vody s teplotou 90 °C

Sitko vystlané filtrom naskrutkujte na telo Aeropressu. Nasypte kávu a poklepte ňou o bočnú stranu Aeropressu, aby ste ju ustáli.

Kávu zalejte horúcou vodou a 10 až 15 sekúnd dobre miešajte. Potom vložte piest a vytlačte hotovú kávu do šálky.

Hotová káva je pripravená do 1 minúty.

Špeciálny recept Aeropress

Pre ľudí, ktorí chcú viac kávy a silnejšiu kávu, mám špeciálny, dokonca víťazný recept z majstrovstiev sveta Aeropress.

 • 30 g stredne hrubej mletej kávy
 • 100 g horúcej vody s teplotou 92 °C
 • Hodia sa stopky... možno na mobilnom telefóne ????

Použite opačnú metódu. To znamená, že nezaskrutkujete sitko s umytým filtrom, ale do tela Aeropressu vložíte piest. Nasypete kávu, narovnáte ju.

Nalejte 100 g vody (ideálne do 10 sekúnd) a riadne premiešajte (ideálne 20-krát do 10 sekúnd). Nasadíte sitko s filtrom, jemne vytlačíte prebytočný vzduch.

Za 40 sekúnd Aeropress otočíte a vytlačíte kávu do šálky. Nakoniec predĺžite pridaním približne 120 g horúcej vody.

Voilà! Filtrovaná káva doma, ale podľa odborníkov je hotová, ale najlepšie si ju vychutnáte, keď trochu vychladne, na 60 °C .

Kávový kútik v kuchyni

Vaša domáca kaviareň nemusí nutne obsahovať drahé vybavenie, ako je kvalitný kávovar. Aeropress je šikovný spoločník na prípravu kávy doma bez vysokej počiatočnej investície.

Na dosiahnutie lepších výsledkovvšak budete potrebovať rôzne baristické pomôcky, ako je presná váha a kanvica s reguláciou teploty, ktoré posunú prípravu kávy na vyššiu až profesionálnu úroveň.

Filtrovaná káva doma z Aeropressu môže mať milión podôb. Samotný Aeropress si môžetezaobstarať v klasickej verzii alebo cestovný Aeropress GO.

Je to azda najhravejší spôsob prípravy kávy. Inšpiruje nielen baristov k vytváraniu receptov pre Aeropress, ale aj ostatných kávovarov, aby si vytvorili napríklad inovatívny Delter Coffee Press.

Odporúčané produkty6