Kávoví influenceri

ČESKÍ KÁVOVÍ INFLUENCERI

Kávová scéna v Českej republike sa každým rokom rozrastá a pribúdajú nové kaviarne a pražiarne. Na sociálnych sieťach nájdete niekoľko Čechov a Češiek, ktorí sa delia o svoje tipy na kaviarne alebo recepty na prípravu kávy. Kto teda sú?

MR.COFFEEBEAN

Ak máte profil na sociálnej sieti Instagram a aspoň trochu sa zaujímate o českú kávovú scénu, pravdepodobne vám neunikol účet @mr_coffeebean. Za profilom stojí Jakub Mertlík, pokročilý kaviarnik a veľký milovník a konzument kvalitnej kávy. Na jeho profile nájdete množstvo tipov, kam sa vybrať na kávu, či už cestujete po Čechách, Morave alebo Európe. Na svojom Instagrame recenzuje kaviarne a kávy z rôznych pražiarní, a ak sa vydáte po jeho stopách, pravdepodobne nenarazíte na nič zlé. Kávu si pripravuje aj doma a jeho domáci výber kávy je naozaj široký. Občas sa podelí aj o svoj recept na niektorú z alternatívnych príprav.

VERONIKA TÁZLEROVÁ

Blogerka a influencerka Veronika Tázlerová, predtým známa ako Stylish Coffee, sa venuje najmä životnému štýlu. Na svojom blogu a Instagrame zdieľa predovšetkým tipy na krásu a oblečenie. Vďaka svojej práci a diplomu u nej nájdete aj rôzne marketingové tipy a rady. Prečo som sa však rozhodla zaradiť ju medzi kávových influencerov? Veronika je tiež častou cestovateľkou a už niekoľko rokov vytvára mapu kaviarní, kde nájdete kaviarne z celého sveta a tiež našu Kúpeľnú kávu v Luhačoviciach.

ZASKAFE?

Instagram @zaskafe tvoria dve dievčatá, ktoré veria, že dobrá káva hory prenáša. Fungujú predovšetkým ako sprievodca po kaviarňach po celej Českej republike, ale aj Európe. V ich príspevkoch nájdete prehľadne zostavené recenzie kaviarní. Nezabúdajú pritom vyzdvihnúť to, čo je na danej kaviarni jedinečné.

PRAŽIŤ INAK

Ak chcete naozaj hlboko preniknúť do sveta kávy, zbystrite pozornosť. Projekt slovenského baristu a kávového poradcu Mária Adamčíka. Obsah vytvára na Instagrameaj naYouTube. Nájdete tam najmä podcasty s naozaj zaujímavými hosťami z českej a slovenskej kávovej scény. Podcasty sú dostupné aj na platforme Spotify.

LUKÁŠ HEJLÍK

Myslím, že sa nenájde takmer nikto, kto by nepoznalLukáša Hejlíka a jeho projekt Gastromapa. Lukáša sa oplatí sledovať nielen ak chcete nájsť dobrú kaviareň kdekoľvek v Česku, ale aj ak sa chcete dobre najesť. Okrem Instagramu sa o svoje tipy delí aj naFacebooku. O českom gastre diskutuje aj vpodcastoch Gastromapa. Jeho hosťami sú najmä majitelia rôznych typov podnikov, ktorí sa v podcastoch delia o svoje príbehy.

ANNIE SPADLA DO KANVICE NA KÁVU

Kam na kávu vo Viedni, Berlíne, Prahe a inde v Česku? Najlepšie tipy nájdete na instagramovom profile @spadla_anicka_do_kaficka. Za profilom stoja dve Aničky kamarátky. Kaviarne začali navštevovať počas štúdia na strednej škole. Majú tiež skúsenosti s prácou v kaviarni. Na svojom profile si prezerajú a zverejňujú fotografie z kaviarní podľa toho, kam sa práve chystajú na výlet.

EURÓPSKY VÝLET ZA KÁVOU

Projekt European Coffee Trip vytvorila v roku 2014 dvojica Brňanov Aleš Pospíšil a Radek Nožička. Jedným z ich cieľov bolo vytvoriť komunitu podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sa chcú ďalej vzdelávať a objavovať kultúru dobrej kávy, čo sa im celkom darí.

Obsah vytvárajú rôznymi formami na viacerých platformách, a to naInstagrame, YouTube, Facebooku, Twitteri, vlastnej webovej stránke a od jesene tohto roka aj vo vlastnej mobilnej aplikácii pre iOS alebo Android. Počas cestovania po Európe fotografuje, natáča videá a robí rozhovory s ľuďmi zo sveta kávy.

Všetky tipy na kaviarne po celej Európe potom zdieľa na mape na svojej webovej stránke alebo vo svojej aplikácii. Okrem tipov pre kaviarne natáča aj videá, v ktorých recenzuje rôzne nové kávové príslušenstvo, skúša prípravu kávy rôznymi metódami a odpovedá na rôzne otázky, ktoré by ste mohli položiť o káve.

KÁVOVÍ INFLUENCERI PO CELOM SVETE

Svetové trendy v oblasti kávy určujú predovšetkým baristi a pražiarne, ale potom sú tu kávoví influenceri. Práve oni odovzdávajú tieto trendy, ale aj rôzne tipy alebo dokonca zábavný obsah, kávovým nadšencom na celom svete. V tejto druhej časti vám teda predstavím aspoň niekoľko kávových influencerov, ktorých sa oplatí sledovať.

JUAN ANTONIO

Zaujíma vás, ako inak by ste si mohli pripraviť kávu? Potom zamierte na instagramový profil juana23xxiii. Juan Antonio je síce menším influencerom, ale má skúsenosti aj zo svetových súťaží, ako sú majstrovstvá baristov v Španielsku (Campeonato Nacional de Baristas), a dokonca sa umiestnil na treťom mieste namajstrovstvách Španielska Aeropress. Na svojom Instagrame zdieľa najmä tipy na prípravu kávy pomocou rôznych a často nezvyčajných pomôcok.

JAMES HOFFMANN

Ak existuje práca jedného influencera, ktorú by ste si nemali nechať ujsť, tak je to určite práca Jamesa Hoffmanna. James sa v roku 2007stal majstrom sveta v baristike a rok na to spoluzaložil spoločnosť Square Coffee Roasters. Videá vytvára predovšetkým na svojom kanáli na YouTube, ale nájdete ho aj na Instagrame pod menom @jimseven.

Jeho kanál na YouTube sleduje už viac ako 1 milión ľudí. Vo svojich videách recenzuje rôzne kávové príslušenstvo na espresso aj filtrovanú kávu. Hoci počas videí pripravuje kávu, nehodnotí zrnká z výberu, pretože si myslí, že by to nebolo fér, vzhľadom na to, že má vlastnú pražiareň. Na jeho kanáli nájdete okrem recenzií aj množstvo videí, v ktorých sa delí o svoje skúsenosti, napríklad ako si vybrať kávu alebo vysvetľuje rozdiely medzi rôznymi druhmi praženia.

James Hoffmann je okrem iného aj konzultantom pre rôzne spoločnosti vyrábajúce kávové príslušenstvo. Podieľal sa aj na vývoji rastlinného baristického mlieka Mylk, ktoré vyrába značka Rebel Kitchen. Tento nápoj nájdete aj v našom e-shope. Zdroj: asiantrader.biz

Vroku 2014 James vydal aj vlastnú knihu The World Atlas of Coffee (Atlas sveta kávy), ktorá je sprievodcom kávou od zrna až po šálku.

ALTERNATÍVNE VARENIE KÁVY

Ak hľadáte recenziu kávového príslušenstva, dobrým tipom je kanál Alternative Brewingna YouTube . Za videami stojí Austrálčan Josh. Medzi videami nájdete recenzie a ukážky mlynčekov na kávu, kávovarov a mnohých ďalších kávových doplnkov.

JAMESPERRYCOFFEE

Chcete recept na prípravu kávy? Jedni z najlepších kávových influencerov sú baristi, a je jedno, či je to ten, kto každý deň pripravuje vaše obľúbené espresso vo vašej kaviarni, alebo niekto na druhom konci sveta. A práve James využíva svoje desaťročia skúseností baristu. Na svojom Instagrame, kde ho nájdete ako @jamesperrrycoffee, okrem fotografií zdieľa predovšetkým videá s receptami na filtrovanú kávu aj espresso.

V60 BY JAMESPERRYCOFFEE

Jeden z jeho receptov môžete hneď použiť. Najlepšou voľbou je etiópska káva, ale môžete použiť aj inú kávu z Afriky.

  1. Budete potrebovať 12 gramov kávy. James nastavil hrubosť na svojom mlynčeku Comandante na 25 kliknutí. V našejtabuľke hrubostimôžete zistiť, aká hrubosť zodpovedá tejto hodnote na iných mlynčekoch .
  2. Pripravte 250 gramov vody s teplotou 99 °C. Po zovretí vody prejdite cez papierový filter a vytečenú vodu zlikvidujte.
  3. Do filtra nasypte mletú kávu a navlhčite ho 50 g vody.
  4. V čase 0:40 krúživým pohybom nalejte na kávu 50 g vody. Do stredu nalejte zvyšných 100 g vody. Tým sa urýchli extrakcia.
  5. Celkový čas extrakcie by mal byť do 3 minút.
  6. Výsledkom by mala byť káva s plným telom, vyváženou ovocnosťou a kyslosťou.

50 PERCENTARABICA

Na záver vám prinášame tip na trochu zábavy. Ak máte radi meme, teda obrázky s vtipnými popiskami, možno vás zaujme instagramový profil @50percentarabica, ktorý založil Alan Jarrar. Názov 50percentarabica má ešte hlbší význam, než by sa mohlo zdať. Alan je totiž polovičný Arab a už niekoľko rokov pracuje ako barista. Okrem toho tento rok založil vlastnú pražiareň kávy Jokes Aside Coffee. Všetok obsah na jeho sociálnych sieťach je v angličtine, ale Alan už dlho žije v Českej republike.

TANNER COLSON

Ak ste aj vy prepadli novinke tykania na sociálnych sieťach, mám pre vás tiež tip. A tým je Američan Tanner Colson, ktorý na Tiktoku a Instagrame vystupuje pod menom @tannercolsoncoffee. Jeho záľuba v kvalitnej káve sa začala počas práce v kaviarni. Tanner sa chcel o svoju vášeň a skúsenosti podeliť aj naďalej, a tak začal na TikToku natáčať krátke videá, v ktorých pripravuje kávu rôznymi metódami. Najčastejšie ho však nájdete pri príprave espressa pomocou kávovarov značky Flair, s ktorou aj spolupracuje.