Mať alebo nemať dva mlynčeky v kaviarni

PIVO... ALEBO SKÔR KAVIAREŇ

Vezmime si napríklad iný typ podnikania, ale tiež v oblasti gastronómie. Povedzme krčmu. Za barovým pultom sedia odborníci na pivo. O nás Čechoch sa hovorí, že sme národ pivárov. Krčmári sa preto snažia využiť túto záľubu miestnych obyvateľov. Často majú na svojom výčape výber z niekoľkých druhov tohto obľúbeného nápoja. Môžete sa rozhodnúť, či si dáte desiatku, dvanástku alebo špeciál z blízkeho minipivovaru. Niektoré krčmy sú skôr pivotéky. Vďaka širokej ponuke pív sa tieto podniky odlišujú od konkurencie. Lákajú zákazníkov, aby ochutnali rôzne druhy piva a potom možno zostali pri tom, ktoré im najviac chutí.

Ako sa hovorí:"sto ľudí - sto chutí". V tomto duchusa sortiment hlavného produktu rozširuje o ďalšie varianty, takže si každý nájde niečo pre seba. Presne túto výhodu môžete uplatniť vo svojej kaviarni, nie však pri pive, ale samozrejme pri káve. Dnešná mladá generácia netrávi čoraz viac času v krčmách, ale v kaviarňach. Odpoveďou na tento trend jerýchly rast kaviarní. Teda vašej konkurencie. Ak chcete úspešne čeliť rastúcej konkurencii, musíte ich niečím nalákať a možnosť vybrať si, z akej kávy si pripravíte nápoj, je elegantným a zaujímavým riešením tohto problému.


VEČNÁ DILEMA O KÁVE A STRACH KÁVIČKÁROV

Keď sa otvárajú nové kaviarne, najmä v menších obciach, ich majitelia sa obávajú nedostatku zákazníkov. Predpokladajú, že miestni ľudia nemusia byť pripravení natretiu kávovú vlnu, ktorá sa spája skávami s vyššou kyslosťou. Zdá sa im , že ak budú ponúkať zaujímavé a ovocné kávy, bude to príliš radikálny krok a miestni zákazníci nebudú mať o takéto kávy záujem. Preto, hoci rešpektujú štandardy tretej vlny kávy, zostávajú konzervatívnejší pri výbere kávy pre svoje espresso. Z obavy, že kyslé kávy si nenájdu svojich zákazníkov, radšej vsádzajú načokoládovú istotu a vyberajú kávy s minimálnou kyslosťou. Často sú to práve kávy z Brazílie, ktoré sľubujú tú toľko obľúbenú chuť - orechovú čokoládu. Alebo siahnu po espresso zmesi s podobným chuťovým profilom.

Kúpa druhého mlynčekamôže pomôcť s touto neistotou a starosťami, akú kávu na espresso vybrať pre svojich zákazníkov . Dva mlynčeky znamenajú dva druhy kávy a vy môžete uspokojiť kyslejších aj konzervatívnejších milovníkov kávy. Tým, že ľuďom dáte na výber z dvoch druhov kávy ,rozšírite svoju cieľovú skupinu. To, samozrejme, znamená väčšiu šancu na zisk. Ak sa vaša kaviareň nachádza v oblasti, kde miestni obyvatelia nie sú veľmi oboznámení s moderným espressom, ale len pomaly sa učia rozpoznávať ovocné chute v káve, vaša kaviareň sa pre nich stane veľkou pomocou.

KAVIAREŇ, KTORÁ ROZŠIRUJE OBZORY

Vprípade, že ponecháte konzervatívnejšiu zmes espressana jednom mlynčeku , vytvoríte v mysliach svojich zákazníkov istotu, že pri každej návšteve môžu dostať kávu, na ktorú sú zvyknutí. Jednoducho dobrá káva . Vochvíli, keď budú chcieť vyskúšať napríklad kávu z Afriky, ktorá je známa svojou vyššou kyslosťou ,môžu kedykoľvek experimentovať, pretože práve tú budete mať na druhom mlynčeku. Môžete lákať na nové veci na vyskúšanie a meniť kávy na druhom mlynčeku možno každý deň, týždeň alebo každý mesiac, je to káva z inej krajiny. Vaši hostia tak budú mať možnosť časom spoznaťzaujímavejšie kávy. Stanete sa ich sprievodcom vo svete kávy a možno nakoniec pod tlakom miestnych kávičkárov zmeníte aj kávu vo svojom prvom mlynčeku z tradičnejšej espresso zmesi na dynamickejšiu jednodruhovú kávu.


OPLATÍ SA TO?

Ak predávate viac ako len "pár káv " denne,investícia do ďalšieho mlynčeka sa vám čoskoro vráti. Počítajte s nami: kúpite si mlynček, napríklad veľmi obľúbený Nuova Simonelli MDJ, ktorý predávame za menej ako 34 000. Náklady na jedno espresso vás budú stáť +/- približne 10 Kč. Ak predávate espresso s maržou 25 Kč, potomvám 1 360 týchto káv zaplatí náklady na mlynček. To je 113 káv za mesiac, 28 káv za týždeň alebo 4 tieto kávy denne. Navyše už len tým, že rozšírite svoju ponuku a prilákate viac zákazníkov, zvýšite svoj zisk a konkurencieschopnosť. S dvoma mlynčekmi na bare sa odlíšite a upozorníte na seba. Zároveň potvrdíte, že sa v káve naozajvyznáte.

Prevádzka dvoch mlynčekov, pričom káva na druhom mlynčeku je chuťovo aj prípravou zložitejšia, si vyžaduje skutočne profesionálny prístup. Espresso zmesi s tradičnými príchuťami uľahčujú prácu baristu. Nie je až také ťažké vyladiť receptúru s jednoduchou konzervatívnou chuťou. Zatiaľ čo chuťový profil káv s vyššou kyslosťou je zaujímavejší avyžaduje si ajviac starostlivosti. Váš barista bude každý deň nastavovať nie jeden, ale dva mlynčeky. Rovnako bude musieť počas dňa skontrolovať oba a večer potom vyčistiť o jeden mlynček viac ako zvyčajne. Jednoducho mať ďalší stroj pridáva ďalšiu prácu, ale nepreváži to výhody, ktoré má ďalší mlynček v kaviarni.

KÁVA BEZ KOFEÍNU. KVALITA.

Ďalší mlynček môžete vyhradiť napríklad nakávu bez kofeínu. Tento produkt v kaviarňach najčastejšie vyhľadávajú ľudia citliví na kofeín, tehotné alebo dojčiace matky alebo večerní návštevníci, ktorí chcú kávu na sklonku dňa, ale nechcú, aby kofeín ovplyvnil ich spánok. Táto skupina zákazníkov kaviarní má väčšinou smolu. Sú závislí od vopred namletej kávy. Teda na zatuchnutú a starú. Pretože, ako vieme, mletá káva starne veľmi rýchlo. Často používajú aj tzv. POD, čo je vlastne predmletá káva, ktorá je nasekaná v malých balíčkoch, ktoré sa vkladajú priamo do páky. Balenie jednotlivých porcií však nedokáže zabrániť starnutiu kávy a vložením POD do páky nemáte absolútne žiadnu kontrolu nad extrakciou takejto kávy. Výsledkom pri objednávaní lunga bez kofeínu je takmer vždy nie veľmi dobrá káva. Aby sa tomu predišlo, baristi často bezkofeínovú kávu z ponuky úplne odstraňujú. Prípadne ju nahradia kávovým nápojom, ako je Melta alebo Caro . Sčerstvo namletou, kvalitnou bezkofeínovou kávou urobíte dojem na všetkých, ktorí takúto kávu vyhľadávajú. Zároveň budete mať oproti konkurencii niečo navyše.

DOSTATOK ARGUMENTOV

Takže si to zhrňme. Dodatočný mlynček na kávu znamená rýchlu návratnosť investície do rozšírenia vášho sortimentu. Nebudete mať len jednu z mnohých kaviarní , ale budete maťkaviareň. Ušetríte si starosti s rozhodovaním anebudete sa cítiť zviazaní starosťami o preferencie zákazníkov. Vaša cieľová skupina sa rozrastie a vy máte šancu postupne a nenásilne rozvíjať kávovú kultúru a povedomie o tretej vlne kávy so všetkým, čo k tomu patrí. Ďalší mlynček na bare vám dáva možnosť experimentovať a skúšať kávy z celého sveta. Prilákate nových zákazníkov apotešíte "stálych" zaujímavými novinkami na mlynčeku. Upevníte si pozíciu miesta, kde káve naozaj rozumejú. Využijete potenciál svojho kávovaru a hlavne svojich zamestnancov. Váš barista uvíta rozmanitosť pri príprave nápojov. S ďalším mlynčekom máte šancu osloviť skupinu ľudí, ktorí márne hľadajú kvalitnú kávu bez kofeínu.