Krajina dobrej kávy: kde sa pestuje najlepšia káva na svete

Ako rastie káva

Nejeden celoživotný milovník kávy bol prekvapený, keď som mu povedal, odkiaľ pochádzajú kávové zrná. Každý predsa pozná ten božský nápoj - kávu. A samozrejme, že sa vyrába z pomletých hnedých zŕn. Niektorí kávičkári vedia aj to, že pred pražením boli zrná svetlé a nazývajú sazelená káva. Máloktorý zasvätenec pozná cestu kávy predtým, ako sa dostane do pražiarne.

Zelená nepražená káva sú zrná z plodov kávovníka. Tieto plody sú najčastejšie sýtočervené a pripomínajú nám známejšie čerešne. Preto sa nazývajú kávové čerešne. Poznatok, že káva je "kôstkou" čerešne, potom vysvetľuje typické sladkokyslé ovocné tóny, ktoré môžete v nápoji badať.

Povaha kávy ako zrnka potom môže pražením rozvinúť orechové, čokoládové alebo kakaové príchute. Ovocné cukry z kávovej čerešne môžu nakoniec vyčarovať príchuť melasy, medu alebo dokonca karamelu. Rozvoj špecifických chutí závisí od mnohých faktorov vrátane "terroir" alebo vlastností oblasti, v ktorej sa káva pestuje.

Miesto, kde sa kávovník pestuje

Kávovníky alebo kríky (v závislosti od odrody) potrebujú na svoj rast stabilné teploty okolo 20 stupňov. Majú radi vlhkosť a najlepšiu chuť získavajú, keď dozrievajú pomaly, pod korunami vyšších stromov, ako sú napríklad banánovníky. Prvé kvety mladého kávovníka arabica sa objavia po 3 až 5 rokoch. Pripomínajú kvety jazmínu a približne 6 mesiacov po opelení sa na ich mieste vytvorí zelená čerešňa , ktorá postupnedozrieva do červenej, niekedy žltej alebo oranžovej farby.

Podmienky na dobrý rast kávovníkov sú splnené vkrajinách tzv. kávového pásu. Ten je ohraničený obratníkom Raka a Kozorožca. Len vo vyšších nadmorských výškach týchto oblastí sa darí najkvalitnejším kávam. Prvotriedne kávy dosah ujú na stupnici kontroly kvality a degustácie viac ako 80 bodov a nazývajú sa"výberové kávy".

Najlepšími svetovými producentmi kávy sú krajiny v trópoch v tzv. kávovom páse.

Kde sa pestuje najkvalitnejšia káva?

Nadosiahnutie vysokej kvality kávy je okrem vhodných podmienok pestovania dôležitý aj kvalitný a včasný zber a spracovaniekávy . Každý, kto pije kvalitnú kávu, pomáha uspokojovať dopyt po tejto kvalitnej káve. Tým sa zvyšuje motivácia pestovateľov kávy produkovať najlepšiu kávu, za ktorú dostanú primerane zaplatené v zmysle spravodlivého obchodu alebo priameho obchodu.

Je potešujúce, žetakýchto kvalitných kávových plantáží, spracovateľských staníc a organizácií podporujúcich pestovanie kvalitnej kávy ječoraz viac . A ktoré krajiny sa podieľajú na pestovaní výberovej kávy? Mám pre vás niekoľko tipov na miesta pôvodu káv, ktoré by ste určite mali vyskúšať.

Výberová káva znamená kávu najvyššej kvality, o ktorú bolo postarané od jej zasadenia, cez zber a spracovanie až po okamih, keď sa dostane k vám. Napríklad v Rwande ženy starostlivo ručne zbierajú sušiace sa zrná, aby sa k vám dostali len tie najkvalitnejšie zrná.

Vybraná káva z Afriky

Kde sa to všetko začalo. Miestom, kde sa človek prvýkrát stretol s kávovníkom, je srdce Afriky - Etiópia. Etiópskej káve dôverovala aj Agnieszka Rojewska, poľská baristka a víťazka Majstrovstiev sveta baristov 2018. Celkovo 30 káv s počtom bodov nad 87 získalo pohár výnimočnosti v Etiópii pre rok 2020. Dobre sa umiestnili predovšetkým kávy z tradičnej oblasti pestovania kávy Sidamo a tiež kávy z oblasti Guji.

Medzi tradične vyhľadávané výbery patria ajkávy z Kene. Tie si získali svojich priaznivcov predovšetkým čistou a jasnou chuťou a stabilne vysokou kvalitou. Ako zaujímavého producenta kávy by som však rád vyzdvihol jej suseda ,Rwandu. Krajina známa svojou tragickou históriou sa zvyčajne pýši vysoko hodnotenými kávami Bourbon.

Káve Bourbon Arabica sa darí aj v ďalšej africkej krajine ,Burundi. Medzi 30 kávami, ktoré v súťaži Cup of Excellence získali viac ako 87 bodov , vynikli najmä pestovatelia z regiónov Ngoza a Kayanza. Tieto kávy sú väčšinou prané.

Vybrané americké kávy

Káva Geisha alebo Gesha, najmä káva z Panamy, sa v kávovom svete považuje za kráľovnú kávy. A kráľovská je aj cena za balíček tejto kávy. Chcel by som však upozorniť, že nielen v Paname sa pestuje skvelá káva Gesha. Kolumbijská Geisha zaznamenala skvelý výsledok v súťaži Cup of Excellence 2021. Pokiaľ ide ohlavné pestovateľské oblasti Kolumbie, tejto káve sa darí konkrétne v regiónoch Nariño a Huila.

Takmer v každej krajine kávového pásu, ktorý pretína Južnú a Strednú Ameriku, sa nachádzajú vynikajúce výbery kávy. Príkladom je Peru, Kostarika a kávový gigant Brazília. VSalvadore sa tiež pestuje káva Gesha a napriek svojej povesti získala odroda Pacamara z regiónu Chalatenango v súťaži Cup of Excellence 2021 ešte vyššie skóre - 91,68 bodu.

Možno vás prekvapí, žeMexiko bolo nedávnozaradené medzi najlepších pestovateľov kávy na svete. Krajina už produkuje vynikajúce výbery klasických odrôd, ako sú Typica, Caturra a Bourbon. A tiež kávu Gesha z regiónu Chiapas, ktorá získala 91,58 bodu.

Ďalšie krajiny, v ktorých sa pestuje káva

Pri vymenúvaní krajín, v ktorých sa pestuje kvalitná káva, nesmiem zabudnúť spomenúť tie, od ktorých môžeme v budúcnosti očakávať zaujímavé a kvalitné kávy. Už sme ochutnali niekoľko skvelých "lastovičiek", napríklad kávu z Indonézie, konkrétne zPapuy-Novej Guiney. Alebo tiež z krajiny, ktorá je mimoriadne známa pestovaním prvotriedneho čaju , zČíny.

Najlepšia káva na svete

Vybrať najlepšiu kávu na svete sa zdá ako nemožná úloha. Pretože pokiaľ ide o chuť vo všeobecnosti, každý konzument kávy má svoje osobné preferencie. Ako už bolo uvedené o niekoľko odsekov vyššie, za najlepšiu kávu na svete sa všeobecne považuje kávaGeisha z Panamy.

Každopádne spomeniem ešte jednu kávu, ktorá je na celom svete považovaná za prinajmenšom výnimočnú. Ide oslávnu kávu "Bond" alebo Jamaica Blue Mountain. Certifikovaná káva z jamajskej oblasti Blue Mountain si získala povesť jedinečnej kávy s jemnou chuťou bez horkosti. Väčšina tejto kávy putuje do Japonska, kde je veľmi obľúbená. Okrem svojej popularity sa považuje aj za najdrahšiu kávu na svete.