Nové Nivony: Najlepšie domáce automatické kávovary 2023

Nivona 550 a 560

Nivona CafeRomantica 550/560 (tieto dva modely sa líšia len farbou) je automatický kávovar vhodný do domácnosti alebo kancelárie. Dokáže pripraviť od 20 ml espressa až po veľké caffè latte. Veľkou novinkou nového radu je prehľadný farebný TFT displej, ktorý uľahčuje výber a prípravu kávy.

Funkcie Nivony v piatich sériách sú veľmi variabilné. Môžete si prispôsobiť recepty, množstvo pripravovanej kávy, hrubosť mletia, teplotu a intenzitu kávy. Dokáže pripraviť 2 kávy naraz, vydávať horúcu vodu na čaj a samozrejme šľahať mlieko.

Mlynček Nivony 550/560 melie kávu pomocou kónických tvrdených oceľových kameňov. Zásobník nad ním pojme až 250 g kávových zŕn. Mletú kávu môžete do prístroja aj nasypať. Na tento účel slúži špeciálna násypka, ktorá pojme jednu porciu mletej kávy.

Nivona NICR 550 | nivona.com


Nivona NICR 560 | nivona.com

Zásobník na vodu má objem 2,2 litra a je možné ho samozrejme vybaviť filtrom. Sparovacia jednotka je, podobne ako väčšina ostatných automatických kávovarov, vyberateľná a umývateľná.

O ďalšiu údržbu, ako je odstraňovanie vodného kameňa a čistenie alebo interval výmeny vodného filtra, sa postará samotný kávovar a vy budete včas upozornení. Nehovoriac o tom, že program čistenia alebo odstraňovania vodného kameňa je pri nových modeloch oveľa rýchlejší. Budete sa môcť sústrediť na pitie kávy a nie na zdĺhavú údržbu.

Nivona 690 a 695

Na prvý pohľad samodel Nivona 690/695 od modelu 550/560 zásadne nelíši. Pri bližšom pohľade však odhalíte hlavný dizajnový rozdiel. Je ním kávovar na cappuccino integrovaný priamo do kávovaru. To znamená, že pri príprave mliečnej kávy nemusíte šálku presúvať. Váš kávovar je skutočne plne automatický.

Ako uvádza portál theappliancereviews.com, ďalšou výhodou tohto dizajnu je zvýšenie teploty mliečnej peny pri výdaji nápoja. Cappuccino pripravené na kávovare Nivona 690/695 tak dosahuje teplotu približne 66 °C. Pre predstavu, teplota cappuccina by sa mala pohybovať medzi 65 a 70 °C.

Nivona NICR 690 | nivona.com

Nivona NICR 695 | nivona.com

Jednou z ďalších výhod oproti piatim modelom kávovarov Nivona je možnosť pripojenia k smartfónu alebo tabletu prostredníctvom Bluetooth. Vďaka tomu je možné sledovať štatistiky vypitých káv (čo je mimochodom veľmi zaujímavá podívaná) alebo meniť nastavenia pripravených nápojov.

Kávovary Nivona 690/695 vládnu 6 preddefinovanými receptami. 550/560 len 4. Zároveň ponúka možnosť vytvoriť a uložiť až 5 vlastných receptov do integrovanej pamäte.

Výhody kávovarov Nivona 690/695 oproti 550/560:

  • kávovar na cappuccino integrovaný do kávovaru
  • možnosť pripojiť kávovar k telefónu vďaka rozhraniu bluetooth
  • extra program Cappuccino a Americano
  • 5 nastaviteľných stupňov sily kávy (v porovnaní s 3 stupňami v modeli 550/560)
  • 3 nastavenia "pre-infúzie"
  • Vodný filter Nivona Claris
  • optický senzor v nádobe na kávu
  • štýlové osvetlenie šálok počas prípravy

Zhrnutie alebo Nivona 550/560 alebo 690/695?

Ťažká otázka, na ktorú pravdepodobne neexistuje jednoznačná odpoveď. Šiesty model ponúka mnoho vylepšení, ktoré môžu byť pre jedného jasnou motiváciou na kúpu a druhý už vie, že ich nevyužije.

Cenový rozdiel nie je zanedbateľný. V súčasnosti je to 3 tisíc korún. Napriek tomu sa úplne vyrovná vylepšeniam na strane Nivony 690/695 spomenutým vyššie.

Nivona NICR 550 | nivona.com

Ak chcete skutočný automatický kávovar, ktorý vám pripraví cappuccino, upozorní vás na nedostatok kávy v zásobníku a zároveň chcete mať viac možností nastavenia a prispôsobenia kávovaru vašim potrebám, určite sa oplatí zaobstarať si Nivonu 690/695. Žiadna otázka.

Ak však dávate prednosť jednoduchosti a plánujete pripravovať výbornú kávu na spoľahlivom stroji, ale môžete si odpustiť vychytávky, ako je pripojenie kávovaru k telefónu alebo uloženie vlastných receptov do pamäte kávovaru, ušetrite 4 tisícky a kúpte si kvalitnú kávu s ním.

Odporúčané produkty4