Návšteva vašej kaviarne môže byť zážitkom

NIE JE KAVIAREŇ AKO KAVIAREŇ

Každý rok, či skôr mesiac, pribúda kaviarní, pražiarní, bistier a celkovo miest, kde si môžete dať dobrú (výberovú) kávu, nielen tmavú praženú kávu, po ktorej vám ešte niekoľko hodín po vypití horkne v ústach.

Čo je na jednej strane dobré. Je oveľa viac kávičkárov a kaviarenských povaľačov. Ľudia si začínajú viac vážiť kvalitnú kávu, viac sa zaujímajú o to, aký je jej chuťový profil, aká je to odroda alebo kto a kde ju vypestoval. A za dobrou kávou nemusíte cestovať desiatky kilometrov. Nájdete ju takmer na každom rohu.

Na druhej strane je to pre kávičkárov a baristov oveľa ťažšie. Konkurencia je veľká a odlíšiť sa už nie je také jednoduché ako kedysi. Mať dobrú kávu a skvelý koláč jednoducho nestačí. Niektoré kaviarne sa v poslednom čase vydali aj smerom kombinácie ďalších služieb, ako je napríklad kvetinárstvo alebo dokonca kaderníctvo. A verím, že málokto odolá tomu, aby si zobral aspoň kávu so sebou.

NIE JE ZÁKAZNÍK AKO ZÁKAZNÍK

No a čo tiež súvisí s rozmachom kávy a kaviarní? Zákazníci. Alebo skôr náročnosť zákazníkov. Potom vás čoraz menej prekvapia otázky typu: Prečo to robíte práve takto? Čo máte dnes na mlynčeku? Koľko gramov ste použili na tej V60? Aký recept ste použili na výrobu tohto filtra?

A aj taká maličkosť, ako je odpoveď na jednu z týchto otázok alebo akúkoľvek inú, je prvým krokom k tomu, aby ste zákazníka vtiahli do procesu prípravy kávy. Verte mi, káva chutí úplne inak. Lepšia!

KÁVA AKO ZÁŽITOK

Zážitková káva môže byť káva s neobvyklým chuťovým profilom alebo káva originálne pripravená. Môžete však vyskúšať aj zapojenie zákazníka do prípravy kávy. Môžete napríklad začať s filtrovanou kávou vo V60. Ak ako barista pripravíte správne množstvo kávy a vodu so správnou teplotou, šálka kávy je takmer na polceste k dokonalej chuti. Potom už len stačí pridať najlepší návod na filtrovanie. Zákazníkovi vysvetlíte, že musí pomaly naliať kávu na kávovú usadeninu, celú ju namočiť a pomaly rovnomerne víriť, kým sa nespotrebuje všetka voda. A okrem skvelej filtrovanej kávy je na svete aj zážitok, na ktorý tak skoro nezabudne.

Alternatívne prípravy filtrovanej kávy si môžete ľahko pripraviť priamo v bare. Môžete tak zákazníkovi priblížiť prípravu jeho kávy a rozšíriť jeho kávové obzory. Zdroj: Tyler Nix | unsplash.com

OTVORTE KAVIARENSKÝ BAR ZÁKAZNÍKOM

A ak nechcete ísť predchádzajúcou cestou, ďalším krokom, ako byť bližšie k zákazníkovi, môže byť napríklad prispôsobenie baru. Schovať sa za kávovar alebo stáť chrbtom k zákazníkom je jednoduché. Ale umiestnenie kávovaru pod uhlom 90° k nim nám umožní pripraviť im nápoj priamo pred nimi. Môžu tak vidieť vás, kávovar, prípravu ich espressa alebo filtrovanej kávy alebo vaše skvelé latte art zručnosti. Vždy môžete pridať kratší komentár k tomu, čo robíte.

Stačí otočiť kávovar a môžete byť bližšie k svojim zákazníkom. Budú môcť nahliadnuť do prípravy espressa. Najlepšie je však premyslieť si usporiadanie baru ešte pred otvorením kaviarne. Zdroj: Dough Greenman | unsplash.com

KÁVA PODĽA ZÁKAZNÍKOV

Ďalším skvelým tipom je nechať výber kávových zŕn na alternatívnu prípravu kávy na zákazníkovi. Takto bude mať pocit, že vám na príprave jeho nápoja záleží, a bude sa cítiť viac zainteresovaný do tohto procesu. Takisto ho poteší, že si môže vybrať kávu espresso.

PÝTAJTE SA A ODPOVEDAJTE

Okrem odpovedania na najrôznejšie zvedavé otázky zákazníkov je dobré sa ich aj pýtať. Najmä na to, ako boli spokojní, ako im chutilo, prípadne či nepotrebujú niečo ďalšie. Niekedy to nie je jednoduché, zákazníci môžu byť trochu odkázaní, že nemajú čas alebo niečo podobné, ale nikto iný vám neposkytne väčšiu spätnú väzbu.

Možno sa vám stalo, že ste prišli do kaviarne, tentoraz ako zákazník, a hoci káva je váš každodenný chlieb, nevedeli ste sa rozhodnúť, čo vlastne chcete. To sa často stáva mnohým zákazníkom. Každá kaviareň je iná a vponuke často nájdete veľa podobných nápojov, ale niekedy pohľad do jedálneho lístka nestačí.

Skúste zákazníkovi položiť otázky, ktoré ho dovedú k spokojnému výsledku. Spýtajte sa, čo zvyčajne pije, či uprednostňuje kávu s mliekom alebo bez neho. Snažte sa nenápadne vyzdvihnúť ich silné stránky. Máte dnes obzvlášť vyvedenú várku? Ponúknite ju namiesto jednej z alternatívnych príprav. Je dnes deň, keď vytvoríte latte art ako Picasso? Ponúknite zákazníkovi cappuccino, je pravdepodobné, že o ňom nerozmýšľal, ale vďaka vašej ponuke je to tá správna voľba.

KAVIAREŇ NIE JE LEN O KÁVE

Skvelou voľbou budú napríklad kvalitné sypané čaje alebo kvitnúce čaje. Aby sme zabezpečili dokonalý čas lúhovania, môžeme čaj podávať s malým časovačom a zákazníkovi vysvetliť, že keď časovač vyprší, čaj bude pripravený na pitie.

Čo tým myslím? Napríklad to, že niekedy aj ten najzarytejší kávičkár jednoducho nemá chuť na kávu, pravdepodobne ani na tú piatu. Alebo s ním možno príde jeho priateľ alebo priateľka, ktorých nadšenie pre kávu nie je také veľké, a namiesto toho si vyberú čaj. To je až jeden zo štyroch zákazníkov. A tým chcem povedať, že by ste nemali zanedbávať ani ponuku čaju vo vašej kaviarni. Mnohé kaviarne sa totiž sústreďujú na to, aby mali najlepšiu kávu, a ponuku čaju tak trochu vynechávajú.

Alternatívou ku klasickému čaju môže byť aj zmes na Chai Latte, ktorá sa zvyčajne skladá z rôznych aromatických korenín, ako je kardamón, škorica, zázvor a klinčeky, doplnená čiernym čajom a medom. Výborne chutí aj s rastlinnými mliekami v horúcej ajstudenej verzii.

Obohatenie vašej ponuky o zaujímavé čaje určite ocení mnoho zákazníkov. Zdroj: Massimo Rinaldi | unsplash.com

SPRÁVNE SERVÍROVANIE KÁVY NIE JE ŽIADNA MALIČKOSŤ

Dôležitým faktorom je aj servírovanie, a to nielen to, ako kávu podávate, ale aj v čom alebo na čom. Aj malé detaily zohrávajú dôležitú úlohu. Môžu to byť napríkladšálky s okrajom alebo drevený podnos s vyrazeným logom. Servírovacie doplnky by mali byť tiež v súlade s celkovým dizajnom vašej kaviarne.

Zaujímavým tipom môže byť servírovanie v skle namiesto porcelánu, najmä pri podávaní spomínaných čajov. Ich servírovanie v sklenenej kanvici bude pre zákazníka o niečo atraktívnejšie. Môžete na to použiť aj servírovacie misky na filtrovanú kávu.

Sypaný čaj bude vyzerať skvele v čajníku Hario alebo Timemore, ako aj v obyčajnej, ale obľúbenej hipsterskej kanvičke.

SPOKOJNÝ ZÁKAZNÍK JE CESTA K ÚSPECHU

Koniec koncov, to, čo všetci chceme, je spokojný zákazník, a to najlepšie spokojnejší, ako keď prišiel. A to možno aj preto, že sa niečo nové naučil, niečo nové ochutnal alebo dokonca niečo vyskúšal. Práve vtedy je najpravdepodobnejšie, že si vás zákazník nabudúce vyberie ako č. 1. Navyše o vás pravdepodobne povedia len svojim priateľom a známym, a to je tá najlepšia reklama.

Prevádzkovanie kaviarne je však kombináciou mnohých faktorov, takže môžete mať najkrajšie hrnčeky, najlepší kávovar, vaša kaviareň môže byť na najlepšom mieste, ale ak vaši baristi nebudú spolupracovať, nebudete lepší ako vaša konkurencia. Môžete začať postupne, možno s niektorými z vyššie uvedených tipov.