Naša pražička Giesen W15A

Premena luhačovickej pekárne na pražiareň priniesla starému objektu nové využitie. Zachoval sa jedinečný "genius loci" a opäť sa odtiaľ šíri vôňa, ktorá však teraz láka na čerstvo praženú kávu. Takmer sa zdá, akoby sem pražiareň patrila odjakživa, napriek tomu vzniklaaž v roku 2017.

O PÔVODE NAŠEJ PRAŽIARNE

Jej presťahovanie bolo dosť náročné a bolo potrebné niekoľko priateľov, aby ju do pražiarne dostali. Naša pražiarka pochádza z Holandska. Len kúsok od nemeckých hraníc sa nachádza mestečko Ulft a práve tamsídli rodinná firma Giesen Coffee Roasters, ktorá našu pražičku vyrobila. Ich pražičky sú považované za špičku na trhu a my sme radi, že jeden z ich vychvaľovaných pražičov W15A máme práve tu vLuhačoviciach.

Inovácia je hlavným mottom spoločnosti Giesen. Preto sa vydali na cestu technológií a digitalizácie, ktorá im umožňuje posunúť pražiarske remeslo na "vyššiu úroveň". Pražiarne Giesen majú dokonalú kontrolu nad takými dôležitými veličinami praženia, ako je teplota, prúdenie vzduchu a rýchlosť pražiaceho bubna. Nie náhodou sa stroje Giesen používajú na majstrovstvách sveta v pražení kávy.

Spoločnosť Giesen vyrástla zo základov kovospracujúcej spoločnosti De Eik, ktorú v roku 1988 založil otec Karin Bussinkovej. Spoločnosť De Eik okrem iného vyrábala súčiastky pre neďalekú pražiareň Probat. Karin Bussink sa vydala za Wilfreda Giesena a po otcovej smrti spolu s manželom prevzali spoločnosť. Wilfred Giesen sa rozhodol zužitkovať poznatky, ktoré získal počas rokov pri výrobe podvalov. Nastránke videlpotenciál na výrobu lepších podvalov. V roku 2006 svoju víziu zrealizoval a uviedol na trh prvý pražec Giesen W6.

Rodinná firma sa rozrástla, ale stále vyrába svoje pražce s remeselnou zručnosťou. Ich sofistikovaná a inovatívna technológia praženia kávy, ponúka väčšiu kontrolu nad procesom praženia ako akýkoľvek iný pražič na trhu.

ČO DOKÁŽE NÁŠ PRAŽIAR?

Giesen W15A je veľmi flexibilná a všestranná pražička. Vďaka svojej kapacite je ideálny pre stredne veľké pražiarne. Za jednu hodinu dokážeme upražiť až 60 kg kávy. To približne zodpovedá objemu jedného vreca zelenej kávy. Multitasking nie je žiadny problém, takže môžeme pražiť zrná a zároveň chladiť praženú dávku (funkcia Roast non stop). To výrazne urýchľuje výrobný proces.

Systém chladenia je prem yslený tak, abyhorúce práve upražené zrná vychladli v čo najkratšom čase. Softvérový systém na kontrolu praženia a teploty - spoločnosť používainovatívne infračervené senzory na presné meranie teploty - je umiestnený na externom notebooku a umožňuje zaznamenávanie kriviek praženia a ukladanie aktuálneho profilupraženia. Pre opakovane skvelé výsledky praženia.

Giesen W15A je celý z liatiny a ocele, má mimoriadne krásny dizajn podobný prvým priemyselným strojom a dodáva sa v niekoľkých veľmi pekných farebných variantoch. Má certifikát CE (certifikát vydávaný pre všetky výrobky vyrobené v EÚ z hľadiska bezpečnosti používania, ochrany zdravia a životného prostredia) a certifikát UL (nezávislá certifikačná organizácia zameraná na testovanie a certifikáciu bezpečnosti výrobkov a služieb, založená v USA v roku 1894, prevzaté z Wikipédie).

Pražička Giesen W15A v pražiarni Lázeňská káva v Luhačoviciach

PREČO JE PRAŽIČKA GIESEN W15A PRE NÁS TÁ PRAVÁ?

Po prvé, vyhovuje nám z hľadiska kapacity praženia. Upraží 500 g kávy rovnako šikovne ako15 kg - čo je jeho maximálna kapacita. Táto kapacita praženia je prenašu stredne veľkú pražiareň úplne ideálna. Čo sa nám na pražiarni veľmi páči , je jejsoftvér.

Giesen W15A je inteligentný stroj , ktorýkontroluje svoju prácu, vedie poctivé záznamy a ukladá ich do prenosného počítača. Takže máme zachytené údaje z predchádzajúceho praženia a môžeme ich použiť pri ďalšej dávke. Vďaka tomu je praženie efektívne, kvalitné a konzistentné. Nakoniec je to materiál a vzhľad, ktorý sa nám páči. Jednak sa perfektne hodí do nášho priestoru a je aj funkčný, keďže liatinový pekáč má dobré tepelno-vodivé vlastnosti.