Načo je pri príprave espressa Puck Screen?

Všimli ste si ich? Kolieska, ktoré sa vkladajú do portafiltra. To je sitko na puk, a ak chcete svoje espresso posunúť na vyššiu úroveň, potrebujete ho. Vysvetlím vám, prečo a na čo slúžia.


Aké sú výhody sitka na puk?

O čo ide - o koliesko, ktoré sa vkladá do portafiltru pákového kávovaru. Zvyčajne je kovové. Nie je to plné koliesko, ale veľmi jemné (alebo hrubšie, v závislosti od výrobcu) sitko.

Zaberá priestor, ktorý je medzi povrchom uvarenej kávy a sprchovou hlavou kávovaru. Týmto by som pukacie sito chcel predstaviť a teraz prejsť k vymenovaniu jeho výhod.

Puck screen posúva prípravu espressa na vyššiu úroveň.

Prečo mať pri príprave espressa puck screen?

  • zabezpečuje rovnomerné rozloženie vody v kávovom lôžku
  • zabraňuje problému kanálikovania počas extrakcie ( channeling)
  • pomáha kompenzovať nadmernú teplotu vody z kávovaru

Tieto tri výhody spolu majú významný vplyv na konzistentnú extrakciu. A to má za následok príjemnú a vyváženú chuť kávy v šálke.

Okrem vyššie uvedených výhod používania tejto pomôcky pri príprave espressa nesmiem zabudnúť na sitko na puk:

  • prispieva k získaniu suchších kávových púčikov po extrakcii
  • a udržiava čistotu sprchy vo vnútri hlavy kávovaru.

Čo sa deje pri príprave espressa pomocou sitka na puky?

Výhody používania pukového sitka možno vidieť z jeho umiestnenia v portafiltri pri príprave kávy. V krátkosti si zopakujme obvyklý postup prípravy espressa v pákovom kávovare.

Takže...odvážite dávku čerstvo namletej kávy do čistého portafiltra , upratáte - tu sa môžeme v postupe trochu líšiť pomocou baristických nástrojov na dokonalé upratanie kávy , ako je WDT alebo distribútor, nasleduje utláčaniekávy a pozor, teraz vložíte puck screen. Vložte pripravené portafiltre do kávovaru a spustite extrakciu.

Hlavná výhoda: konzistencia pri extrakcii espressa

Z vyššie opísaného umiestnenia je zrejmé, že pukacie sitko ovplyvňuje vodu prúdiacu zo sprchy kávovaru do kávového lôžka v portafiltri. Prostredníctvom perforácie povrchu kovového kolieska (možno lepšie povedané kruhového výrezu zo superjemnej sieťoviny z nehrdzavejúcej ocele) voda prúdirovnomerne po celom povrchu kávy.

To znamená, že káva je rovnomerne nasýtená, čo sú optimálne podmienky na vyváženú extrakciu. Už žiadne nevyvážené espresso, ktorého chuť sa bude prehadzovať medzi extrémami kyslosti a horkosti. A čo viac,sieťka puku chráni kávové lôžko pred vznikom kanálikov, ktoré by opäť znamenali neúspech pri príprave dokonalého espressa.

A napokon je tu výhoda, ktorú ocenia najmä majitelia kávovarov s jedným kotlom alebo kotlom s výmenníkom . Ak takýto kávovar máte, možno ste si už všimli variabilitu teploty vody medzi prvou a druhou extrakciou. Je to spôsobené technológiou ohrevu vody na kávu v týchto kávovaroch. Niektoré používajú trik s ochladzovaním, t. j. vypúšťaním malého množstva vody pred extrakciou. Sieťka puku chráni kávu pred priamym kontaktom s prehriatou vodou alebo zvyškovou parou.

V prípade kávovarov Flair Espresso je puková zástena počas prípravy nevyhnutnou súčasťou.

Čistá sprcha po každom espresse

Vďaka puck screenu umiestnenému medzi kávou a sprchou si môžete vychutnať čistejšiu kávu pri každej príprave espressa. V skutočnosti funguje aj ako ochranná vrstva, ktorá zabraňuje tomu, aby čiastočky mletej kávy z portafiltraznečistili hlavicu sprchy.

Čistota sprchovej hlavice vás poteší tým, že vám uľahčíčistenie a samozrejme, žezvyšky kávy v kávovare by boli rizikom ovplyvnenia chuti vášho ďalšieho krásneho espressa. Ak je sitko na puky na svojom mieste, trojcestný ventil vášho kávovaru bude tiež výkonnejší. Budete si tiež môcť vychutnať suchšie pukance po tom, ako sa káva extrahuje a ľahko sa vyklopí do kávovaru.

Ktoré sitko na puky je vhodné pre váš kávovar?

Výber je tu podobný ako pri výbere nového portafiltru pre váš kávovar, alebo lepšie povedané, pri výbere ideálneho tampera na kávu. Rozhodujúca je veľkosť alebo priemer.

Ten je zvyčajne 58 mm, čo je aj priemer portafiltra vo väčšine kvalitných domácich a profesionálnych kávovarov. Ďalej sa zamerajte na štýl perforácie a vhodnosť použitého materiálu.

Odporúčané produkty8